Najpierw pracownicy, potem bank

Marcin PszczółkowskiZaktualizowano 
Posłanka PiS z Olsztyna Iwona Arent złoży do Prokuratury Rejonowej w Elblągu zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez prezydenta Elbląga Henryka Słoninę.

Sprawa dotyczy raportu Najwyższej Izby Kontroli w Olsztynie z października br., w którym kontrolerzy wskazują, iż prezydent nie uzyskał zgody Rady Miasta Elbląga przy ustanowieniu hipoteki na zabezpieczenie kredytu w wysokości ponad 4 mln zł, z przeznaczeniem na dokończenie budowy zakładu przy ul. Mazurskiej.

Kontrolerzy NIK, na wniosek posłanki Arent, badali przebieg procesu upadłościowego Zakładów Mięsnych "Elmeat" w Elblągu. - Tą sprawą zainteresowaliśmy panią poseł - mówi Mirosław Kozłowski, przewodniczący elbląskiego regionu NSZZ Solidarność. - Prezydent Henryk Słonina samodzielnie podjął decyzję o ustanowieniu hipoteki na terenach pod budynkami Zakładów Mięsnych "Elmeat" i w tym momencie złamał prawo.

1 mln zł - na taką kwotę opiewają roszczenia płacowe 150 pracowników Elmeatu

Przypomnijmy, że 29 września 2003 r. prezydent Henryk Słonina dokonał ustanowienia hipoteki zwykłej na kwotę 3,39 mln zł oraz hipoteki kaucyjnej do kwoty 1 mln zł na rzecz Banku BGŻ pod zabezpieczenie kredytu udzielonego spółce Elmeat, z przeznaczeniem na dokończenie budowy zakładu przy ul. Mazurskiej.

Najwyższa Izba Kontroli w Olsztynie w swoim raporcie wskazuje, że taka zgoda była wymagana na podstawie paragrafu 19 uchwały Rady Miasta Elbląga z dnia 26 sierpnia 1999 r.
Podobnego zdania jest mecenas Lech Obara z Olsztyna, który reprezentuje 150 dawnych pracowników Elmeatu.

- To poważne naruszenie prawa przez prezydenta miasta - mówi. - W tym przypadku należy stwierdzić, iż hipoteka powinna być wykreślona. To powoduje, że roszczenia pracowników mogą być zaspokojone w pierwszej kolejności.

Obecnie 150 pracowników upadłych Zakładów Mięsnych "Elmeat" oczekuje w sumie na wypłatę ponad miliona zł.

Piotr Rzepczyński z biura prasowego prezydenta miasta Elbląga informuje natomiast, że Najwyższa Izba Kontroli nie skierowała żadnych zarzutów do prokuratury przeciwko prezydentowi Elbląga Henrykowi Słoninie. - Gdyby działania prezydenta były niezgodne z prawem, NIK ma obowiązek takie zawiadomienie złożyć - wyjaśnia Rzepczyński.

Sędzia komisarz upadłości Elmeatu, Renata Połuch, mówi, że żadna oficjalna informacja nie wpłynęła jeszcze do sądu. - Jeśli faktycznie hipoteka została ustanowiona niezgodnie z prawem, to możliwe jest wyłączenie banku BGŻ z uprzywilejowanej pozycji jako wierzyciela rzeczowego - mówi sędzia Połuch. - Wtedy w pierwszej kolejności zostaną zaspokojone roszczenia pracowników upadłej spółki.

Zawiadomię prokuraturę

- Tą sprawą interesuję się od 2007 r. - mówi posłanka PiS Iwona Arent. - Wówczas zwrócili się do mnie pracownicy upadłych Zakładów Mięsnych "Elmeat" w Elblągu i reprezentujący ich interesy mecenas Lech Obara. Dziś złożę do Prokuratury Rejonowej w Elblągu zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez prezydenta Elbląga Henryka Słoninę. Moi prawnicy dokładnie analizowali całą sprawę i widzimy podstawy do ta- kiego działania. Uważam, że prezydent miasta niedostatecznie dopilnował interesów gminy, jeśli chodzi o odzyskanie należności od upadłych zakładów Elmeat. Miasto, zgodnie z raportem NIK, dysponowało prawomocnymi wyrokami egzekucyjnymi, jednak nie dochodziło swoich roszczeń na drodze egzekucji komorniczej. Dodatkowo, prezydent Słonina w 2003 r. zaciągnął bez zgody Rady Miejskiej w Elblągu kredyt w wysokości ponad 4 mln zł dla spółki Elmeat. To tak, jakby prezydent Elbląga samodzielnie poręczył wielką pożyczkę dla prywatnej firmy. Teraz, gdy pozostałości po upadłym zakładzie zostaną sprzedane, zaspokojony będzie tylko bank. Pracownicy nie mają szans na odzyskanie swoich pieniędzy.

polecane: Dzwonią do Ciebie te numery? Nie odbieraj!

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie