Najpopularniejsze kierunki studiów 2014 w Trójmieście: dentystyczny i lekarski [LISTA]

Monika Jankowska
35 osób ubiegało się o miejsce na kierunku lekarsko-dentystycznym na GUMed to pomorski rekord w kończącej się rekrutacji na wyższe uczelnie
35 osób ubiegało się o miejsce na kierunku lekarsko-dentystycznym na GUMed to pomorski rekord w kończącej się rekrutacji na wyższe uczelnie sxc.hu
Udostępnij:
Najwięcej osób na jedno miejsce w tym roku ubiegało się na Gdańskim Uniwersytecie Medycznym. Aż 35 kandydatów walczyło o miejsce na kierunku lekarsko-dentystycznym. Zgłosiło się 1790 osób, dla których uczelnia przygotowała 50 miejsc.

18 osób na jedno miejsce ubiegało się na kierunku lekarskim. Tu zgłosiło się 3966 kandydatów. Studia będzie mogło podjąć 220 osób. Oba kierunki odbywają się w trybie jednolitych studiów magisterskich.

- W tym roku zanotowano większą liczbę kandydatów na tych kierunkach niż rok temu - informuje Natalia Wosiek, rzecznik prasowy Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. - Wtedy na wydziale lekarskim odnotowaliśmy około 16 osób na jedno miejsce, a na lekarsko-dentystycznym - ok. 31 osób na jedno miejsce.

Spośród studiów I stopnia na największym zainteresowaniem na Gdańskim Uniwersytecie Medycznym cieszy się kierunek

  • dietetyka (ok. 10 osób na jedno miejsce),
  • pielęgniarstwo (ok. trzy osoby na jedno miejsce),
  • fizjoterapia (ok. pięć osób na jedno miejsce) oraz
  • elektroradiologia (ok. trzy osoby na jedno miejsce).

Przyszli studenci najrzadziej wybierali zdrowie środowiskowe i zdrowie publiczne - studia I stopnia stacjonarne.

Politechnika Gdańska

Politechnika Gdańska dla studentów studiów stacjonarnych przygotowała 5055 miejsc na 39 kierunkach. Kandydaci mieli do wyboru 43 opcje z uwagi na fakt, że na niektórych kierunkach odbywa się od razu nabór z podziałem na specjalności. Tymczasem poprzez system elektronicznej rekrutacji zarejestrowało się aż 30 512 kandydatów na studia.

W tym roku najpopularniejszym kierunkiem okazała się geodezja i kartografia, o jedno miejsce ubiegało się dokładnie 16,04 kandydata. W sumie chęć studiowania tego kierunku zadeklarowały 1123 osoby.

Drugim najczęściej wybieranym kierunkiem była inżynieria materiałowa (15,23 osoby na miejsce). Trzecią z kolei okazała się energetyka (13,75 osoby na miejsce). Chętnie wybierano też gospodarkę przestrzenną (13,64 osoby na miejsce). Co ciekawe, to właśnie na ten kierunek w zeszłym roku akademickim chciało się dostać najwięcej osób (19,71 na jedno miejsce).

- Ta zmiana preferencji mogła być spowodowana tym, że gdy uruchamialiśmy gospodarkę przestrzenną, był to kierunek bardzo wyczekiwany przez absolwentów szkół średnich, stąd tak dużo zgłoszeń. Teraz to zainteresowanie nieco opadło, ale i tak kierunek jest wśród najchętniej wybieranych - mówi Joanna Olszewska z Działu Kształcenia i Programu Studiów PG.

Akademia Morska w Gdyni

Pierwsze dane o rekrutacji spływają też do Akademii Morskiej w Gdyni. Tu dla studentów I stopnia (studia stacjonarne) przygotowano 1024 miejsca na siedmiu kierunkach.
- Ze wstępnych wyliczeń wynika, że przyjęliśmy ponad 7 tys. zgłoszeń - informuje rzecznik prasowy, Tomasz Degórski. - Najwięcej na kierunku nawigacja.
O jedno miejsce na nawigacji walczy 6 osób. Na innowacyjnej gospodarce i towaroznawstwie - 4 osoby.

Uniwersytet Gdański

Rekrutacja jeszcze nie zakończyła się na największej pomorskiej uczelni, Uniwersytecie Gdańskim.
- Rekrutacja na popularne w ubiegłych latach kierunki studiów stacjonarnych I stopnia oraz na jednolite studia magisterskie kończy się po 20 lipca i do tego momentu nie można mówić o liczbach kandydatów na miejsce. Liczby te wciąż się zmieniają, więc lista rankingowa byłaby niemiarodajna - tłumaczy Krzysztof Klinkosz z Biura Promocji UG.

Z wstępnej analizy sytuacji widać, że sporym powodzeniem w tym roku cieszą się takie kierunki jak: skandynawistyka, psychologia, bezpieczeństwo narodowe, filologia angielska, iberystyka, a z nowych, wprowadzonych przez UG na rok akademicki 2014-2015, kierunków - International Law and UE Administration, biologia medyczna, wiedza o filmie i kulturze audiowizualnej.
Na ten rok akademicki UG zaplanował przyjęcie 18 055 osób, z czego ponad 11 tys. na studia stacjonarne I i II stopnia na 69 kierunkach studiów, w tym na 9 nowych.

A jak jest na uczelniach prywatnych? Rozmowę na ten temat z dr. Waldemarem Brudzińskim, prorektorem Gdańskiej Wyższej Szkoły Humanistycznej przeczytasz w papierowym, czwartkowym wydaniu "Dziennika Bałtyckiego" z 17.07.2014 r. albo kupując e-wydanie gazety

[email protected]

Treści, za które warto zapłacić! REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI

Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze 3

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

o
oewsb
Witam! Rekrutacja trwa w najlepsze, wielu studentów jeszcze poszukuje właściwego kierunku dla siebie. Ze swojej strony serdecznie zapraszam wszystkich zainteresowanych studiami II stopnia do gdańskiego oddziału WSB. Można tu podjąć studia w kierunkach: finanse i rachunkowość, logistyka oraz zarządzanie. Chciałem również dodać, że obecnie trwa także promocja, w której aplikując na studia do 11 sierpnia można oszczędzić aż 700zł. Zapraszam na naszą stronę internetową.

Pozdrawiam, Andrzej Czarnecki
Online Ekspert WSB II stopnia
a
ala
to na zdjęciu to nie jest sala ćwiczeniowa GUMed dla przyszłych dentystów. zbyt zaawansowana aparatura i do tego jeszcze asysta.
a
ala
Z całego serca NIE polecam .
Przejdź na stronę główną Dziennik Bałtycki
Dodaj ogłoszenie