Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Największe katastrofy budowlane w dziejach. Zobacz tragedie, do których doprowadziły ludzkie błędy

Przemysław Zańko-Gulczyński
Przemysław Zańko-Gulczyński
Ośmiopiętrowy budynek, znany jako Rana Plaza, stał nieopodal miejscowości Dhaka w Bangladeszu. Poza sklepami i bankiem mieściły się tu liczne fabryki odzieży, w których miejscowe szwaczki szyły ubrania dla znanych światowych marek takich, jak Prada, Benetton, Versace, Gucci, Primark czy Walmart. W 2013 r., po jednej z największych katastrof budowlanych w historii, w ruinach budynku znaleziono również metki polskiej spółki LPP, właściciela marek takich, jak Reserved, Cropp, House, Sinsay czy Mohito.Licencja zdjęcia: https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0/
Ośmiopiętrowy budynek, znany jako Rana Plaza, stał nieopodal miejscowości Dhaka w Bangladeszu. Poza sklepami i bankiem mieściły się tu liczne fabryki odzieży, w których miejscowe szwaczki szyły ubrania dla znanych światowych marek takich, jak Prada, Benetton, Versace, Gucci, Primark czy Walmart. W 2013 r., po jednej z największych katastrof budowlanych w historii, w ruinach budynku znaleziono również metki polskiej spółki LPP, właściciela marek takich, jak Reserved, Cropp, House, Sinsay czy Mohito.Licencja zdjęcia: https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0/ Wikimedia Commons/rijans/CC BY-SA 2.0
Katastrofy budowlane najczęściej następują w wyniku ludzkich błędów – pomyłek po stronie projektantów, wykonawców lub późniejszych służb odpowiedzialnych za nadzór budowlany. Efekt jest zawsze ten sam: ma miejsce niewyobrażalna tragedia, która często pochłania dziesiątki lub setki ludzkich istnień. Poznaj niektóre z najgłośniejszych katastrof w dziejach i dowiedz się, co je spowodowało.

Katastrofy budowlane zdarzają się częściej, niż sądzimy. Słyszymy zwykle tylko o tych, które miały miejsce w Polsce lub – w przypadku wydarzeń za granicą – zostały mocno nagłośnione przez rodzime media. Prawda jest jednak taka, że mimo coraz większej wiedzy inżynierów i coraz doskonalszych technik oraz materiałów budowlanych do tragedii wciąż dochodzi. Ich przyczyną nieraz są ludzkie błędy lub karygodne zaniedbania.

Poznaj niektóre z najgłośniejszych i najbardziej tragicznych katastrof budowlanych:

Katastrofy budowlane w pigułce. Czym są i dlaczego się zdarzają?

Jak podaje polskie prawo budowlane, katastrofa budowlana to:

niezamierzone, gwałtowne zniszczenie obiektu lub jego części, a także konstrukcyjnych elementów rusztowań, elementów urządzeń formujących, ścianek szczelnych i obudowy wykopów.

Najczęściej o katastrofie mówi się w kontekście zawalenia się budynku, ale pojęcie to może się odnosić także do m.in. zmycia obiektu przez falę powodziową czy zniszczenia wskutek pożaru albo osunięcia się ziemi. Do tych tragicznych w skutkach zdarzeń może dochodzić z wielu powodów. Najczęstsze z nich to:

  • błędy przy projektowaniu budynku (np. przy obliczaniu nośności elementów),
  • błędy popełnione w czasie budowy (np. zastąpienie materiału wskazanego w projekcie innym),
  • błędy w eksploatacji obiektu (np. przebudowa niezgodna z przepisami),
  • zdarzenia losowe (powodzie, wichury, osuwiska itp.).

Zgodnie z polskimi przepisami w razie katastrofy nadzór budowlany zobowiązany jest wszcząć śledztwo w celu ustalenia przyczyn zdarzenia. Po zakończeniu niezbędnych prac urzędnicy wskazują, jakie prace należy wykonać w celu usunięcia skutków katastrofy. Wskazania te realizuje niezwłocznie inwestor, właściciel lub zarządca obiektu.

Prawo budowlane określa też obowiązki kierownika budowy w razie wystąpienia katastrofy budowlanej. Powinien on wówczas m.in. zapobiec rozszerzaniu się katastrofy, udzielić doraźnej pomocy poszkodowanym i zawiadomić o zdarzeniu nadzór budowlany oraz policję, a także inne służby i osoby wskazane w przepisach (m.in. inwestora lub właściciela budynku).

Sprawdź, czy masz wszystko, czego potrzebujesz

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

echodnia.eu Targi Dom, Ogród i Ty w Targach Kielce

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Największe katastrofy budowlane w dziejach. Zobacz tragedie, do których doprowadziły ludzkie błędy - RegioDom.pl

Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki