Najlepsze uczelnie w Polsce. Sprawdź, gdzie zdobędziesz prestiżowe wykształcenie

Justyna Degórska
wikimedia.org
Udostępnij:
Aby zdobyć solidne wykształcenie, nie trzeba wcale wyjeżdżać za granicę. Polskie uczelnie oferują studia na najlepszym, światowym poziomie.

O tym, która uczelnia w Polsce jest najlepsza, co roku wskazuje ranking miesięcznika „Perspektywy”. Zestawienie przygotowywane jest w oparciu o sześć kryteriów, takich jak m.in. prestiż, potencjał naukowy, warunki kształcenia czy innowacyjność.

Od kilku lat zaciekły bój o tytuł najlepszej uczelni w kraju toczą ze sobą Uniwersytet Jagielloński oraz Uniwersytet Warszawski. W ubiegłym roku, po raz pierwszy w historii rankingu, rywalizujące ze sobą uczelnie zajęły ex aequo pierwsze miejsce. Na pozycji trzeciej (miejsca drugiego w zeszłym roku nie obsadzono) uplasował się Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu. Z kolei tytuł czwartej najlepszej szkoły wyższej w kraju zdobyły, również ex aequo, Politechnika Warszawska oraz Politechnika Wrocławska.

Uniwersytet Warszawski

- Po maturze długo zastanawiałam się, którą z tych dwóch uczelni wybrać. Tak naprawdę wiedziałam tylko, że chcę studiować stosunki międzynarodowe - tłumaczy pani Emilia. - W końcu postawiłam na UW. W moim przypadku ostatecznie zadecydowało miasto. Warszawa jest w końcu centrum wydarzeń politycznych i gospodarczych - dodaje.

Fakt, że uczelnia znajduje się w samym sercu tętniącej życiem metropolii, sprawia, że co roku w jej mury wstępują tysiące młodych ludzi z całej Polski. Obecnie kształci się tu 44, 7 tys. studentów i ponad 3 tys. doktorantów. Sami maturzyści mogą wybierać pomiędzy 20 wydziałami i prawie 120 kierunkami.

- Studia na UW to możliwość interdyscyplinarnego rozwoju, zdobycia wiedzy i umiejętności, które z pewnością będą bardzo dobrą rekomendacją w karierze zawodowej - wyjaśnia Anna Swatowska z biura prasowego uczelni.

Uniwersytet Jagielloński

Do przyszłej pracy swoich studentów świetnie przygotowuje również Uniwersytet Jagielloński. To jedna z najstarszych uczelni na świecie. Warto dodać, że UJ zajmuje wysokie pozycje nie tylko w polskich, ale też w ogólnoświatowych rankingach szkół wyższych. Obecnie kształci się tu około 50 tys. studentów rocznie, z czego 65 procent to kobiety.

Uczelnia ma 15 wydziałów, w tym trzy medyczne, które tworzą tzw. Collegium Medicum. Wydział lekarski UJ jest jednym z wiodących polskich ośrodków w obszarze nauk medycznych i jednocześnie jednym z najbardziej obleganych przez kandydatów na studia. Dla przykładu, podczas ubiegłorocznej rekrutacji, o przyjęcie na kierunek lekarski ubiegało się tu ponad 1,5 tys. osób, podczas gdy limit miejsc wynosił dwieście.

Uczelnia wciąż się rozwija - w trakcie budowy jest m.in. nowy kampus.

Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu

Uczelnia od wielu lat rozwija się naukowo, dydaktycznie
i inwestycyjnie. Obecnie na 49 kierunkach i 183 specjalnościach studiuje tu ponad 47 tys. studentów oraz 1,3 tys. doktorantów. Proces kształcenia na poznańskim uniwersytecie odbywa się na 15 wydziałach i obejmuje swoim zasięgiem najważniejsze dziedziny nauki - humanistyczne, społeczne, ścisłe, przyrodnicze, a także te związane ze sztuką. Uczelnia bierze również udział w wielu inicjatywach, których adresatami są mieszkańcy miasta i regionu - corocznie organizuje m.in. Poznański Festiwal Nauki i Sztuki.

- Jestem bardzo zadowolony ze studiów na tej uczelni - zapewnia pan Michał, student drugiego roku filologii angielskiej na UAM. - Program studiów jest rewelacyjny, kadra bardzo dobra, a zajęcia ciekawe.

Politechnika Warszawska

To nie tylko jedna z lepszych szkół wyższych w kraju, ale też najlepsza z uczelni technicznych.
Działa tu 19 wydziałów i jedno kolegium. Oprócz gruntownego wykształcenia, politechnika daje studentom możliwości wszechstronnego rozwoju swoich pasji. Na PW działa obecnie ponad sto kół naukowych, organizacji i stowarzyszeń, gdzie studenci zajmują się m.in. pisaniem programów komputerowych i wysyłaniem satelitów w przestrzeń okołoziemską. Dzięki takim zajęciom absolwenci uczelni znajdują zatrudnienie w niemal każdej dziedzinie gospodarki.

- Politechnika Warszawska to uczelnia, która stwarza przestrzeń do rozwoju, a ze swoich studentów czyni inżynierów pewnie poruszających się nie tylko na polskim rynku zawodowym, ale także na rykach międzynarodowych - mówi Aneta Pyrzanowska, rzecznik prasowy uczelni.

Uniwersytet Jagielloński
Nabór podstawowy na studia I stopnia uczelnia rozpocznie 24 maja. Dokładny harmonogram rekrutacji oraz szczegółowe kryteria kwalifikacji dostępne są na stronie internetowej www.erk.uj.edu.pl.

Maturzyści mogą zdecydować się na studia na jednym z 15 wydziałów UJ. Oprócz fachowców w dziedzinach humanistycznych i ścisłych, uniwersytet kształci też przyszły personel medyczny.

Dodatkowo, UJ ma w swojej ofercie studia prowadzone w języku obcym na każdym poziomie nauczania: jednolite studia magisterskie, studia I, II i III stopnia, a także studia podyplomowe. Co więcej, UJ jest najstarszą uczelnią w Polsce, lecz niezwykle nowoczesną, wychodzącą naprzeciw zmianom zachodzącym w świecie. Idąc z duchem czasu i odpowiadając na nowe trendy pojawiające się na rynku pracy, uniwersytet każdego roku wzbogaca swoją ofertę studiów. Tym samym, wśród oferowanych na UJ nowych jednolitych studiów magisterskich przeprowadzających rekrutację na rok akademicki 2016/17 pojawiła się neuropsychologia oraz neurokognitywistyka - specjalność na psychologii prowadzonej przez Wydział Zarządzania
i Komunikacji Społecznej.

Uniwersytet Warszawski
W tym roku rekrutacja na studia na UW potrwa od 6 czerwca do 8 lipca.
Aby wziąć w niej udział, kandydaci powinni zarejestrować się w systemie Internetowej Rejestracji Kandydatów, dostępnej na stronie internetowej uczelni. Do wyboru jest ok. 120 kierunków.

Mimo tak szerokiej oferty studiów od października na uniwersytecie będą prowadzone studia na trzech nowych kierunkach. Ich twórcy położyli nacisk na zajęcia w laboratoriach, praktyki zawodowe i pracę przy przedsięwzięciach badawczych. Absolwenci będą pracować jako farmaceuci, optycy i specjaliści od obliczeń wielkoskalowych. W roku akademickim 2016/2017 pojawią się też nowe specjalności. I tak np. na nowym Wydziale Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych na studiach II stopnia będzie to infobrokering polityczny oraz bezpieczeństwo wewnętrzne w języku angielskim.

Warto dodać, że oprócz dydaktyki bardzo ważną częścią działalności UW jest prowadzenie badań w zakresie nauk humanistycznych, społecznych, ścisłych i przyrodniczych. Uniwersyteccy naukowcy pracują nie tylko w nowoczesnych warszawskich centrach badawczych, lecz także w różnych częściach świata, m.in. w Chile, Egipcie, Syrii i Gruzji.

Uniwersytet Adama Mickiewicza
Absolwenci szkół średnich, którzy chcą wziąć udział w rekrutacji , mogą rejestrować się w systemie internetowej rekrutacji już od 1 czerwca.

Aktualnie na 49 kierunkach i 183 specjalnościach studiuje ponad 47 tys. studentów studiów I i II stopnia oraz ponad 1,3 tys. doktorantów.

Coraz więcej osób dokształca się też na studiach podyplomowych oraz kursach edukacyjnych. Obecnie na terenie Poznania uniwersytet zajmuje ponad 40 różnej wielkości obiektów. W centrum miasta znajduje się siedziba władz rektorskich - Collegium Minus, większość z budynków dydaktycznych uczelni oraz Biblioteka Uniwersytecka, obejmująca ponad 1,5 mln woluminów książek oraz pół miliona woluminów czasopism.

W ostatnich latach tempa nabrała budowa nowego kampusu uniwersyteckiego na Morasku, w którego skład wchodzą budynki dydaktyczne 5 wydziałów oraz pływalnia uniwersytecka.

Jedną ze szczególnych pereł uczelni stanowi piękna, ceniona w Europie za wyjątkową akustykę - aula uniwersytecka, chętnie odwiedzana przez melomanów z całego kraju. Każdego roku w jej murach odbywa się wiele konferencji oraz imprez artystycznych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie