Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Najpiękniejsze szopki na święta w Trójmieście

Monika Jankowska
Szopki w Trójmieście
Szopki w Trójmieście archiwum DB
Kury, kaczki, gołębie, a nawet oślica - takie zwierzęta znajdziemy w żywej szopce w kościele pw. Zmartwychwstania Pańskiego. Ale warto odwiedzić także szopki z ruchomymi figurkami.

Żuraw, stoczniowe dźwigi i Katedra Oliwska - takie elementy pojawiły się na tegorocznej szopce z piasku, która słała się bożonarodzeniową wizytówką gdańskiej Oliwy. Do jej budowy użyto aż 90 ton piasku! Zaprojektował ją gdański artysta Mariusz Otta. Dzieło możemy podziwiać do 6 stycznia przy ul. opata J. Rybińskiego 25. Ale szopek w Trójmieście będzie, oczywiście, więcej. U franciszkanów w kościele pw. Świętej Trójcy przy ul. Świętej Trójcy 4 ruchoma szopka (największa taka w Trójmieście!) też bogata jest w elementy gdańskiej architektury.

Wigilia Oliwska. Zobacz piękną szopkę z piasku [WIDEO, ZDJĘCIA]

- Część dekoracji szopki związanej z Gdańskiem została tak pomyślana, aby oddać jego klimat i atmosferę - „miasta czterdziestu bram”. A zatem pojawia się motyw bramy - ot po prostu - jednej z wielu zachowanych, przez którą wchodzą i wychodzą święci. Pojawia się motyw nabrzeża Motławy z sugestywnym Żurawiem, pojawiają się gdańskie kamieniczki. W tle widnieją także elementy współczesne, czyli stoczniowe dźwigi, pomnik na Westerplatte, Trzy Krzyże, most wantowy, stadion - to wszystko znaki, że my też tworzymy historię tego miasta - mówi o. Tomasz Jank.

Duchowny przypomina, że pierwszą w historii inscenizację szopki betlejemskiej zorganizował w 1223 r. w Greccio niedaleko Rzymu św. Franciszek z Asyżu. Od tego momentu jego współbracia rozprzestrzenili szopki i żłóbki w najróżniejszych postaciach po całym świecie.

Szopkę u franciszkanów można oglądać przez cały rok, ale w okresie świąt czeka na zainteresowanych w godz. 9-20. Franciszkanie w kościele św. Trójcy tradycyjnie szykują też drugą szopkę - żywą. Będzie można ją podziwiać przez pięć dni, zaczynając od pasterki. Specjalnie dla najmłodszych parafian żywą szopkę przygotuje też kościół pw. Zmartwychwstania Pańskiego(przy ul. M. Gomółki 9, Gdańsk Strzyża). Prezentacja szopki odbędzie się po pasterce, która rozpocznie się o godz. 22 (w kościele odbędą się dwie pasterki, druga tradycyjnie rozpoczyna się o północy). - Szopkę będzie można nawiedzać co najmniej do 6 stycznia. - informuje proboszcz, ks. Józef Domoradzki. - Będzie kucyk z młodym, oślica i owieczki. Prawdopodobnie będzie też koza. Pojawią się również ptaki: kury, kaczki i gołębie. Jestem pewien, że dzieciom się spodoba, to dla nich zawsze jest duża atrakcja. W styczniu planujemy też kolędowanie przy żywej szopie. Serdecznie zapraszamy! - dodaje duchowny.

A to jeszcze nie wszystko. Księża z parafii Zmartwychwstania zapraszają też na koncert kolęd i pastorałek z zespołem Golden Life - w drugi dzień Bożego Narodzenia o godz. 16. Wstęp wolny.

Za to już dziś ruchoma szopka pojawi się w gdańskim kościele pw. św. Judy Tadeusza (ul. Świętokrzyska 47a).

- Będzie Święta Rodzina i pasterze. Figurki mają około 10-15 cm - opowiada proboszcz, ks. Mieczysław Pikor. - Szopka bardzo podoba się wszystkim parafianom, ale z bliska lubią ją oglądać szczególnie najmłodsi. Szopkę można podziwiać do 2 lutego.

W Gdyni też przygotowują się do Bożego Narodzenia. Ruchoma szopka od ubiegłej niedzieli stoi w kościele pw. św. Antoniego przy ul. Ujejskiego 40. To szopka słynna na całe Trójmiasto, jej tradycja ma już pół wieku.

Wideo: Piotr Hukało

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki