Najlepsze sposoby na kaca oraz ból głowy - jak sobie z nimi radzić?

Materiał informacyjnyZaktualizowano 
Kac, hangover, katzenjammer – niezależnie w jakim języku byśmy tego zjawiska nie nazwali, przyczyny i objawy będą zupełnie podobne. Boląca głowa po zakrapianej imprezie jest problemem starym jeśli nie jak świat, to na pewno jak alkohol. Przez wieki człowiek wymyślił też oczywiście masę sposobów, za pomocą których starał się ten problem rozwiązać – zarówno na poziomie, nazwijmy to, domowych mikstur, jak i szerzej, na poziomie produkcji przemysłowej. Przyjrzyjmy się w związku z tym na jakim etapie walka z kacem (ale też szerzej – z bólem głowy) znajduje się obecnie, czyli jakie są najlepsze sposoby na kaca.

Jak się okazuje, kac dorobił się niejako swojej historii, którą zresztą można przeczytać po polski. Dwa lata temu warszawskie wydawnictwo Czarna Owca wydało książkę dwóch Węgrów Andrása Cserna-Szabó oraz Benedeka Daridy pod tytułem „Wielka księga kaca czyli Pieczmy, gotujmy na kacu” (tłum. Marta Żbikowska). Jest to między innymi opowieść o tym, jak najtęższe umysły świata przez wieki radziły sobie z problemem dość przyziemnym, czyli tak zwanym „syndromem dnia poprzedniego”. Nacieranie się kremem z końskiej nerki lub cytryną nie brzmi może dziś zbyt poważnie i zachęcająco, natomiast w przeszłości w takich między innymi sposobach szukano ratunku przed nieznośnym bólem głowy.

Sporo w tej książce filozofii, historii, a także socjologicznych opisów. Okazuje się, że za „tygrysa imprezy” należy uznać np. Sokratesa, który miał bardzo mocną głowę, jak i Józefa Wissarionowicza. Stalin mocno sobie cenił kaukaską tradycję - wstawanie najwcześniej o dwunastej w południe i miłość do gruzińskiego wina. Podobno Goethe nie wypił ani kropli alkoholu, za to Faust nie cierpiał klepać biedy i często był pijany

pisze w recenzji książki

na łamach „Dziennika Zachodniego” Monika Krężel.

Rodzaje bólów głowy

Dajmy jednak spokój anegdotycznym historiom – ból głowy jest problemem jak najbardziej współczesnym. Nie sprowadza się on oczywiście wyłącznie do powszechnego kaca (do którego jeszcze wrócimy). Posiada różne postaci, które powstają pod wpływem różnych czynników. Cechą wspólną będzie na pewno to, że niezależnie od rodzaju bóle głowy nie uznają granic ani wiekowych, ani geograficznych, ani żadnych innych.

Do najczęściej występujących bólów głowy zaliczamy przede wszystkim ból napięciowy i ból migrenowy.

Ból głowy napięciowy

Najczęściej spotykanymi są tak zwane napięciowe bóle głowy, które można podzielić na sporadyczne epizodyczne (trwające mniej niż 12 dni w roku), częste epizodyczne (do 180 dni w roku) i przewlekłe (więcej niż 180 dni w roku – wg Międzynarodowej Klasyfikacji Bólów Głowy, ICHD). Do najpowszechniejszych przyczyn napięciowego bólu głowy należą między innymi zmiana pogody, lęk, emocjonalne napięcie, ale także brak snu czy nadużywanie tytoniu i alkoholu. W związku z tym najlepszą odpowiedzią w tym przypadku będzie eliminacja (o ile to oczywiście możliwe) powyższych czynników.

– Możemy postarać się zmniejszyć stres psychiczny oraz fizyczny, w tym celu warto zastosować techniki relaksacyjne oraz psychoterapię. Warto również ograniczyć ilość spożywanej kawy i gazowanych napoi, które również ją zawierają. Pacjenci powinni zadbać o odpowiednią ilość snu i wypoczynek, również aktywność fizyczna pomaga usunąć niepotrzebne napięcie – czytamy w artykule na stronie Medonet.pl.

Ból głowy migrenowy

Popularna migrena to według prof. Adama Stępnia „nawracający ból głowy, często jednostronny, pulsujący, nasilający się przy ruchach, z towarzyszącą foto- i fonofobią oraz nudnościami” („Neurologia po Dyplomie”, nr 6/2011). Należy do najczęściej spotykanych rodzajów bólów głowy, ustępując pod tym względem tylko opisanym wyżej napięciowym. Jak kontynuuje prof. Stępień: „Napad bólu migrenowego zwykle trwa 4-72 godziny, a po nim następują takie objawy, jak zmęczenie i obniżenie nastroju, które mogą utrzymywać się do jednego dnia”. Ponadto osoba cierpiąca na migrenę jest szczególnie wrażliwa na niektóre bodźce zewnętrzne.

– Wrażliwość ta u kobiet nasila się w trakcie cyklu miesiączkowego. Ból głowy może być zapoczątkowywany lub nasilany przez różne czynniki wyzwalające, takie jak: oślepiające światło, jasne oświetlenie, dźwięki albo inne bodźce aferentne, głód, nadmierny stres, wysiłek fizyczny, burzowa pogoda lub zmiany ciśnienia atmosferycznego, fluktuacje hormonalne w czasie miesiączki, brak albo nadmiar snu, alkohol lub stymulacja innymi środkami chemicznymi – można przeczytać w jednym z podręczników medycyny wewnętrznej „Interna Harrisona” (część 2, rozdz. 15: „Bóle głowy”).

Nie wszystkie rodzaje bólów wymagają bezzwłocznej wizyty u lekarza (osoby cierpiące na napięciowy ból głowy rzadziej uciekają się do pomocy profesjonalistów, czekając aż ból ustąpi samoistnie, w czym często pomagają preparaty zawierające kwas acetylosalicylowy o działaniu przeciwbólowym, przeciwzapalnym oraz przeciwgorączkowym). Podchodząc do sprawy zdroworozsądkowo, nie powinno się jednak lekceważyć żadnych objawów.

Sposoby na kaca

Wróćmy w końcu do problemu poruszonego na samym początku tego artykułu i przyjrzyjmy się, jakie są najpopularniejsze i najskuteczniejsze sposoby na kaca.  Przede wszystkim warto wiedzieć, co dokładnie powoduje stan zatrucia alkoholowego, zwany potocznie kacem.

To przez enzymy wytwarzane przez wątrobę (dehydrogenazy: aldehydowa i alkoholowa), które przekształcają alkohol w aldehyd octowy i kwas octowy. Ten pierwszy sprawia, że ciśnienie ci rośnie, a tętno przyspiesza, robi ci się ciepło, twarz czerwienieje, a rano pęka ci głowa i masz mdłości. Ten drugi bardzo źle wpływa na stan twojego żołądka – pisze Agnieszka Paculanka w artykule „Zatrucie alkoholowe – sposoby na kaca, czyli ból głowy, mięśni, mdłości, drżenie rąk” dla portalu „Poradnik Zdrowie”.

Jednego unikalnego i stuprocentowego sposobu na kaca oczywiście nie ma. Jednak istnieją sposoby, dzięki którym możemy w pewnym stopniu neutralizować przykre objawy. Przede wszystkim należy znaleźć w sobie siłę, aby podnieść się z łóżka i nieco orzeźwić ciało (prysznic, spacer). W drugiej kolejności należy pamiętać o nawadnianiu organizmu przez spożywanie dużej ilości wody, ale też soków owocowych czy warzywnych (przede wszystkim pomidorowych, bogatych w zbawienny dla układu nerwowego potas). Choć po spożyciu dużej ilości alkoholu zwykle odrzuca nas od jedzenia na początku następnego dnia, to trzeba pamiętać, że posiłek również wpłynie na złagodzenie objawów – tłusty rosół jest często wymieniany wśród najlepszych domowych sposobów na kaca.

Pół żartem, pół serio

Niestety, w przypadku kaca jeszcze daleko nam do zachodnich standardów. Jak bowiem pisała

w jednym z przedsylwestrowych artykułów Karolina Niemczyk z „Gazety Wrocławskiej”:

- Kac może być również tematem dla dobrze prosperującego biznesu. Na przykład w Las Vegas jeździ tzw. kacobus. Na wszystkich potrzebujących szybkiego uzdrowienia czeka wygodna kanapa, łagodne światło i cudowny lek w postaci kroplówki zawierającej koktajl soli mineralnych i witamin, który w ciągu 45 minut jest w stanie niemal całkowicie zniwelować objawy kaca. Szybka kuracja kosztuje 90 dolarów, a dla wyjątkowo ciężkich przypadków przewidziano podwójną dawkę.

Póki „kacobusy” jeszcze nie jeżdżą po polskich drogach, trzeba nauczyć się samodzielnie walczyć z bólem głowy. Nie tylko zresztą z tym poimprezowym, ale również ze wszelkim innym.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Czytaj także: Jak prowadzić zdrowy tryb życia - porady.

Źródła:
-https://dziennikzachodni.pl/recenzja-ksiazki-wielka-ksiega-kaca/ar/10095606
-http://www.medonet.pl/choroby-od-a-do-z/najczestsze-objawy-chorobowe,napieciowy-bol-glowy---przyczyny--objawy--leczenie,artykul,1578697.html
-https://www.poradnikzdrowie.pl/sprawdz-sie/objawy/zatrucie-alkoholowe-sposoby-na-kaca-bol-glowy-miesni-mdlosci-drzenie-aa-Wy3o-jggE-t3Lu.html
-https://gazetawroclawska.pl/oto-sprawdzone-sposoby-na-kaca/ar/9240706

polecane: Polska jest częścią zagłębia motoryzacyjnego Europy

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Dodaj ogłoszenie