MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nagrody Teatralne Miasta Gdańska oraz Marszałka Województwa Pomorskiego za rok 2019 przyznane. Uroczysta gala 27.07.2020 r. [zdjęcia]

Grażyna Antoniewicz
Fot. Karolina Misztal
Nagrody Teatralne Miasta Gdańska oraz Marszałka Województwa Pomorskiego zwykle wręczane są w marcu w Międzynarodowym Dniu Teatru, tym razem uroczystą galę z powodu pandemii przełożono na 27 lipca.

- To wyjątkowa edycja. Czas jest szalenie dziwny i bardzo trudny. Wszyscy mamy niepokoje, w tym i ja. Wy, jako artyści, na pewno też musicie się mierzyć z niejednymi lękami - powiedziała prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz podczas uroczystej gali, która odbyła się w Starej Aptece na sąsiadującej z Malarnią scenie Teatru Wybrzeże.

Nagroda przyznana w wyjątkowych czasach

- Z jednej strony to zamknięcie wyzwoliło bardzo dużo zła - złych emocji i wspomnianych lęków, ale z drugiej - wyzwoliło dużo dobra. Obserwowałam coś, z czego jestem szalenie dumna. W roku 40-lecia „Solidarności” narodziła się solidarność przez małe „s” - kiedy wielu wolontariuszy i wolontariuszek, w różnym wieku, ruszyło na pomoc tym, którzy nie mogli sami np. zrobić zakupów - dodała prezydent Gdańska.

Narody Teatralne 2019: Wielu nagrodzonych

Nagrodę Teatralną Miasta Gdańska otrzymali: Piotr Biedroń za rolę Biffa w "Śmierci komiwojażera", Edyta Janusz-Ehrlich za rolę Wróżki w przedstawieniu „Pinokio” w reżyserii Pawła Szkotaka, w Miejskim Teatrze Miniatura i Damian Styrna za scenografię do spektaklu „Pinokio” w reżyserii Pawła Szkotaka, w Miejskim Teatrze Miniatura.

Honorową nagrodę dla Przedstawienia Roku otrzymał spektakl "Śmierć komiwojażera" Arthura Millera w reżyserii Radka Stępnia (Teatr Wybrzeże).

Ponadto jubileuszowe Nagrody Prezydenta Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury otrzymali: Małgorzata Brajner (25-lecie pracy artystycznej), Anna Kociarz (20-lecie pracy artystycznej), Mirosław Krawczyk (40-lecie pracy artystycznej), Jacek Labijak (35-lecie pracy artystycznej), Robert Ninkiewicz (30-lecie pracy artystycznej), Maciej Szemiel (40-lecie pracy artystycznej) i Jarosław Tyrański (35-lecie pracy artystycznej).

Podczas gali wręczono także Nagrody Teatralne Marszałka Województwa Pomorskiego za wybitne osiągnięcia w dziedzinie teatru w województwie pomorskim. Nagroda ma wymiar finansowy - wynosi 10 tys. zł, przyznawana jest w trzech kategoriach: za najlepszą kreację aktorską, realizację sceniczną i reżyserię. Paweł Aigner otrzymał nagrodę za reżyserię spektaklu "Karmaniola, czyli od Sasa do Lasa", „za świetnie zbudowane, błyskotliwe i dopracowane na każdej płaszczyźnie widowisko muzyczne. Nagrodzono też Agatę Bykowską za rolę Maryni w spektaklu "Karmaniola, czyli od Sasa do Lasa", „za lekkość i swobodę sceniczną oraz świetne partie wokalne", a także Katarzynę Figurę za tytułową rolę w spektaklu "Fedra" „za wielki kunszt sceniczny i perfekcyjne poprowadzenie stworzonej postaci".

Nagrodę Teatralną Marszałka Województwa Pomorskiego im. prof. Jana Ciechowicza, która przyznawana jest młodym utalentowanym, rokującym wielkie nadzieje artystom otrzymała Monika Janik, aktorka Nowego Teatru im. Witkacego w Słupsku, za wykreowanie wybitnych, wrażliwych i zarazem dojrzałych kreacji na słupskiej scenie, w tym za rolę Porcji w spektaklu „Kupiec wenecki” Williama Szekspira w reżyserii Szymona Kaczmarka. Przedstawieniem Roku 2019 został „Kupiec wenecki" Williama Szekspira w reżyserii Szymona Kaczmarka, spektakl Nowego Teatru im. Witkacego w Słupsku.

"Dziękuję gdańskim kardiochirurgom, za to, że dziś tu jestem"

Nagrody Specjalne Marszałka Województwa Pomorskiego dla osób zasłużonych dla kultury otrzymali Alina Kietrys, prof. Ewa Nawrocka i Ryszard Jaśniewicz, który powiedział:

- Dziękuję gdańskim kardiochirurgom, za to, że dziś tu jestem. A teraz trochę historii: zaczęło się od Teatru Miniatura, 60 lat temu, potem: Kraków, Wrocław, Zielona Góra, Teatr Wybrzeże, dyrekcja Teatru Dramatycznego w Słupsku, dyrekcja Centrum Edukacji Teatralnej, Théâtre Les Déchargeurs w Paryżu, zawał. I dalej: Teatr Miejski, mój własny Teatr z Polski 6, kilka premier, operacja serca. I znów: Scena w Domu Zarazy w Oliwie, w ciągu 11 lat - 14 monodramów i w styczniu tego roku operacja serca, a że teatr mnie woła, więc znów jestem, zapraszając na kolejną premierę, we wrześniu. Tytuł: "Wariat". Cóż... teatr... Gram, bo jestem aktorem, a ze sceny zejdę wtedy, gdy na najwyższej scenie potrzebowali będą Don Juana, Samuela, Odysa, Edypa, Starego Aktora, Wariata...

Podczas uroczystej gali Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz wręczyła dyrektorowi Teatru Wybrzeże Adamowi Orzechowskiemu decyzję o przyznaniu dotacji zgodnie z uchwałą Rady Miasta Gdańska w wysokości 10 000 000 zł na modernizację Dużej Sceny Teatru Wybrzeże, natomiast Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk i Prezes Zarządu Pomorskiego Funduszu Rozwoju Sławomir Koprowski przekazali pozytywną decyzję pożyczkową Pomorskiego Funduszu Rozwoju Sp. z o.o. dotyczącą finansowania inwestycji w kwocie 25 000 000 zł.

Uroczystą galę zakończyło zwiedzanie zmodernizowanej Sceny Malarnia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Lady Pank: rocznica debiutanckiej płyty

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki