Nagrody Budowa Roku 2017 dla pomorskich inwestorów. Jakie...

  Nagrody Budowa Roku 2017 dla pomorskich inwestorów. Jakie inwestycje zasłużyły na tytuł Budowa Roku 2017 na Pomorzu?

  Aleksandra Chomicka

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Nagrody Budowa Roku 2017 dla pomorskich inwestorów. Jakie inwestycje zasłużyły na tytuł Budowa Roku 2017 na Pomorzu?
  1/23

  Przejdź do
  galerii zdjęć

  Budowa Roku 2017. Jury konkursu najwięcej nagród przyznało dla pomorskich deweloperów w kategorii osiedla i budynki mieszkalne. Na liście zwycięzców konkursu Budowa Roku 2017 obiekty z Gdańska, Sopotu i Słupska.
  Od prawie trzech dekad specjaliści branży budowlanej ze Związku Inżynierów i Techników Budownictwa organizują konkurs Budowa Roku. Konkurs odbywa się przy współudziale Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa oraz Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego. Zobacz galerię

  Konkurs stał się jednym z najbardziej prestiżowych przeglądów osiągnięć polskiego budownictwa. Wyłania te obiekty, które zdecydowanie wyróżniają się na tle innych nowoczesnymi rozwiązaniami technologicznymi, wysoką jakością wykonawstwa robót, dobrą organizacją procesu budowlanego, wysokim poziomem bezpieczeństwa pracy i ochrony środowiska.
  Jury konkursowe ocenia bowiem nie tylko jakość robót, rozwiązania techniczno-technologiczne procesu realizacji budowy, ale również organizację budowy i czas jej realizacji, rozwiązania formalno-prawne stosowane w procesie inwestycyjnym, bezpieczeństwo pracy i ochronę zdrowia, koszty realizacji obiektu budowlanego i przebieg oraz formę finansowania inwestycji, udział inwestora w realizacji obiektu budowlanego, a w końcu wpływ oddziaływania inwestycji na środowisko i gospodarkę regionu. Analiza podzielona jest na etapy - od przeglądu dokumentacji projektowej i budowlanej, po wizytację na konkurujących o tytuł budowy roku obiektach jury, złożonego z doświadczonych inżynierów i ekspertów wielu specjalności z branży. Tytuł Budowy Roku przyznawany jest bowiem w kilku kategoriach.

  Mogą się o niego ubiegać nie tylko osiedla mieszkaniowe, ale także obiekty, centra handlowe, biurowce, hale sportowe czy odrestaurowane zabytki. W tej pierwszej kategorii wprowadzono wewnętrzny podział na trzy podkategorie. Jego podstawą jest wielkość (koszt) realizowanych inwestycji (osiedla mieszkaniowe i budynki mieszkalne o wartości do 25 mln zł, projekty mieszczące się w przedziale kosztowym 25-20 mln zł i inwestycje mieszkaniowe o wartości powyżej 50 mln zł).

  W tym roku ze zgłoszonych przez pomorskie firmy inwestycji najwięcej nagród zdobyły osiedla i budynki mieszkaniowe.

  28 edycja prestiżowego konkursu przyniosła najwyższe nagrody I stopnia aż dwóm trójmiejskim inwestycjom mieszkaniowym!

  W grupie I, w której oceniano projekty zrealizowane za mniej niż 25 mln zł, tytuł Budowy Roku przypadł osiedlu SOLVO w Gdańsku, przy ul. Krynickiej na Przymorzu. Inwestor to spółka Ekolan, projekt powstał w sopockiej Pracowni Architektonicznej Proconcept (Marcin Kaniewski - architektura, Maciej Majkowski - konstrukcja).
  W grupie I, w której oceniano projekty zrealizowane za mniej niż 25 mln zł, tytuł Budowy Roku przypadł osiedlu SOLVO w Gdańsku, przy ul. Krynickiej na Przymorzu. Inwestor to spółka Ekolan, projekt powstał w sopockiej Pracowni Architektonicznej Proconcept (Marcin Kaniewski - architektura, Maciej Majkowski - konstrukcja). mat. prasowe


  SOLVO to dwa 13-kondygnacyjne budynki apartamentowe, które wyróżniają się ciekawą formą architektoniczną: ich wertykalny charakter podkreślają wysokie okna i układ kompozycyjny głębokich loggii. Zielone patio pomiędzy budynkami tworzy klimat miejskiego parku.
  Powierzchnie wspólne - hol i wewnętrzne korytarze - zaaranżowano w stylu nowojorskim, a zastosowaniem jasnych barw z czernią oraz elementami z drewna i lustrami, a także ciekawymi detalami. Zastosowano niekonwencjonalne rozwiązania techniczno-technologiczne, m.in. szyby z antyrefleksem, odbijające 35 proc. promieniowania cieplnego i chroniące przed nadmiernym przegrzewaniem się przeszklonych mieszkań.

  Zespół zabudowy Okrzei Sopot otrzymał tytuł Budowy Roku 2017 w kategorii „Osiedla mieszkaniowe i budynki mieszkalne o wartości od 25 do 50 mln zł”. Jury doceniło doskonałą lokalizację osiedla w cichej części Dolnego Sopotu (elegancka i kameralna inwestycja położona jest zaledwie 500 metrów od plaży), jego awangardową architekturę oraz liczne udogodnienia dla mieszkańców. Na terenie osiedla znajduje się obiekt z salami klubową i kinową, warsztatem dla majsterkowiczów oraz fitness z siłownią, sauną suchą, parową i salą klubową. Inwestorem jest Invest Komfort. Projekt powstał w sopockiej pracowni Wolski Architekci (Jerzy Wolski - architektura, Maciej Kolecki - konstrukcja).
  Zespół zabudowy Okrzei Sopot otrzymał tytuł Budowy Roku 2017 w kategorii „Osiedla mieszkaniowe i budynki mieszkalne o wartości od 25 do 50 mln zł”. Jury doceniło doskonałą lokalizację osiedla w cichej części Dolnego Sopotu (elegancka i kameralna inwestycja położona jest zaledwie 500 metrów od plaży), jego awangardową architekturę oraz liczne udogodnienia dla mieszkańców. mat. prasowe


  - To bardzo ambitna realizacja, m.in. ze względu na warunki gruntowo-wodne oraz zastosowanie elewacji ceramiczno–kamiennych, co było prawdziwym wyzwaniem - mówi Piotr Paszke, kierownik budowy Okrzei Sopot.

  W dziedzinie budownictwa mieszkaniowego nagrodę II stopnia zdobyło kolejne osiedle Invest Komfortu - Bursztynowa, położone na granicy Gdańska i Sopotu, nadmorskie osiedle bogate w zieleń i urozmaicone założeniem wodnym. Projekt powstał w warszawskim biurze MAARTE (Marek Łańcucki - architektura, Tomasz Piszczek - konstrukcja).
  W dziedzinie budownictwa mieszkaniowego nagrodę II stopnia zdobyło kolejne osiedle Invest Komfortu - Bursztynowa, położone na granicy Gdańska i Sopotu, nadmorskie osiedle bogate w zieleń i urozmaicone założeniem wodnym. Projekt powstał w warszawskim biurze MAARTE (Marek Łańcucki - architektura, Tomasz Piszczek - konstrukcja) mat. prasowe


  - Budowa Bursztynowej była bardzo trudnym projektem, z uwagi na detaliczność rozwiązań architektoniczno-budowlanych elewacji. Podjęliśmy wyzwanie łączenia wielu różnych materiałów, ale również wykonania dachu mansardowego, na którym umieszczone zostały tarasy widokowe, aby lokatorzy mogli podziwiać piękno nadmorskiej okolicy. Realizacja takiego projektu w stosunkowo niedługim czasie, zaledwie 22 miesięcy, była możliwa tylko dzięki zespołowi inżynierów, zaangażowanych w koordynację procesu realizacji, ze szczególnym naciskiem na szukanie rozwiązań możliwych do wykonania i jednocześnie zgodnych z wizją architekta - mówi Mateusz Styn, kierownik budowy.


  Natomiast nagroda III stopnia (w grupie obejmującej osiedla mieszkaniowe i budynki mieszkalne o wartości do 25 mln zł) otrzymał budynek mieszkalny wielorodzinny z usługami w Słupsku, przy ul. Braille’a. Inwestorem jest firma MATBET ze Słupska, projekt powstał w słupskiej pracowni A2 Krzysztofa Pejasa (Krzysztof Pejas - architektura, Krzysztof Halaba - konstrukcja). 4-kondygnacyjny budynek, postawiony w technologii tradycyjnej, znajduje się w niezagospodarowanej dotychczas dzielnicy Słupska. Jest usytuowany u podnóża skarpy w sąsiedztwie budynków jednorodzinnych i kościoła. Jest dobrze wkomponowany w krajobraz. W lokalach mieszkalnych zostały zamontowane szklane przesuwne loggie z osłoną, która nie tylko stanowi barierę dźwiękoszczelną, ale zwiększa funkcjonalność tej dodatkowej powierzchni: może stanowić substytut ogrodu zimowego.

  Szczególnym wyróżnieniem, przyznanym w otwartej kategorii - "Obiekty oceniane indywidualnie" jest nagroda Budowa Roku I stopnia, którą otrzymała Oliwa 505, inwestycja zrealizowana w Gdańsku przez firmę Moderna Holding. To kolejne laury dla pracowni Wolski Architekci (Jerzy Wolski - architektura, Andrzej Bayer - konstrukcja). Inwestycja przy ul. Grunwaldzkiej 505 w Gdańsku, oddana do użytku we wrześniu 2017 r., obejmowała odbudowę historycznego budynku przedwojennego hotelu oraz wykonanie nowej zabudowy wzdłuż głównej gdańskiej arterii. W nowym budynku znajduje się 100-pokojowy hotel Hampton by Hilton oraz sklep popularnej sieci Lidl, natomiast starannie odbudowany historyczny obiekt zyskał nową biurową funkcję.
  Szczególnym wyróżnieniem, przyznanym w otwartej kategorii -"Obiekty oceniane indywidualnie" jest nagroda Budowa Roku I stopnia, którą otrzymała Oliwa 505, inwestycja zrealizowana w Gdańsku przez firmę Moderna Holding. mat. prasowe


  - Nasza inwestycja sprawiła, że na Grunwaldzką 505, przez lata zaniedbaną i zrujnowaną, wróciło życie. To było dla nas duże wyzwanie, ponieważ po raz pierwszy budowa oznaczała też odbudowę historycznego obiektu. Bardzo dobry projekt, starannie zaplanowany proces budowlany i rzetelna realizacja inwestycji sprawiły, że dziś możemy cieszyć się tytułem „Budowa Roku 2017” - komentuje Adam Małaczek, prezes zarządu Moderna Holding.

  Ostatnią w tegorocznym rozdaniu nagrodę Budowa Roku - II stopnia, w kategorii "Obiekty biurowe" otrzymała nowa siedziba firmy Transprojekt, zlokalizowana w Gdańsku przy ul. Zabytkowej. Projekt powstał w pracowni inwestora (Marta Jastrzębska-Milewska - architektura, Dawid Szpilewski - konstrukcja). Nawiązuje on do architektury i elewacji starego, rozbudowanego obecnie budynku biura. 4-kondygnacyjny budynek został wykonany w całości, łącznie z sieciami zewnętrznymi i zagospodarowaniem, z wykorzystaniem technologii BIM.


  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Polecamy

  MISTRZOWIE URODY Najlepsi fryzjerzy, kosmetyczki, stylistki i salony urody - GŁOSOWANIE ROZPOCZĘTE!

  MISTRZOWIE URODY Najlepsi fryzjerzy, kosmetyczki, stylistki i salony urody - GŁOSOWANIE ROZPOCZĘTE!

  POLECAMY:

  POLECAMY: "Sekrety gdyńskich kamienic" - do kupienia w naszej księgarni

  Podziękuj bohaterom ze swojego regionu i wybierz patrona pociągu.

  Podziękuj bohaterom ze swojego regionu i wybierz patrona pociągu.

  Przyznaj Gryfa Medialnego! Zagłosuj na firmy z Pomorza

  Przyznaj Gryfa Medialnego! Zagłosuj na firmy z Pomorza