reklama

Najbogatsze samorządy 2018 na Pomorzu. Najzamożniejsze powiaty, miasta powiatowe i gminy wiejskie województwa pomorskiego [rankingi]

Jacek Klein
Jacek Klein
Zaktualizowano 
Pismo Samorządu Terytorialnego „Wspólnota” opublikowało najnowszy ranking dotyczący najbogatszych samorządów w Polsce. Zawiera on zestawienia m.in. województw, miast wojewódzkich, miast powiatowych i gmin wiejskich pod względem dochodu na jednego mieszkańca. Jak wypadły w tym rankingu pomorskie samorządy? Sprawdź!

W tegorocznym rankingu pozycję liderów utrzymały: województwo mazowieckie, powiat człuchowski, Warszawa, Sopot, Polkowice.

Województwo pomorskie sklasyfikowane zostało na szóstej pozycji z dochodem 256 zł.

Jak można podsumować ranking z pomorskiego punktu widzenia? Najbogatsze samorządy utrzymały swoje pozycje na tle kraju. Pocieszającym jest fakt, że w regionie nie ma outsaiderów. Pomorskie, najmniej zamożne samorządy, nie są klasyfikowane na najniższych lokatach.

Ranking powiatów woj. pomorskiego. Zobacz ⇩⇩⇩

Najbogatsze samorządy 2018. Ranking powiatów na Pomorzu. Któ...

Ranking miast powiatowych woj. pomorskiego ⇩⇩⇩

Najbogatsze samorządy 2018 na Pomorzu. Ranking miast powiato...

TOP 10 miast niepowiatowych woj. pomorskiego ⇩⇩⇩

Najbogatsze samorządy 2018. TOP 10 najbogatszych miast niepo...

TOP 10 gmin wiejskich woj. pomorskiego ⇩⇩⇩

Najbogatsze samorządy 2018. TOP 10 najbogatszych gmin wiejsk...

Ranking miast na prawach powiatu. Zobacz ⇩⇩⇩

Trzy pomorskie miasta znalazły się w pierwszej dwudziestce, dwa w pierwszej dziesiątce! W zestawieniu nie ma Gdańska, który został uwzględniony w rankingu miast wojewódzkich (stolic województw) -> patrz ranking poniżej.

Najbogatsze samorządy 2018. TOP 20 najbogatszych miast na pr...

Ranking miast wojewódzkich. Zobacz ⇩⇩⇩

Najbogatsze samorządy 2018. Ranking najbogatszych miast woje...

Ranking polskich województw. Zobacz ⇩⇩⇩

Najbogatsze samorządy 2018. Ranking polskich województw pod ...

Wśród małych miast miejscami zamieniły się Krynica Morska i Dziwnów. Krynica Morska może pochwalić się bogactwem na poziomie ponad 11 tys. zł na mieszkańca. Dochodami ponad 7 tys. złotych na mieszkańca dysponuje ósma wśród miasteczek Łeba. Na drugim biegunie są Prabuty, na 518 miejscu z dochodem ponad 2,6 tys. zł na osobę.

Pruszcz siódmy wśród miast powiatowych, Gdańsk czwarty wśród wojewódzkich, Gdynia dopiero ósma wśród miast na prawach powiatu, daleko za liderującym Sopotem. Najbogatszym miasteczkiem w kraju jest Krynica Morska, a powiatem - człuchowski. To najważniejsze miejsca pomorskich samorządów w rankingu bogactwa dorocznie opracowywanym przez Wspólnotę.

Najbogatszą gminą wiejską na Pomorzu jest Wicko, z dochodem ponad 5,1 tys zł, ale zajęło dopiero 35 miejsce w kraju. Najbiedniejsza na Pomorzu jest Stary Targ z dochodem 2,5 tys. zł na mieszkańca i 1514 miejsce w kraju.

Najzamożniejszym pomorskim miastem powiatowym jest Pruszcz Gdański z dochodem prawie 4,3 tys. zł na głowę - siódme miejsce w kraju. Najniższym bogactwem wśród pomorskich miast powiatowych dysponuje Malbork - 2,7 tys. zł na głowę, zajmujący 221 miejsce w kraju. Na 10 miejscu znalazł się za to powiat malborski z dochodem ponad 1 tys. zł na głowę, a na drugim biegunie sklasyfikowany został gdański z dochodem niecałych 600 zł - 278 miejsce.

Najbogatszym miastem na prawach powiatu jest niezmiennie Sopot z dochodem prawie 7,5 tys. zł na statystycznego sopocianina. Gdynianie na głowę mają ponad 5,1 tys. zł - 8 miejsce, a słupszczanie po 4,5 tys. zł - 18 miejsce w kraju.

Stolica województwa dysponowała w 2018 r. ponad 5,6 tys. zł na głowę mieszkańca. Ten wynik pozwolił Gdańskowi na zajęcie 4 miejsca w kraju, za Warszawą, Wrocławiem i Opolem, a przed Poznaniem, Krakowem czy Katowicami.

Jak powstaje ranking "Najbogatsze samorządy"?

Zastosowana metoda obliczania wskaźnika użytego w rankingu nie zmienia się od kilkunastu lat. Dochody każdego samorządu podzielone zostały przez liczbę ludności. W dochodach samorządów pominięte zostały wpływy z dotacji celowych. Zwłaszcza w okresie intensywnego korzystania z funduszy unijnych mają one chwilowy, ale bardzo silny wpływ na wielkość dochodów.

Tak jak w ubiegłych latach wpływające do budżetu dochody zostały skorygowane jeszcze na dwa sposoby. Po pierwsze, odjęte zostały składki przekazywane przez samorządy w związku z subwencją równoważącą (regionalną w przypadku województw) – tak zwany w środowiskach samorządowych podatek janosikowy. Po drugie, do faktycznie zebranych dochodów dodano skutki zmniejszenia stawek, ulg i zwolnień w podatkach lokalnych. Chodzi o to, by porównywać faktyczną zamożność, a nie skutki podejmowanych w gminach decyzji fiskalnych.

źródło: wspolnota.org.pl

Zobacz: Marki z Pomorza o obco brzmiących nazwach!

Marki z Pomorza o obco brzmiących nazwach! Ich nazwy brzmią ...

Polskie firmy, których nazwy powstały od nazwisk założycieli...

Firmy z Pomorza znane w całej Polsce i nie tylko! Te marki p...

TOP 100 największych firm na Pomorzu. Sto najlepszych firm p...

WIDEO: Najważniejsze inwestycje 2018 na Pomorzu

POLECAMY NA STREFIE BIZNESU:

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie