Wyszukiwarka wyborcza

Wybory Parlamentarne

Sprawdź wyniki wyborów w Twoim okręgu

Najczęściej w Jeleniej Górze, najrzadziej w Łodzi, czyli gdzie najłatwiej zdać prawo jazdy. Na którym miejscu znalazł się Gdańsk?

Sandra Janikowska
Sandra Janikowska
Z informacji udostępnionych przez portal Rankomat.pl wynika, że najczęściej egzamin praktyczny na prawo jazdy kategorii B zdają kursanci w Jeleniej Górze, a najrzadziej w Łodzi, natomiast najwyższy odsetek zdawalności części teoretycznej kursu występuje w Lublinie, a najniższy w Bolesławcu. Na jakich pozycjach w tym zestawieniu uplasował się Gdańsk? Czy warto tu przystępować do egzaminu prawa jazdy?

Z analizy statystyk Wojewódzkich Ośrodków Ruchu Drogowego wynika, że zdecydowanie łatwiej uzyskać prawo jazdy w mniejszych ośrodkach szkolenia kierowców niż w miastach wojewódzkich. Całkowicie odwrotną tendencję zaobserwowano przy zdawalności teoretycznej części egzaminu. Eksperci portalu rankomat.pl postanowili zagłębić się w dane i sprawdzić, jak prezentuje się zdawalność prawa jazdy w całym kraju.

Poniżej przedstawiamy rezultaty przeprowadzonych badań.

Egzamin teoretyczny w miastach wojewódzkich

 

Z dostępnych danych wynika, że kursanci najczęściej zdają egzamin teoretyczny w Lublinie - 58, 9 proc. Stosunkowo wysoki odsetek zdawalności odnotowano także w ośrodkach w Rzeszowie (58,5 proc.), Bydgoszczy (58,5 proc.) i Łodzi (58,2 proc.).

Natomiast najmniejszy wskaźnik zdawalności egzaminu teoretycznego zarejestrowano w Gorzowie Wielkopolskim z jedynie 48,8 proc. Nieco lepiej wygląda sytuacja w Opolu i Olsztynie, bowiem odestek osób, które zdały zagadnienia teoretyczne przekroczył próg 50 proc.

Warto wspomnieć, że w kategorii tej Gdańsk znalazł się na 12. miejscu z 55,8 proc.

ZOBACZ TAKŻE: Prawo jazdy. Nowe uprawnienia dla posiadaczy kategorii B

Mniejsze ośrodki, w których warto podejść do egzaminu z teorii

Wyżej wspominaliśmy o miastach wojewódzkich, w których wskaźnik zdawalności egzaminu teoretycznego jest wysoki. Warto jednak pamiętać, że niekiedy o wiele łatwiej jest zaliczyć część stricte teoretyczną w mniejszym ośrodku. Dla przykładu - w Bielsku-Białej liczba osób, która zdała egzamin teoretyczny jest wyższa niż odsetek zdawalności w Katowicach. Z podobną sytuacją mamy do czynienia także na Mazowszu i Śląsku.

Egzamin praktyczny w dużych miastach

Z raportu portalu rankomat.pl dowiadujemy się, że prawo jazdy najczęściej zdają kursanci w Rzeszowie - wskaźnik w tym mieście pokazuje 39,2 proc. Tuż za nim znajdują się:

  • Wrocław - 39,2 proc.
  • Białystok - 38,1 proc.

Miejscowość, w której odnotowano najniższą zdawalność to Łódź, odsetek zdających wynosi tam jedynie 24,9 proc. Nieznacznie lepiej prezentuje się sytuacja w Szczecinie i Opolu - tam bowiem wskaźnik przekroczył 27 proc.
Jeśli chodzi o Gdańsk, to w tym zestawieniu uplasował się na [b]12. miejscu z 28,9 proc.
zdających.

W tych mniejszych ośrodkach warto zdać prawo jazdy

Egzamin praktyczny również w większości przypadków łatwiej zdać w mniejszych ośrodkach niż w miastach wojewódzkich.
Najwyższy odsetek zdawalności odnotowano w Jeleniej Górze (53%) w województwie dolnośląskim. Dla porównania - we Wrocławiu prawo jazdy uzyskuje jedynie 38,3% kursantów. Sytuacja podobnie prezentuje się na Mazowszu. Tam bowiem Ostrołęka może poszczycić się 51,9 proc. zdawalnością egzaminu praktycznego. Natomiast w stolicy odsetek ten jest znacznie niższy i wynosi 34,2 proc.

W kontekście województwa pomorskiego warto wspomnieć, że różnica pomiędzy poziomem zdawalności w mieście wojewódzkim, a mniejszym ośrodku - nie jest taka duża. Z informacji udostępnionych przez rankomat.pl dowiadujemy się, że w Słupsku nieco ponad 30 proc. osób zdało egzamin praktyczny. Dla porównania - w Gdańsku odsetek ten wyniósł 28,9 proc.

Pomorze w zestawieniu portalu rankomat.pl. Jak wypadło?

W raporcie portalu rankomat.pl uwzględniono także województwo pomorskie. Poniżej podsumowaliśmy uzyskane wyniki. Czy na Pomorzu warto zdawać prawo jazdy?

Egzamin teoretyczny

Z uzyskanych danych wynika, że w Gdańsku zdawalność egzaminu teoretycznego wynosi 55,8 proc., co sytuuje miasto na 12. miejscu w zestawieniu dotyczącym ilości osób, które uzyskały pozytywne wyniki z testu teoretycznego. Wydaje się, że nie jest to najgorszy wynik, bowiem pomiędzy Gdańskiem, a Lublinem będącym na 1. miejscu jest różnica zaledwie 3,1 proc. Dla porównania - różnica procentowa między 12. a 16. miejscem w tym zestawieniu to aż 7 proc!

Jeśli chodzi o rezultaty egzaminów teoretycznych w mniejszych miastach w Polsce to dla Pomorza nie należą one do najbardziej optymistycznych. W ogólnokrajowym zestawieniu Słupsk znalazł się na 7. miejscu z 50,9 proc. pod względem trudności uzyskiwania pozytywnych wyników egzaminu z teorii w mniejszych ośrodkach.

Egzamin praktyczny

Niestety pod względem ilości zdanych egzaminów praktycznych Gdańsk wypada znacznie gorzej. Ponownie zajmuje on 12. miejsce z 28,9 proc. Pomiędzy 1. a 12. miejscem odnotowano dużą różnicę - dokładnie 10,3 proc. Gdańskowi zdecydowanie bliżej do Łodzi, zajmującej ostatnią pozycję z wynikiem 24,9 proc.

Niestety niezbyt optymistycznie prezentują się także wyniki odnośnie zdawalności egzaminu praktycznego w mniejszych ośrodkach województwa pomorskiego. W zestawieniu wzięto pod uwagę ponownie Słupsk, który uzyskał 30,4 proc - w porównaniu z mniejszymi miejscowościami z całej Polski jest to wynik bardzo niski - zajmuje on przedostatnią pozycję.

Zestawiając odsetek zdanych egzaminów teoretycznych i praktycznych w Gdańsku widać wyraźne dysproporcje, które sugerują, że znacznie łatwiej uzyskać pozytywny wynik z teorii niż praktyki.

ZOBACZ TAKŻE: Prawo jazdy 2020. Prawo jazdy kategorii B – czym można jeździć?

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie