Najtańsze miasta powiatowe na Pomorzu. To tutaj mieszkańcy wydają najmniej na usługi komunalne! Ranking Curulis 2020

Sandra Janikowska
Sandra Janikowska
Ranking "Wydatki mieszkańców na usługi komunalne 2020". Ile mieszkańcy Pomorza płacą za usługi komunalne? Sprawdź naszą listę TOP 10 najtańszych miast powiatowych w województwie pomorskim pod tym względem! >>Źródło: Archiwum DB / Pixabay / Canva
TOP 10 NAJTAŃSZYCH POMORSKICH MIAST POD WZGLĘDEM KOSZTÓW ZA USŁUGI KOMUNALNE. Po raz kolejny firma doradcza Curulis przygotowała ranking dotyczący wydatków mieszkańców na usługi komunalne. Ranking przygotowano w oparciu o pięć kategorii. Miano najtańszego województwa powędrowało do podlaskiego, zaś najdrożej jest na Śląsku. Gdzieś pomiędzy usytuowało się Pomorze z średniorocznym wydatkiem rodziny na usługi komunalne w wysokości 3411,37 złotych. Jak wygląda sytuacja w miastach powiatowych na Pomorzu? Które z nich charakteryzują się najniższymi kosztami za usługi komunalne? Sprawdźcie!

Ranking: Wydatki mieszkańców na usługi komunalne w 2020 roku

Już po raz trzeci firma doradcza Curulis przygotowała raport dotyczący wydatków na usługi komunalne w miastach powiatowych w całej Polsce. Przy obliczeniach uwagę zwrócono na pięć kategorii-opłat:

  • wysokość stawek dostawę wody i odprowadzenie ścieków,
  • stawki za odbiór odpadów,
  • wysokość podatku od nieruchomości,
  • ceny biletów w komunikacji publicznej,
  • koszty parkowania w płatnych strefach

Przy analizowaniu statystyk autorzy raportu stworzyli model rodziny, który umożliwił dokonanie niezbędnych wyliczeń i porównań. Z informacji udostępnionych w raporcie wynika, że modelowa rodzina liczy dwie osoby dorosłe i dwójkę dzieci. Mieszkają oni w lokalu o powierzchni nieco ponad 70 metrów kwadratowych. Szacuje się, że na rodzinę w ciągu roku przypada 134,8 metrów sześciennych zużytej wody i wytworzonych ścieków. W ciągu roku jedna osoba korzysta 108 razy z komunikacji publicznej, podczas gdy samochód w strefie płatnego parkowania znajduje się łącznie przez 48 godzin.

Z raportu Curulis jednoznacznie wynika, że przeciętna 4-osobowa rodzina zamieszkująca miasto powiatowe, w 2020 roku najwięcej pieniędzy przeznaczy na wodę i ścieki (aż 43,12 proc.), następnie na odbiór opadów (26,87 proc.) i komunikację publiczną (26,62 proc.) Niewielki odsetek wszystkich kosztów stanowią: opłata parkingowa i podatek od nieruchomości.

Zwycięzcy 3. edycji rankingu Curulis

W 2020 roku miano miasta o najniższych opłatach zyskał Zambrów, w którym za roczne usługi komunalne mieszkańcy płacą 1 611 zł. Mimo wzrostu kosztów o 2,64 proc. w zestawieniu z rokiem poprzednim, udało mu się osiągnąć status tegorocznego lidera. Kozienice, które w poprzednich edycjach zajmowały zaszczytne 1. miejsce, w tegorocznej edycji uplasowały się na miejscu drugim z rocznymi kosztami na poziomie 1 734 zł. Podium zamknęła Rawa Mazowiecka ze wzrostem kosztów na poziomie 0,99 proc.

Ostatnie miejsce w rankingu należy do...

... miasta Choszczno w województwie zachodniopomorskim. Odnotowano tam wzrost wydatków aż o 28,95 proc., co daje nam kwotę 4 926 zł rocznie.

Warto wspomnieć, że różnica między najtańszym a najdroższym miastem kształtuje się na poziomie 3.315 zł.

Pomorze w rankingu dotyczącym opłat za usługi komunalne

Z raportu dowiadujemy się, że średnioroczne wydatki rodziny na usługi komunalne w województwie pomorskim wynoszą 3411,37 złotych, co sytuuje Pomorze na 10. miejscu w rankingu pod względem najtańszych usług komunalnych.

Poniżej zamieszczamy informacje i kwoty dla wyżej wyodrębnionych kategorii. Tyle zapłacimy w województwie pomorskim:

  • 1399,29 zł - średnioroczne wydatki za wodę i ścieki
  • 893,73 zł - średnioroczne wydatki za odbiór odpadów
  • 55,66 zł - średnioroczne wydatki na podatek od nieruchomości
  • 978,82 zł - średnioroczne wydatki za komunikację publiczną
  • 83,87 zł - średnioroczne wydatki za parking

Te pomorskie miasta płacą najmniej za usługi komunalne!

W rankingu nie zabrakło także pomorskich miast. Jedne z nich charakteryzują się niższymi rocznymi wydatkami za usługi komunalne, a inne - wyższymi. W tym materiale przedstawimy te pierwsze. To tutaj w ciągu roku zapłacisz mniej niż 3,5 tys. złotych za wodę, odbiór odpadów, komunikację publiczną czy parkingi i podatek od nieruchomości!

W których pomorskich miastach mieszkańcy płacą rocznie najmniej za usługi komunalne? Sprawdźcie poniżej!

ZOBACZ TAKŻE: Unia Metropolii Polskich chce, by część opłaty za śmieci przeszła z konsumentów na producentów. Chodzi o koszt produkcji opakowań

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie