Najpopularniejsze imiona nadane małym gdańszczanom w 2019. Na szczycie rankingu znalazła się Julia i Jan, ale zabrakło... Tęczy

Natalia Grzybowska
Natalia Grzybowska
Gdańsk powitał w ub.r. najwięcej Janów
Gdańsk powitał w ub.r. najwięcej Janów https://pixabay.com
Urząd Stanu Cywilnego w Gdańsku przedstawił listę najpopularniejszych imion, które w 2019 roku najchętniej nadawano dzieciom. Na szczycie rankingu znalazła się Julia i Jan, a na jego końcu m.in. Neonila i Orion.

Od roku 2015 wskutek zmiany przepisów rodzice mogą bez przeszkód nadawać dzieciom imiona obcego pochodzenia. Oznacza to, że urzędnik nie może odmówić w sytuacji, gdy rodzice zapragną nazwać dziecko imieniem Jessica albo Sean. Nadal jednak pozostaje w mocy zasada, że imię nadane potomkowi nie może być zdrobniałe, uwłaczające, ani ośmieszające.

Grażyna Gorczyca z Urzędu Stanu Cywilnego w Gdańsku przypomina tu przypadek rodziców, którzy w 2017 próbowali nazwać córkę Tęczą. Co roku wiele par pragnie zarejestrować imiona występujące w formie zdrobniałej. O ile stało się to dopuszczalne w przypadku imienia Kuba, na Antosia zgody już nie ma.

W 2019 roku zarejestrowano 9 017 nowonarodzonych gdańszczan: 4 642 chopców i 4 375 dziewczynek.

Świąteczne Gwiazdeczki 2019. Oto zdjęcia z sesji na okładki ...

Gdańsk powitał najwięcej Janów

Najwięcej, bo 216 małych gdańszczan urodzonych w 2019 będzie nosiło imię Jan. Nieco mniej będzie Aleksandrów i Stanisławów. Niemałą popularnością cieszyły się także imiona Jakub, Franciszek, Filip, Antoni, Leon, Mikołaj i Adam. Można zauważyć, że w ostatnich latach rodzicom podobały się praktycznie te same imiona, zamieniają się one jedynie miejscami na podium.

Nie zabrakło jednak imion rzadkich. W roku ubiegłym na świat przyszli: Apollo, Orion, Ruben, Borysław czy choćby Nino.

W 2019 królowały Julie

Wśród imion dziewczęcych tryumfują Julie (186 młodych gdańszczanek), Zofie i Maje. Na kolejnych miejscach również zaskoczeń nie ma. Wśród popularnych imion znajdziemy m.in. Zuzanny, Hanny, Leny, Marie, Alicje, Oliwie i Laury. Od pewnego czasu rodzice chętnie sięgają po tradycyjne imiona, a także po te, których nie można zakwalifikować ani jako zbyt staroświeckie, ani nadmiernie nowoczesne.

Niestety, właścicielki wyżej wymienionych imion będą miały ogromną szanse na to, by spotkać rówieśniczkę nazywającą się tak samo, za to Neonila, Sawa, Frida, Ariadna czy Berenika będą mogły mówić o wielkim zbiegu okoliczności, jeśli tak się stanie.

POLECAMY NA STRONIE KOBIET:

FLESZ: Masowo kupujemy mieszkania.

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie