Najlepsze firmy na Pomorzu. Ranking wg dynamiki przychodów za 2017 rok. Które pomorskie przedsiębiorstwa sprzedały najwięcej?

Jacek Klein
Najlepsze firmy na Pomorzu. Ranking wg dynamiki przychodów za 2017 rok. Które pomorskie przedsiębiorstwa sprzedały najwięcej?
Najlepsze firmy na Pomorzu - zobaczcie ranking wg dynamiki przychodów za 2017 rok. W firmie o najwyższej rentowności zysk brutto stanowił połowę przychodów ze sprzedaży. Taki wynik lub zbliżony to wyjątek, ale większość firm w zestawieniu wykazała wzrost zysków i przychodów. Wykorzystały dobrą koniunkturę gospodarczą w ubiegłym roku.

W ubiegłym roku wzrost gospodarczy mierzony dynamiką PKB wyniósł 4,6 proc. Wartość produkcji sprzedanej przemysłu w całym kraju wzrosła o 9 proc. Biorąc pod uwagę te dwie miary i porównując ze zmianami przychodów ze sprzedaży pomorskich firm, region okazał się rozwijającym w podobnym tempie.

Po raz pierwszy od początku przygotowywania zestawień największych firm łączna sprzedaż „100” przekroczyła 90 mld zł.

Jeśli porównamy wyniki firm z dwóch lat, dynamika wzrostu wyniosła prawie 9 proc.

Skala wzrostów oczywiście nie rozkładała się równomiernie. Liderami były firmy budowlane i deweloperskie. Branża ta w ubiegłym roku przeżywała hossę, kontynuowana zresztą w roku bieżącym, wzrosty przychodów tych firm zatem nie dziwią. W czołówce znalazły się również Grupa Progres działająca na rynku pośrednictwa pracy i rekrutacji oraz Sescom świadczący usługi w zakresie utrzymania technicznego nieruchomości komercyjnych.

Wysoko pod względem dynamiki przychodów uplasowały się również firmy transportowe, logistyczne i spedycyjne. Omida, ATC Cargo, Trans Polonia czy Balticon wykazały się wzrostami na poziomie około 30 proc. Ogółem dwie trzecie sklasyfikowanych firm wykazało dodatnią dynamikę przychodów.

Jak wypadli najwięksi?

Zobacz ranking pełny wg dynamiki przychodów za 2017 rok!
Kliknij w zdjęcie ⇩⇩⇩

Najlepsze firmy na Pomorzu. Ranking wg dynamiki przychodów z...

Zestawienie firm według najwyższej dynamiki przychodów porównuje je rok do roku pod względem wartości sprzedaży. W tabeli, w porównaniu z wydaniem papierowym rankingu TOP 100 w dwumiesięczniku "Strefa Biznesu" zaszła jedna zmiana. Awansowała Ergo Hestia. Sopocki ubezpieczyciel omyłkowo udostępnił nam przychody jednostkowe, zamiast skonsolidowanych. Po przesłaniu przez ubezpieczyciela prawidłowej wartości uwzględniona została w zestawieniu powyżej.

- Spółka Dekpol SA, jako podmiot dominujący w strukturze grupy kapitałowej, koncentrowała się na działalności analogicznej jak w poprzednim roku, tj. zajmowała się: generalnym wykonawstwem, działalnością deweloperską oraz produkcją osprzętu do maszyn budowlanych. Szczególnie wysoką dynamikę rozwoju osiągnęliśmy w zakresie działalności deweloperskiej. Na podstawie umów deweloperskich oraz przedwstępnych w 2017 r. sprzedaliśmy 802 mieszkania, czyli o blisko 50 proc. więcej niż w poprzednim roku. Jednocześnie w wyniku finansowym za 2017 r. rozpoznanych zostało 573 lokali, co oznacza ponadtrzykrotny wzrost w ujęciu rok do roku - pisał do inwestorów w raporcie rocznym Mariusz Tuchlin, prezes zarządu Dekpol SA.

Wśród największych pomorskich firm z pierwszej dziesiątki zestawienia wypadła Grupa Kapitałowa Remontowa Holding. Sytuacja na światowym rynku budowy statków nie jest łatwa, o kontrakty trudno, firma za to utrzymuje wysoką rentowność na poziomie ponad 5 proc., co w branży jest dobrym wynikiem i pokazuje, że pomimo mniej zasobnego portfela zamówień jest on wypełniony dochodowymi zleceniami.

Pod względem zyskowności trzy pierwsze miejsca okupują terminale morskie i port. DCT wykazał się rentownością na poziomie 54 proc., Zarząd Morskiego Portu Gdynia osiągnął ponad 41 proc. rentowności brutto, a Naftoport ponad 34 proc. DCT to największy terminal kontenerowy na Bałtyku, przyjmujący największe pływające statki. Rocznie obsługuje tysiące ciężarówek i pociągów, których liczba z roku na rok się zwiększa. Wszystkie trzy podmioty jako pośrednicy w łańcuchu obrotu towarowego co roku notują jedną z najwyższych rentowności.

Przeczytaj koniecznie: TOP 100 największych firm na Pomorzu. Ranking firm pod względem przychodów ze sprzedaży w 2017 roku:

TOP 100 największych firm na Pomorzu. Sto najlepszych firm p...

Kto zanotował najwyższą dynamikę zysków?

Pod względem wyników przed opodatkowaniem trzy firmy wysforowały się na czołowe miejsca. To PCC Intermodal, Swissmed Centrum Zdrowia i Esotiq&Henderson. Grupa PCC Intermodal ze straty ponad 700 tys. w 2016 r. skoczyła na 3 mln zł zysku w 2017 r. Pozostałe dwie z kilkumilionowych strat w 2016 r. wyszły na zyski rzędu 8 mln zł.

- Decyzja o podziale spółki, optymalizacja sieci sprzedaży w kraju, rozwój liczby salonów za granicą, praca nad wzrostem rentowności, redukcja zapasów i zadłużenia przyniosły oczekiwane efekty w postaci znaczącej poprawy wyników. Przychody grupy w ubiegłym roku były rekordowe, mimo wydzielenia części działalności do oddzielnego podmiotu - wyjaśniał prezes Esotiq& Henderson Adam Skrzypek.

PEŁNE WYDANIE DODATKU "TOP 100" NA PLUS.DZIENNIKBALTYCKI.PL:

Aby pobrać dodatek przejdź do sekcji E-WYDANIE (PDF)
i kliknij przycisk ZOBACZ>>

Część odzieżowa została wydzielona do nowego podmiotu - EMG SA. Od 21 lipca 2017 r. Ten segment nie jest już konsolidowany w wynikach Grupy Esotiq & Henderson. Także w Swissmedzie zaszły zmiany korporacyjne. Pod koniec roku rozliczeniowego większościowy pakiet spółki zależnej Swissmed PSM trafił do Lux Medu. Firma pozyskała w ten sposób środki na rozwój.

Pięciokrotnie wzrosły zyski Energi, do ponad 1 mld zł. Czterokrotnie więcej zarobiła spółka Balticon - logistyka. Trzykrotnie więcej Kompap z Kwidzyna i LPP. Ponad dwa razy więcej zyskała ubezpieczeniowa Grupa Ergo Hestia.

Czołówka firm o najwyższym wzroście zysków jest bardzo zróżnicowana. Oprócz wspomnianych są w niej firmy budowlane jak Hossa, Euro Styl czy Dekpol, firmy logistyczne jak ACT Cargo, poprzez spożywcze Seko czy finansowe jak Best. W czołówce znalazła się też Grupa Lotos, która absolutnie zdominowała ranking pod względem wysokości zysku. Prawie 2,5 mld zł przed opodatkowaniem to absolutny rekord w historii samej firmy jak i zestawienia największych firm regionu.

Finanse przedsiębiorstw w statystykach

Przychody ze sprzedaży są najczęściej wykorzystywanym miernikiem wielkości firm obok ich wartości rynkowej. Przychody, jakie firma pozyskała z podstawowej działalności, czyli sprzedaży wyrobów i usług oraz zrównane z nimi.

Od przychodów ogółem lepiej pokazują potencjał firmy, ponieważ nie uwzględniają zdarzeń niezwiązanych bezpośrednio z działalnością podstawową.

Dynamika przychodów to stosunek kwot raportowanych w danych okresach rozliczeniowych.

Zysk brutto to zysk przed opodatkowaniem. Do porównań wykorzystuje się go częściej niż zysk netto, ponieważ pokazuje dochodowość działalności bez uwzględnienia zwolnień podatkowych, z których korzystają niektóre firmy, np. te zlokalizowane w specjalnych strefach ekonomicznych.

TOP 10 największych firm na Pomorzu - ubiegłoroczny ranking:

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie