Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nagrodzili lekarzy za uratowanie Martynki. W gronie laureatów Portretów Polskiej Medycyny prof. Wojciech Kloc oraz dr Wojciech Wasilewski

Jolanta Gromadzka-Anzelewicz
Martynka w szpitalu, zdjęcie archiwalne
Martynka w szpitalu, zdjęcie archiwalne Archiwum prywatne
W gronie laureatów Portretów Polskiej Medycyny – prestiżowej nagrody przyznawanej co roku przez redakcję portalu i magazynu Rynek Zdrowia znalazł się m. im. zespół lekarzy neurochirurgów, której życie 3-letniej Martynki, bohaterki naszego reportażu pod tyt. "Lekarze „przyszyli” Martynce głowę" z sierpnia br.

Portret Polskiej Medycyny odebrali podczas Gali Rynku Zdrowia w Warszawie: prof. Wojciech Kloc, kierownik Oddziału Neurochirurgii Szpitala Copernicus Podmiot Leczniczy Sp. z o.o. i dr n. med. Wojciech Wasilewski, zastępca kierownika tego oddziału, który podjął się tej niezwykle trudnej operacji wraz z asystującymi mu lekarzami: Patrykiem Kurlandem, Łukaszem Dylewiczem oraz anestezjologiem Martą Bielewicz.

Przypomnijmy; w wyniku tragicznego wypadku samochodowego który zdarzył się 6 lipca br. w Radzikowie pod Słupskiem, w którym zginął tata i dziadek, trzyletnia Martynka doznała ciężkich obrażeń – rozerwania więzadeł i kości łączących główkę dziecka z kręgosłupem. Obie te części ciała trzymały tylko mięśnie skóra. Przybyli na miejsce wypadku ratownicy stwierdzili jednak, że dziewczynka porusza rękoma i nogami, co dawało nadzieję, że nie doszlo do uszkodzenia rdzenia kręgowego. Dziecko zostało przetransportowane do Szpitala im. Mikołaja Kopernika w Gdańsku i przyjęte na oddział neurochirurgii.

Prof. Wojciech Kloc
Prof. Wojciech Kloc Przemysław Świderski

Po kilkudniowych przygotowaniach dr Wojciech Wasilewski wraz z zespołem połączył kręgi za pomocą niewielkich śrubek używanych do tej pory wyłącznie przez ortopedów do zespalania małych kostek palców u rąk i nóg. Śrubki mają w środku specjalne dziurki, umożliwiające wpuszczenie tzw. drutu Kirschnera. Służy do stabilizowania odłamków kostnych.

W trakcie operacji lekarze do trzonu kręgów nr 3 i 4 wprowadzili druty Kirschnera, nawigując między rdzeniem, nerwami i tętnicą kręgową. W kości podpotylicznej umieszczono specjalną płytkę, którą połączono ze śrubami. Taka konstrukcja zapewnia stabilizację i prawidłowy wzrost kości.

Od operacji minęły blisko cztery miesiące. Jak twierdzi jej mama, pani Iwona – Martynka nadal jest rehabilitowana – aktualnie w Ośrodku Rehabilitacyjnym we Wrocławiu, gdzie pozostanie jeszcze przez sześć tygodni. Opiekujący się nią specjaliści chcą, by do domu pod Opolem dziewczynka wróciła zupełnie zdrowa. Jest w coraz lepszej formie.

Dr Wojciech Wasilewski
Dr Wojciech Wasilewski Przemysław Świderski

Oprócz gdańskich neurochirurgów nagrodę - tytuł Menedżera Rynku Zdrowia (placówki publiczne) - zdobył Jakub Kraszewski, dyrektor naczelny Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku,. To dziś jeden z największych szpitali w Polsce (1160 łóżek, prawie 3,8 tys. pracowników) dysponujących super nowoczesną bazą: Centrum Medycyny Inwazyjnej i Nieinwazyjnej.

Placówka inwestuje nie tylko w infrastrukturę, lecz również w najlepszych specjalistów. UCK efektywnie wdraża i wykorzystuje wiele narzędzi informatycznych. UCK zostało m.in. wyróżnione jako lider dojrzałości cyfrowej przez CSIOZ (obecnie Centrum e-Zdrowia). UCK posiada Certyfikat Akredytacyjny Ministerstwa Zdrowia oraz inne certyfikaty jakości.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki