Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Największe na świecie centrum PwC ds. przestępczości finansowej rozwija się w Gdańsku

JKL
Karolina Misztal
Centrum kompetencyjne PwC, Financial Crime Unit, wspierające klientów PwC z całego świata w przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu zatrudnia już niemal 500 ekspertów. W związku z coraz większą liczbą projektów i klientów z nowych rynków w ciągu kolejnych 24 miesięcy zamierza zrekrutować kolejnych 300 pracowników.

Financial Crime Unit (FCU) PwC w Gdańsku działa od 2014 r. Specjalizuje się w zapobieganiu wprowadzania do legalnego obrotu środków pochodzących z nielegalnych źródeł oraz finansowania terroryzmu (Anti-Money Laundering, AML). Polskie Financial Crime Unit jest największym tego typu zespołem PwC na świecie.

- Rynek finansowy jest bardzo narażony na różnego rodzaju ryzyka. Mowa tu z jednej strony o rosnącej presji ze strony regulatorów, a z drugiej o zagrożeniach związanych z przestępczością gospodarczą i terroryzmem. Priorytetem dla instytucji działających w takim otoczeniu biznesowym jest więc skuteczne zapobieganie próbom prania pieniędzy i przeciwdziałanie rozwojowi przestępczości zorganizowanej. Naszym celem jest pomoc klientom w skutecznym zarządzaniu tym ryzykiem w oparciu o efektywne modele operacyjne wspierane przez innowacyjne technologie. W Gdańsku działamy od 4 lat, a przed nami dalszy okres dynamicznego rozwoju – mówi Damian Kalinowski, partner PwC zarządzający Financial Crime Unit w Polsce.

W ciągu niemal czterech lat działalności FCU w Gdańsku zatrudniło prawie 500 osób. W kolejnych dwóch latach planuje powiększenie zespołu o 300 pracowników do odziału w Olivia Business Centre. Specjalistyczne usługi obejmują m.in. opracowanie i wdrażanie polityk, procedur oraz złożonych modeli operacyjnych. FCU świadczy również usługi wsparcia operacyjnego dla klientów z sektora bankowego. Eksperci analizują ryzyko wykorzystania banków do prania pieniędzy i finansowania terroryzmu (procedury takie jak Know Your Client, KYC). Badają też podejrzane transakcje (tzw. Transaction Monitoring, TM). Monitorują przestrzeganie sankcji nakładanych na banki przez międzynarodowe instytucje, a także wyszukują osoby narażone na ryzyko korupcji, w tym zajmujące eksponowane stanowiska polityczne. Zespół technologiczny FCU łączy ekspercką wiedzę z zakresu przeciwdziałania przestępstwom finansowym z rozwiązaniami technologicznymi. Praca często ma charakter detektywistyczny.

W swojej pracy FCU coraz częściej korzysta z możliwości najnowszych technologii. Narzędzia, jakimi dysponuje m.in. automatycznie zbierają informacje o klientach z różnych źródeł, w tym doniesienia prasowe z sieci i wypisy z oficjalnych baz danych. Moduły sztucznej inteligencji skanują i oceniają tysiące artykułów, przedstawiając analitykowi jedynie informacje istotne w kontekście przestępstw finansowych czy finansowania terroryzmu.

- FCU jest jednym z wiodących zespołów PwC na świecie w zakresie rozwiązań informatycznych wykorzystywanych do walki z przestępczością finansową. Przygotowane przez nas narzędzia i aplikacje wykorzystują sztuczną inteligencję, uczenie maszynowe, data science i robotykę – podkreśla Bartłomiej Styrnik, partner w Financial Crime Unit.

Kariera od A do Z

W FCU pracują zarówno osoby z kilkudziesięciu krajów, zespół operuje na co dzień kilkudziesięcioma językami. Ze względu ma międzynarodowe znaczenie języka angielskiego, jego znajomość jest jednym z podstawowych wymogów dla kandydatów ubiegających się o pracę w centrum kompetencyjnym. PwC rekrutuje zarówno specjalistów z doświadczeniem, jak też absolwentów i studentów z różnych kierunków, tj. prawnych, lingwistycznych czy ekonomicznych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki