Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Największe na Bałtyku manewry wojskowe. Rozpoczęła się faza morska. Okręty NATO w akcji! ZDJĘCIA

OPRAC.:
Łukasz Kamasz
Łukasz Kamasz
bsmt Michał Pietrzak/3.Flotylla Okrętów
BALTOPS 50 to 50. manewry NATO na Bałtyku. W operacji bierze udział łącznie 18 państw partnerskich. Do Gdyni, gdzie stacjonowały okręty, przypłynęły m.in. okręt U.S. Navy - niszczyciel USS Theodore Roosevelt, ale i również siły Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej NATO Grupa 1. Stronę polską w manewrach reprezentuje 3. Flotylla Okrętów im. kmdr. B. Romanowskiego.

Manewry wojskowe na Bałtyku

Trwa faza morska ćwiczeń, która zakończy się 19 czerwca. Okręty operują na Bałtyku i w Cieśninach Bałtyckich razem z lotnictwem, w tym m.in. F-16 z 31. Bazy Lotnictwa Taktycznego. Polska Marynarka Wojenna skierowała do udziału w ćwiczeniu korwetę patrolową, trałowce oraz śmigłowce. Głównym założeniem operacji jest przećwiczenie reagowania międzynarodowych sił wobec zagrożeń na morzu.

Faza portowa ćwiczenia odbywała się równolegle w trzech lokalizacjach: w Gdyni, Frederickshavn i Kłajpedzie. W niedzielę, 6 czerwca, okręty wyszły na morze. W trakcie ćwiczenia okręty będą samodzielnie, w grupach taktycznych i we współdziałaniu z lotnictwem morskim gromadzić informację o aktualnej sytuacji w rejonie szlaków żeglugowych oraz zapewniać bezpieczną drogę dla zdążającej do regionu prowadzenia działań pomocy humanitarnej.

W tegorocznych manewrach BALTOPS biorą udział siły okrętowe, lotnictwo morskie oraz jednostki operujące na lądzie z Belgii, Kanady, Danii, Estonii, Finlandii, Francji, Niemiec, Włoch, Łotwy, Litwy, Holandii, Norwegii, Polski, Hiszpanii, Szwecji, Turcji, Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych.

Ćwiczenia BALTOPS

Polska Marynarka Wojenna uczestniczy w ćwiczeniu BALTOPS już po raz dwudziesty dziewiąty. Marynarka Wojenna wydzieliła do ćwiczeń korwetę patrolową ORP Ślązak z 3. Flotylli Okrętów, dwa trałowce ORP Wdzydze i Drużno z 8. Flotylli Obrony Wybrzeża, a także trzy śmigłowce zwalczania okrętów podwodnych: dwa Mi-14PŁ i SH-2G Kaman z Brygady Lotnictwa MW. Śmigłowce wykonują zadania związane z bezpieczeństwem morskich szlaków komunikacyjnych.

Okręt patrolowy będzie wykonywać m.in. zadania monitoringu żeglugi w grupie taktycznej wspólnie z jednostkami ze Stanów Zjednoczonych, Niemiec, Szwecji, Finlandii i Włoch. Trałowce operować będą w składzie zespół okrętów przeciwminowych BALTRON odpowiedzialnego za obronę przeciwminową i wytyczanie bezpiecznych torów wodnych w rejonie objętym kryzysem.

Manewry morskie BALTOPS organizowane są od 1972 roku na Morzu Bałtyckim. Początkowo było to ćwiczenie, w którym brały udział siły Sojuszu Północnoatlantyckiego. Od 1993 roku do udziału w manewrach zostały zaproszone nowe państwa z byłego bloku wschodniego, w tym Polska. Od tamtej pory ćwiczenie BALTOPS jest organizowane w ramach programu Partnerstwa dla Pokoju. Obecnie jest to ćwiczenie międzynarodowe, oparte w głównej mierze na wspólnych działaniach morskich, ze szczególnym uwzględnieniem poszukiwania i zwalczania okrętów podwodnych, wojny minowej, obrony powietrznej oraz operacji desantu morskiego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki