Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Najlepsze produkty turystyczne na Pomorzu. Experyment i Zamek Gniew zwyciężyły [ZDJĘCIA]

Kazimierz Netka
Rozstrzygnięto konkurs na najsilniejsze magnesy turystyczne woj. pomorskiego. Experyment i Zamek Gniew – najlepszymi ofertami dla wczasowiczów.

Centrum Nauki Experyment w Gdyni zostało najlepszym produktem turystycznym województwa pomorskiego. Zamek Gniew, ma zaś szansę zostać najlepszym krajowym produktem; będzie reprezentował nasz region na szczeblu ogólnopolskim w tej rywalizacji. Tak zadecydowała Kapituła Konkursu, obradująca pod przewodnictwem Krystyny Hartenberger-Pater, dyrektor Biura Pomorskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej. Oceniano propozycje, zgłoszone do Konkursu na Najlepszy Produkt Turystyczny- Certyfikat POT.

Czytaj też: Pomorze strategia dla metropolii. Turystyka impulsem dla gospodarki

Na drugim miejscu znalazł się Park Rekreacyjno - Edukacyjny w Sarbsku Sea Park Sarbsk, a na trzecim - regatom: Żeglarski Puchar Trójmiasta. Te produkty równieżzgłoszone zostaną do eliminacji ogólnopolskich, w ramach których walczyć będą o uzyskanie Certyfikatu Polskiej Organizacji Turystycznej gwarantującego dostanie się do elitarnego grona topowych produktów Polski promowanych w ramach kampanii krajowych i zagranicznych. Formuła konkursu przewiduje również przyznanie jednego Złotego Certyfikatu dla którego przeprowadzona zostanie indywidulana kampania promocyjna o wartości ponad 100 tys. zł. W tym roku Pomorze reprezentować będzie Zamek w Gniewie.

Unikatowe miejsce edukacji

Centrum Nauki EXPERYMENT w Gdyni to pierwsza na Pomorzu wystawa interaktywna, której główną ideą jest popularyzacja nauki w niebanalny sposób. Goście Centrum mają do dyspozycji cztery główne wystawy: Hydroświat, Akcja: Człowiek, Drzewo Życia i Niewidoczne Siły, a także wystawy czasowe. Odwiedzający mają okazję, między innymi, poznać działanie śruby Archimedesa, tajniki ludzkiego organizmu, czy też naturę dźwięku, elektryczności i magnetyzmu. Oprócz prowadzenia wystawy, Centrum organizuje mnóstwo interaktywnych działań, takich jak warsztaty, pokazy czy wykłady. Centrum rozpoczęło działalność w 2007 roku, lecz od otwarcia nowej, siedmiokrotnie większej siedziby we wrześniu 2013 r odwiedza je prawie trzydzieści tysięcy osób miesięcznie – zarówno mieszkańców Trójmiasta, jak i turystów.

Obecnie w EXPERYMENCIE znajduje się ponad 200 nowoczesnych, interaktywnych stanowisk do samodzielnego eksperymentowania. Oprócz stałej oferty, w Centrum kilka razy w roku pojawiają się wystawy czasowe poruszające dodatkowe zagadnienia naukowe. Ponadto, stale rozbudowywana jest oferta warsztatów, wykładów i zajęć dodatkowych urozmaicających gościom wizyty na wystawie- wynika z informacji, przekazanych Kapitule Konkursu. Experyment będzie walczył na szczeblu centralnym o Certyfikat Polskiej Organizacji Turystycznej.

Duma nie tylko Pomorza i Kociewia

Szczebel wyżej w rywalizacji ogólnopolskiej jest Zamek Gniew, który Certyfikat POT zdobył w 2003 roku. Teraz staje w szranki o Złoty Certyfikat POT – o Grand Prix w tej konkurencji.

Główną ideą rozwoju Zamku Gniew jest otwarcie przestrzeni zamkowej dla turystów i klientów. W tym celu stworzono oraz zmodernizowano większość elementów infrastruktury, tak by zachęcić do spędzania czasu w i wokół warowni. W kompleksie zamkowym znajduje się hotel****, strefa Spa&Wellnes, sale konferencyjne i szkoleniowe, Historyczny Park Rozrywki oraz przystań wodna. Dla miłośników aktywnego wypoczynku Zamek Gniew proponuje lekcje jazdy konnej, rekreacyjne rejsy gondolą po Wiśle, przejażdżki powozem, wypożyczalnie rowerów czy sprzętu nordic walking. Główną atrakcją Zamku są również wielkie imprezy historyczne, jedne z największych w Polsce: turniej konny Jana III Sobieskiego oraz VIVAT VASA!, podczas których Gniew odwiedzają tysiące turystów oraz odtwórcy z całego świata.

Strategia rozwoju tego produktu turystycznego przewiduje rozbudowę infrastruktury (obiekt konferencyjno – rekreacyjny, basen, SPA, kręgielnia) i kontynuację rewaloryzacji Zamku uwzględniającą ciągłe kształcenie kadry animatorów kultury (poczynając od młodzieży gimnazjalnej), gwarantującej rozwój tej części produktu, oparty o kapitał ludzki skupiony w grupach rekonstrukcji historycznych. Narzędzia promocji: internet (strona www, facebook, twitter, youtube); konkursy medialne z nagrodami, audycje dedykowane; lokowanie seriali i programów TV, produkcji filmów historycznych; reklama wizualna wielkoformatowa; współpraca z partnerami zagranicznymi - promocja regionu i Polski na rynkach zewnętrznych (USA, Kanada, Francja, Szwecja, Norwegia i Wielka Brytania); udział w targach tematycznych; imprezy i happeningi historyczne np. udział w turniejach rycerskich , także na innych kontynentach. Rozsławia tam Polskę. Na Zamku Gniew jest oddział husarii.

Kotiki nad Bałtykiem

Drugi w kolejności do Certyfikatu POT: Park Rekreacyjno - Edukacyjny w Sarbsku Sea Park Sarbsk, powstał z misją prezentowania bogactwa życia podwodnego, przybliżania tradycji, kultury i sztuki regionu poprzez innowacyjną formę. Niebywałą atrakcją jest tam fokarium, w którym przebywają kotiki południowoamerykańskie oraz bałtyckie foki: szara i pospolita. Kilka razy dziennie można obserwować i poznawać ich zachowania podczas treningów. Ponadto zajrzeć można do: oceanarium prehistorycznego 3D, „Wraku na wspak”, Muzeum Współczesnego Pomorskiego Rękodzieła Marynistycznego, parku makiet zwierząt morskich i miniatur latarni morskich, wolier z ptakami strefy przybrzeżnej, place zabaw (w tym jeden pod pokładem galeona), parku linowego oraz do punktów gastronomicznych. Park odwiedza około 100 tys. osób rocznie, z przełomem w okresie wakacji szkolnych. Park usytuowany jest pośród zacisznego lasu.

W tym roku powstały: „Wrak na wspak” (replika galeonu „Solen” z czasów Bitwy pod Oliwą) i woliery z ptakami strefy przybrzeżnej o powierzchni 1200 m. kw. Trwają prace nad uatrakcyjnianiem formy zajęć edukacyjnych w Błękitnej Szkole. Planowana jest budowa repliki statku pasażerskiego „Wilhelm Gustloff” oraz nowych zbiorników z ssakami morskimi.

Regaty jednoczące Trójmiasto

Żeglarski Puchar Trójmiasta to trzydniowe regaty, których gospodarzami są miasta: Gdańsk, Gdynia i Sopot. Każdego roku zmienia się kolejność odwiedzanych przez uczestników miast. Regaty te są przykładem unikatowej współpracy samorządów, kluby sportowych oraz władz wojewódzkich. Jest to wielopokoleniowe spotkanie na wodzie i lądzie, odwołujące się do bogatych tradycji żeglarskich regionu, gromadzące setki uczestników. Żeglarski Puchar Trójmiasta realizowany jest w myśl idei promocji miasta przez sport. Wydarzenie adresowane jest zarówno do profesjonalistów, jak i amatorów, mieszkańców województwa pomorskiego oraz turystów. Celem wydarzenia jest integracja środowisk żeglarskich, promocja walorów miast - gospodarzy oraz popularyzacja żeglarstwa, jako formy rekreacji przy wykorzystaniu potencjału regionu.

Regionalne uhonorowanie laureatów odbędzie się 3 października br., w Wejherowie, podczas Regionalnych Obchodów Światowego Dnia Turystyki, odbywającego się pod hasłem: „Turystyka i rozwój społeczności”.

Gala wręczenia certyfikatów ogólnopolskich zostanie zorganizowana 24 października 2014 r., podczas targów Tour Salon w Poznaniu.

Treści, za które warto zapłacić!
REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI


Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki