Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nagroda z najcenniejszych kaszubskich skarbów

Janina Stefanowska
Krzysztof Lis, Kordian Borejko, Jan Okulicz i Maria Wysoczańska laureatami Bursztynowego Drzewa 2016 w kategorii promocja historii i kultury polskiej

Bursztynowe Drzewo, to nagroda wręczana jako wyraz uznania Kaszubów dla osób zasłużonych w dziedzinie kultury.

- Jest to nagroda z kilkudziesięcioletnią historią - mówi Lidia Czapiewska, przewodnicząca kapituły Bursztynowego Drzewa. - Powstała z najcenniejszych kaszubskich skarbów - drzewa i bursztynu, których połączenie symbolizuje moc, dostatek i wrażliwość na piękno.

Po raz pierwszy przyznano ją w 1920 r. Wśród pierwszych laureatów była m.in. Hanka Ordonówna (1931 r.) i Jerzy Harald (1938 r.).

W 2009 r. przyznawanie nagrody Bursztynowego Drzewa wskrzeszono w Centrum Edukacji i Promocji Regionu w Szymbarku. W tym roku wręczono ją w CEPR po raz 7.

- W roku 2016 nagroda została przyznana w kategorii promocja historii i kultury polskiej - dodaje Lidia Czapiewska. - Staramy się honorować nią osoby, które nie boją się prawdy historycznej, publikują na ten temat książki, artykuły w prasie, materiały naukowe.

W tym roku nagrodę „Bursztynowe Drzewo” w kategorii promocja historii i kultury polskiej wręczono podczas dorocznego Światowego Zjazdu Sybiraków. Otrzymali ją: Kordian Borejko - po dzieciństwie spędzonym na Syberii, żyje miłością do Polski i dba o promowanie jej prawdziwej historii; ks. Krzysztof Lis - za zaangażowanie w kolejne Zjazdy Sybiraków; Jan Okulicz - za wspomaganie budowy kościoła w Krasnojarsku i organizację konkursów dla młodzieży, dotyczących zesłań Polaków na Syberię; Maria Wysoczańska - sama zesłana na Sybir, dziś dzieli się z młodzieżą swoimi wspomnieniami i tragicznym losem wielu rodzin, które nigdy stamtąd nie wróciły.

- To wielki honor otrzymać takie wyróżnienie - mówi ks. Krzysztof Lis, jeden z laureatów nagrody. - To też ogromne zobowiązanie, aby nie ustawać w tym, co robiło się do tej pory. Będę się starał jeszcze więcej angażować w czynienie dobra dla Sybiraków. Podziwiam tych ludzi za to, co przeżyli, ale też za ich niezwykłe świadectwo wiary.

Ks. Krzysztof Lis jako jedyny został wyróżniony tego dnia podwójnie, również Złotą Odznaką Honorową Za Zasługi Dla Sybiraków.

W kat. Mecenas kultury:
Radio Kaszëbë, Dziennik Bałtycki, Jan Czapiewski, TVP Gdańsk, Pytanie na śniadanie, gen. Dariusz Wroński, Stefan Angielski, Anna Maria Anders;

W kat. Muzyka poważna:

Andrzej Płonczyński, Cappella Gedanensis, Chór Męski im W. Lachmana Towarzystwa Śpiewaczego HARFA, Magdalena Idzik, Roman Koperski;

W kat. Aktor:
Janusz Zakrzeński, Ewa Kania, Marzanna Graff, Aleksander Mikołajczak;

W kat. Poezja, proza:
Marian Jonkajtys, Eugeniusz Pryczkowski, Marzanna Graff, Irena Witrot, Zofia Kłoczko;

W kat. Reżyser:
Karol Stępkowski;

W kat. Dziennikarz:
Mariusz Szmidka, Agnieszka Rosłoniak, Stanisław Kalisz, Michał Antoniszyn;

W kat. Działalność na rzecz innych:
Maria i Władysław Ornowscy z Fundacji „Pan Władek”, Piotr Szubarczyk;

W kat. Artysta:
Izyda Srzednicka-Sulowska;

W kat. Autor:
Aleksander Ryziński, Celina Riedl;

W kat. Dobrodziej słowa i muzyki:
Elżbieta Dukland, Janina Kwiecień, prof. Tadeusz Adamek (pośmiertnie).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki