Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Najpopularniejsze imiona nadane w 2021 najmłodszym mieszkańcom Trójmiasta. Jany i Laury zdetronizowały pozostałe

Natalia Grzybowska
Natalia Grzybowska
123RF
Jak to zwykle z modą bywa - przychodzi i przemija. Dotyczy to ubrań, fryzur, ale także imion. Jeśli chodzi jednak o te ostatnie, przez ostatnie lata wystąpiły w tym zakresie jedynie niewielkie topnięcia. Niektóre imiona na chwilę wypadają z pierwszej dziesiątki, aby powrócić do zestawienia już po kilkuletniej przerwie. Sprawdźcie, które imiona są obecnie na topie wśród trójmiejskich rodziców oraz które dzieci na podwórku, czy też w szkole z pewnością nie spotkają swoich imienników.

Nowy rok przyniósł dane z Urzędów Stanu Cywilnego w Trójmieście na temat najpopularniejszych imion nadawanych nowonarodzonym mieszkańcom w roku ubiegłym. Są takie, które cieszą się niezmienną popularnością, ale każdego roku są też tacy rodzice, którym nie brakuje oryginalnych pomysłów, jeśli chodzi o nadawanie imion swoim potomkom.

W Gdyni najwięcej małych Janków i Laur

Według danych statystycznych w Gdyni w 2021 roku urodziło się 1774 dzieci, w tym 908 chłopców i 866 dziewczynek - informują gdyńscy urzędnicy. 53 chłopców otrzymało imię Jan, 50 - Leon, a 49 - Jakub. O podium otarł się Aleksander. Imię to nadano 48 razy. W dalszej kolejności największą popularnością cieszyło się imię Mikołaj (45), Stanisław (35), Ignacy (34), Adam, Antoni, Maksymilian i Franciszek (31).

Rodzice dziewczynek najliczniej stawiali na imię Laura (43) i Julia (42). Na trzecim miejscu eq aequo znalazły się Zuzanna oraz Zofia (40). Nieco mniej było Hann (38), Gabrieli (36), Mai (35), Oliwii (34), Poli (32), Wiktorii (29) i Alicji (28).

Warto zauważyć, że utrzymała się tendencja jeśli chodzi o ilość gdyńskich porodów. W roku 2020 przyjęto ich również ponad 1700. Ewoluował za to gust lokalnych mam. O ile w przypadku chłopców również najczęściej nadawano imię Leon (37 razy), o tyle zmieniła się moda na żeńskie imiona. Najwięcej dziewczynek otrzymało imię Zuzanna i Zofia. Każde z nich nadano po 34 razy. Co ciekawe, w roku ubiegłym z zestawienia zniknęło imiona Lena. Natomiast w 2020 nadano je 25 razy.

Jeszcze wcześniej, bo w 2019 stawiano na Julie i Maje oraz Aleksandrów.

Sopocka różnorodność

Chociaż Sopot nie doczekał się jeszcze porodówki, nie wyklucza to możliwości porodu w kurorcie. Jak podaje Urząd Stanu Cywilnego - w ubiegłym roku sopocianami zostało aż 8 dzieci. Wśród nich znalazło się 5 dziewczynek (Letycja, Nela, Zoja, Antonina i Lena) oraz 3 chłopców (Artemiusz, Ignacy oraz Kazimierz).

Kreatywność rodziców nie zna granic

Letycja, Zoja czy Artemiusz to nie jedyne oryginalne imiona, które wpisano w zeszłym roku do trójmiejskich akt metrykalnych. W Gdyni nietypowymi imionami były: Awia, Milana Leila, Nelli, Elia, Aurika, Rubina oraz Christos, Gavin, Kosma, Juan oraz Conan. W Gdańsku pojawiły się dwie Anabelle, dwie Zlaty i dwie Eriki. W gronie chłopców pojawiło się trzech Brajanów, chociaż biorąc pod uwagę ostatnie lata trudno powiedzieć, czy nadal można uważać to imię za nietypowe.

Jak podkreślają urzędnicy - nie było przypadku, aby w ub. roku odrzucić któryś z pomysłów. Grażyna Gorczyca z Urzędu Stanu Cywilnego w Gdańsku przypomina tu przypadek rodziców, którzy w 2017 próbowali nazwać córkę Tęczą.

W kwestii imion coraz bardziej liberalnie

Osoba zgłaszająca urodzenie składa oświadczenie o wyborze nie więcej niż dwóch imion dla dziecka. Od roku 2015 wskutek zmiany przepisów rodzice mogą bez przeszkód nadawać dzieciom imiona obcego pochodzenia. Oznacza to, że urzędnik nie może odmówić w sytuacji, gdy rodzice zapragną nazwać dziecko imieniem Jessica albo Sean.

Kierownik urzędu stanu cywilnego odmawia przyjęcia oświadczenia o wyborze imienia lub imion dziecka, jeżeli wybrane imię lub imiona są w formie zdrobniałej lub mają charakter ośmieszający lub nieprzyzwoity lub nie wskazują na płeć dziecka, kierując się powszechnym znaczeniem imienia, i wybiera dziecku imię z urzędu, w formie decyzji administracyjnej podlegającej natychmiastowemu wykonaniu, z adnotacją zamieszczoną w akcie urodzenia o wyborze imienia z urzędu.

Warto pamiętać, że rodzice mogą zmienić nadane już dziecku imię w Urzędzie Stanu Cywilnego w ciągu 6 miesięcy od daty sporządzenia aktu urodzenia. Decyzji tej nie musimy w żaden sposób wyjaśniać ani argumentować. To dobra opcja dla rodziców, którzy stwierdzą, że Xavier, Thor czy Vanessa to przesada i zechcą je zmienić na coś bardziej powszechnego.

Jan i Jakub w Gdańsku wymieniają się miejscami

W 2021 roku Gdańsk przywitał na świecie 8670 dzieci. Położnikom trafiły się 4 narodziny trojaczków oraz 184 par bliźniąt.

Chociaż Urząd Stanu Cywilnego nie jest w stanie przedstawić pełnych danych odnośnie najpopularniejszych imion, wiadomo które cieszyły się największym powodzeniem w I i IV kwartale ub. roku. W okresie między 1 stycznia a 31 marca na świat przyło najwięcej Janów (55), Franciszków (47) i Jakubów (43) oraz Zuzann (44), Laur (40) i Zofii (39). Najczęściej wybór padał też na imię Ignacy (41), Mikołaj (40), Antoni (36) i Julia (38).

Natomiast po 1 października na świat przyszło najwięcej Laur (40), Mai (37) i Hann (37) oraz Jakubów (37), Aleksandrów (36) i Filipów (34). Nieco mniej urodziło się Zuzann (34) i Julii (34) oraz, a także Leonów (33) i Stanisławów (32).

Przeglądając statystyki ostatnich lat, trudno nie zauważyć, że cały trwa moda na tradycyjne imiona. Przez dwa poprzednie lata wśród najchętniej nadawanych imion dla dziewczynek królowwała Julia - w 2020 roku imię to zostało wybrane przez rodziców 186 razy. Kolejne imiona względem kolejności popularności to Maja, Zofia, Zuzanna i Hanna.

W 2020 Jakub (imię to wybrano 198 razy) zdetronizował Jana, który królował w 2019 roku. Jan ponownie znalazł się na podium, imię to zostało wybrane 195 razy. Kolejnymi popularnymi imionami były Aleksander, Stanisław i Franciszek.

- Wiele lat temu popularne były takie imiona jak Natalia, Karolina czy Anna - mówiła w zeszłym roku Grażyna Gorczyca. - W tej chwili coraz popularniejsze są imiona tradycyjne: Stanisław, Franciszek, Antoni, Leon. To imiona naszych dziadków, obserwujemy więc modę na tradycję.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki