Mikromieszkania na rynku nieruchomości
Jeszcze nie tak dawno za mikrokawalerkę uchodziło mieszkanie o metrażu 20-25 metrów kwadratowych. Jak bardzo zmieniły się czasy pokazuje oferta jednego z deweloperów. W Boryszewie pod Warszawą budowane są domki jednorodzinne podzielone na kilka mieszkań o metrażu 9-22 m kw. w zabudowie łanowej. Najmniejsze lokale mają tu 8,72 m kw. i 9,42 m kw. Niewiele większy jest ten o powierzchni 11,6 m kw. Kolejne metraże to 16,6 m kw., 17,28, 19,49. Trzy największe mają niewiele ponad 20 m kw.
- Myślałem, że widziałem już wszystko na polskim rynku mieszkaniowym, ale to przekracza już wszelkie granice. Domki 10800 zł/m kw. za taki nowotwór w Boryszewie pod Warszawą. Deweloperzy to psychopaci! - pisze pan Patryk.
Ale jak się okazuje to nie najmniejsze mieszkania na polskim rynku. Jak podaje money.pl, palmę pierwszeństwa pod tym względem dzierży inwestycja "Pole Mokotowskie". Tu na sprzedaż wiosną ubiegłego roku deweloper wystawił cztery mieszkania o powierzchni od 6,7 do 8,6 metra kw. To najmniejsze było wystawione na jednym z portali za nieco ponad 120 tys. zł.
Najmniejsze mieszkania w Trójmieście
Zobaczcie jak wyglądają:
Czy mikromieszkania są także na Pomorzu? Okazuje się, że tak. Kryją się pod różnymi nazwami, takimi jak mikroapartamenty, mikrokawalerki, lokale typu akademik, apartamenty wakacyjne, mieszkanie inwestycyjne. Łączy je jedno - mały, niemal minimalistyczny metraż. Znajdziemy je zarówno na rynku wtórnym, jak i pierwotnym, w Gdańsku, Sopocie i w Gdyni. Najmniejsze mieszkanie w Gdyni ma 15 metrów kw. Oferowane jest jako mieszkanie dla seniora, z pięknym widokiem, świetlicą dla mieszkańców, dostępem do lekarza pierwszego kontaktu, całodobowej pielęgniarki. Budynek w pełni przystosowany dla osób z niepełnosprawnością. Mikrolokal o powierzchni 15 m kw. znajdziemy też w ścisłym centrum Gdyni. Gdzie nie brakuje też mieszkań o 17 m kw. i niewiele ponad 20 m kw.