3/7 Zamknij

2. Zatrzymania w związku z tzw. mafią lekowąRównolegle do mieszkaniowego procederu pomorscy prokuratorzy rozpracowują inne, równie głośne grupy przestępcze

materiały prasowe policji

Poprzednie Następne
Przeglądaj również za pomocą strzałek na klawiaturze Poprzednie Następne

2. Zatrzymania w związku z tzw. mafią lekową
Równolegle do mieszkaniowego procederu pomorscy prokuratorzy rozpracowują inne, równie głośne grupy przestępcze ochrzczone dla odmiany jako „mafia lekowa”. Działający najczęściej w oparciu o tzw. odwrócony łańcuch dystrybucji leków, domniemani (bo wciąż nie skazani prawomocnymi wyrokami) przestępcy wielokrotnie stawali się bohaterami medialnych doniesień w mijających 12 miesiącach.

- Przestępczy proceder możliwy był dzięki stworzeniu i wykorzystaniu fikcyjnie działających placówek medycznych zlokalizowanych w Warszawie i Łodzi oraz ściśle z nimi powiązanych hurtowni farmaceutycznych. Deficytowe leki zamawiano we współpracujących z przestępcami aptekach. Fikcyjne przychodnie nie świadczyły żadnych usług medycznych, ale wykorzystywały lekarzy do składania zapotrzebowania na leki. Po dostarczeniu leków, z pominięciem pacjentów, przekazywano je do hurtowni farmaceutycznej w celu wywozu z kraju – relacjonowała już w lutym 2020 r. prokurator Teresa Rutkowska–Szmydyńska, szefowa Prokuratury Regionalnej w Gdańsku. Informowała wówczas o zatrzymaniu kolejnych 16 osób z Trójmiasta i okolic, które dołączyły do 21 już wcześniej podejrzanych m.in. o nielegalny wywóz z Polski deficytowych leków onkologicznych i kardiologicznych, wartych co najmniej 15 mln zł.

Więcej na ten temat przeczytasz TUTAJ >>>>
Wróć do artykułu

Najnowsze wiadomości

reklama

Polecamy