Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Najlepsza Przestrzeń Publiczna jest w Gdyni

JKL
Gdyńska Szkoła Filmowa
Gdyńska Szkoła Filmowa Tomasz Bołt
Gdyńska Szkoła Filmowa, plac Gdrunwaldzki i kolejka na Kamienną Górę zdobyła główna nagrodę i tytuł Najpelszej Przestrzeni Publicznej Województwa Pomorskiego 2016 w 11 edycji konkursu.

Gdyńskie przesięwziecie było jednym z 39 zgłoszonych do konkursu organizowanego przez Zarząd Województwa Pomorskiego.
Miasto Gdynia zostało nagrodzeone za projekt: „Gdyńska Szkoła Filmowa z parkingiem podziemnym pod placem Grunwaldzkim i zagospodarowanie placu Grunwaldzkiego wraz z budową kolejki torowej z placu Grunwaldzkiego na Kamienną Górę". Kapituła nagrody uhonorowała ten projekt za przemyślaną organizację kluczowej dla Gdyni przestrzeni publicznej, wyróżniającej się nietypowym programem, przy jednoczesnym zastosowaniu powściągliwych form.

Główną nagrodę przyznano ze względu na realizację ważnego celu społecznego o skali ponadregionalnej. Centralne położenie i bezpośredni związek z obiektami kultury nadaje temu miejscu szczególny symboliczno-kulturowy charakter, podnoszący rangę miasta i jego pozycję na mapie kraju. Na uwagę zasługuje atrakcyjne rozwiązanie zagospodarowania przestrzeni śródmiejskiej, integrującej przedstawicieli różnych środowisk i grup wiekowych.

Komisja doceniła również kompleksowość i wielofunkcyjność projektu, pozwalającego na wprowadzenie innowacyjnego powiązania funkcji kulturowych, rekreacyjnych, turystycznych i transportowych.

– Stan przestrzeni publicznej wpływa na konkurencyjność, komfort życia, atrakcyjność turystyczną i wizerunek poszczególnych miejscowości, a przez to i całego województwa – uważa wicemarszałek Paweł Orłowski. – Mam nadzieję, że dobre praktyki nagrodzonych w konkursie gmin i miast staną się inspiracją dla innych pomorskich samorządów, dzięki czemu nasze województwo kojarzyć się będzie z przyjaznymi i atrakcyjnymi miejscami wspólnymi.

W konkursie na Najlepszą Przestrzeń Publiczną Województwa Pomorskiego 2016 przyznano także wyróżnienia dla miest i gien wiejskich.

Wyróżnienia I stopnia zdobyły miasto Słupsk za projekt „Zagospodarowanie terenu podwórka przy ul. Kołłątaja 10 – Konopnickiej – Wileńskiej w Słupsku" oraz gmina Luzino za projekt „Rewitalizacji przestrzeni publicznej poprzez zagospodarowanie centrum wsi Luzino".

Wyróznienia II stopnia zdobyły miasto Tczew za projekt „Zagospodarowanie terenu osiedlowego w Tczewie – modernizacja łącznika od ul. Armii Krajowej do szkoły podstawowej nr 12" oraz gmina Czarna Dąbrówka za projekt „Budowy przystani wodnej wraz z zagospodarowaniem terenu przy jeziorze Jasień oraz zagospodarowanie parku wiejskiego w elementy małej infrastruktury turystycznej".

Gala wręczenia nagród odbyła się w Sky Clubie Olivia Business centre przy okazji seminarium eksperckiego „Przygotowanie i przeprowadzanie procesu rewitalizacji. Pierwsze doświadczenia samorządów i rekomendacje ekspertów" zorganizowanego przez Instytut Metropolitalny. Podsumowane zostały w jego trakcie dotychczasowe działania i pomysły, ale także wypracowane rekomendacje, które zachęcą inne gminy do podjęcia na swoim obszarze procesu rewitalizacji. Zasygnalizowany został również wątek kolejnego etapu pro-
cesu rewitalizacji, czyli wdrażania szczególnych narzędzi takich jak specjalna strefa rewitalizacji, miejscowy plan rewitalizacji oraz innych możliwości jakie daje nowa ustawa.

- Rewitalizacja jest problemem społecznym zatem podstawą jej przeprowadzenia są konsultacje z lokalna społecznością - mówiła Ewa Bogacz-Wojtanowska, Dytektor Instytutu Sprawa Publicznych Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Uczestnicy seminarium wskazywali, że rewitalizacja musi być oparta o partycypację społeczną w całym procesie. Są już dobre przykłady takiegoi działania jednak wciąż świadomość mieszkańców co mogą zrobić jest znikoma, komunikacj na linie mieszkańcy urzędnicy kuleje, świadomośc urzędników jest niska, a konsultacje są czasem pozorowane bo tego wymagają przepisy

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki