Nagrody Rejs Roku 2013. Kpt. Ryszard Wojnowski otrzymał Srebrny Sekstant [ZDJĘCIA]

Jacek Sieński
Kpt. Ryszarda Wojnowskiego wyróżniono tytułem Żeglarza Roku 2013, Srebrnym Sekstantem, nagrodą ministra infrastruktury i rozwoju oraz I Nagrodą Honorową Rejs Roku 2013. Nagrody Rejs Roku, będące najwyższe polskimi wyróżnieniami żeglarskimi, wręczono dzisiaj podczas gali w gdańskim Dworze Artusa. Srebrny Sekstant przekazała kpt. Wojnowskiemu Dorota Pyć, wiceminister infrastruktury i rozwoju.

Nagrody przyznało jury pod przewodnictwem kontradmirała Czesława Dyrcza, rektora komendanta Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni, które w grudniu ubiegłego roku obradowało w salonie żaglowca muzeum Dar Pomorza. Jury wnikliwie oceniło zgłoszone propozycje i dokonania kandydatów do nagród. W sumie było to 12 wypraw żeglarskich, charakteryzujących się dużą różnorodnością i stopniem trudności - rejsy samotne i załogowe, regaty oceaniczne i wyprawy rodzinne.

Czytaj także: Kapitan Tomasz Cichocki otrzymał Srebrny Sekstant podczas gali Rejs Roku 2012 [ZDJĘCIA]

II. Nagrodę Honorową Rejs Roku 2013 otrzymała kpt. Joanna Pajkowska za postawę i wynik uzyskany w regatach samotników OSTAR 2013, rozegranych na trasie Plymouth - Newport, w których płynęła jachtem Cabrio 2, a III. Nagrodą Honorową Rejs Roku 2013 nagrodzono kpt. Kazimierza Ludwińskiego za wokółziemską wyprawę jachtem Wyspa Szczęśliwych Dzieci.

Jedną z nagród, Honorowe Wyróżnienie Rejs Roku 2013, jaką otrzymał kpt. Krystian Szypka, wręczył Mariusz Szmidka, redaktor naczelny Polski Dziennika Bałtyckiego. Kpt. Szypka uczestniczył jachtem Sunrise w transatlantyckich regatach samotnych żeglarzy OSTAR 2013, na trasie Plymouth - Newport.

Kpt. Wojnowskiego otrzymał Srebrny Sekstant za pionierskie, pierwsze w historii polskiego żeglarstwa sforsowanie Przejścia Północno - Wschodniego. Wyprawa jachtu Lady Dana 44 z siedmioosobową załogą zakładała opłynięcie Bieguna Północnego w jednym sezonie. Sytuacja lodowa po przepłynięciu Przejścia Północno - Wschodniego zmusiła kapitana do zmiany planów i skierowania jachtu na szlak wiodący przez Cieśninę Beringa, do kanadyjskiego portu Vancouver. Mimo to, czteromiesięczna ekspedycja Lady Dany 44, która przebyła 8 890 mil morskich, stanowi znaczący wyczyn w polskim żeglarstwie polarnym. Kpt. Joanna Pajkowska, laureatka II. Nagrody Rejsu Roku 2013, była jedyną kobietą uczestniczącą w regatach OSTAR 2013. Mimo awarii jachtu Cabrio 2 już po starcie i 10 godzinnego opóźnienia w wyjściu na transatlantycka trasę, żeglarka dzielnie walczyła w sztormowej pogodzie i zakończyła regaty na 7 miejscu. Pokonała w sumie III. Nagrodę Rejsu Roku 2013 przyznano kpt. Ludwińskiemu za ośmioletnią, rodzinną wyprawę wokółziemską po morzach i oceanach katamaranem żaglowym Wyspa Szczęśliwych. Jacht przepłynął łącznie 44 251 mil morskich.

Najlepszych żeglarzy uhonorowano nagrodami Rejs Roku już 44. raz. Wszystko zaczęło się od kpt. Leonida Teligi. W latach 1967 - 1969 roku odbył on jachtem Opty rejs dookoła świata. Wyczynu tego dokonał jako pierwszy Polak. Grupa dziennikarzy związanych z żeglarstwem, z nie wydawanego już dziennika „Głos Wybrzeża”, zorganizowała Telidze cykl spotkań na Pomorzu. Duże zainteresowanie publiczności tymi spotkaniami nasunęło red. Tadeuszowi Jabłońskiemu, emerytowanemu dziennikarzowi Dziennika Batyckiego, pomysł honorowania kolejnych rejsów polskich żeglarzy. Wraz z redaktorami Zenonem Gralakiem i Kazimierzem Kołodziejem zaproponowali honorowania co roku naszych żeglarzy za wybitne osiągnięcia. Tak narodził się pomysł nagrody Rejs Roku. Inicjatywę dziennikarzy poparł Jerzy Szopa, minister żeglugi i ufundował główną nagrodę, przyznawaną za pierwsze miejsce - „Srebrny Sekstant”.

Dotychczas I. nagrodami Rejs Roku uhonorowano 43 kapitanów, w tym siedmiu - dwukrotnie, 17 wypraw wokółziemskich, 13 ekspedycji polarnych, 11 startów w regatach oceanicznych, 4 żeglarzy polonijnych i jednego cudzoziemca, czeskiego żeglarza Richarda Konkolsky' ego. Pierwszym laureatem I. nagrody i zdobywcą „Srebrnego Sekstansu” był kpt. Andrzej Rościszewski. Otrzymał on cenne trofeum za opłynięcie w 1970 roku Islandii jachtem Śmiały. A następnymi laureatami I. nagrody była rzesza znakomitych żeglarzy. Wśród nich są: kpt. Krzysztof Baranowski, pierwszy Polak uhonorowany za samotne opłynięcie globu ziemskiego jachtem Polonez, szlakiem wokół przylądka Horn; kpt. Krystyna Chojnowska - Liskiewicz, pierwsza kobieta na świecie, która samotnie opłynęła pod żaglami glob ziemski; kpt. Henryk Jaskuła, nagrodzony za samotny rejs dookoła świata bez zawijania do portów jachtem Dar Przemyśla; kpt. Jerzy Wąsowicz nagrodzony za oceaniczną wyprawę do obu Ameryk, z opłynięciem przylądka Horn, tradycyjnym żaglowcem Antica.
Jacek Sieński


Laureaci Nagrody Honorowej Rejs Roku 2013

I. Nagroda Honorowa Rejs Roku 2013 i Nagroda Ministra Infrastruktury i Rozwoju Srebrny Sekstant

Kpt. Ryszard Wojnowski za pierwsze pokonanie Przejścia Północno - Wschodniego pod polską banderą jachtem Lady Dana 44

II. Nagroda Honorowa Rejs Roku 2013

Kpt. Joanna Pajkowska za postawę i wynik w transoceanicznych regatach samotników OSTAR 2013, w których uczestniczyła jachtem Cabrio 2

na trasie Plymouth - Newport

III Nagroda Honorowa Rejs Roku 2013

Kpt. Kazimierz Ludwiński za wokółziemską wyprawę jachtem Wyspa Szczęśliwych Dzieci

Honorowe wyróżnienia Rejs Roku 2013

Maciej Sodkiewicz za etapową wyprawę „Sekstant Expedition - Rosyjska Arktyka 2013” jachtem Barlovento II, z osiągnięciem rekordowej dla polskiej bandery szerokości geograficznej północnej.

Piotr Kuźniar z załogą za antarktyczną wyprawę jachtem Selma Expeditions na Georgię Południową i Wyspę Słoniową Śladami Ernesta Shackletona.

Krystian Szypka za udany udział jachtem Sunrise w transatlantyckich regatach samotników OSTAR 2013, na trasie Plymouth – Newport.

Zbigniew Gutkowski za atlantyckie rekordy i starty w regatach m. in. Transat Jacques Vabre jachtem Energa.

Nagroda Polskiego Związku Żeglarskiego

Stowarzyszenia polonijne ze Stanów Zjednoczonych - Inter - Pro Sailing Team oraz z Kanady - Jacht Klub „Zawisza Czarny” za aktywną działalność żeglarską i promocję polskiej bandery sportowej za oceanem.

Nagroda prezydenta Gdańska „Bursztynowa Róża Wiatrów”

Bogusław Witkowski, prezes Pomorskiego Okręgowego Żeglarskiego za skuteczne i wielokierunkowe działania na rzecz wsparcia, rozwoju i promocji żeglarstwa

Treści, za które warto zapłacić!
REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI


Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

J
Jerzy Kuliński
Szanowny Redaktorze,
Chciałbym przypomnieć, ze jedną z najważniejszych nagród konkursu Rejs Roku jest NAGRODA "ŻAGLI".
Bo trzeba Panu wiedzieć, że to nagroda dla NAJDZIELNIEJSZYCH NA MORZU, bo dla tych, którzy po morzach żeglują na najmniejszych łódkach. Dlatego ganię Pana - Panie Jacku za pominięcie laureatów tej nagrody.
Jerzy Kuliński
Dodaj ogłoszenie