Nagroda Pomorska "Gryf Gospodarczy". Potencjał start-upów, czyli gospodarka z nową energią

Artykuł sponsorowany AGENCJA ROZWOJU POMORZA

Pod koniec października zakończył się nabór do Nagrody Pomorskiej „Gryf Gospodarczy 2020”, o której pisaliśmy w materiale poświęconym innowacjom. Dziś przedstawiamy kolejną konkursową kategorię - "Pomorski Start-up". Dedykowana jest młodym firmom, które mogą się pochwalić innowacyjnym produktem lub usługą, albo wyróżniają się kreatywnym pomysłem, wizją ambitnych planów rozwojowych. To właśnie start-upy są wyznacznikiem trendów gospodarczych, kluczowym elementem budowania ekosystemu innowacji.

Jak wspierać młode i kreatywne zespoły w budowaniu swoich firm w regionie? Na pewno trzeba stworzyć warunki sprzyjające ich powstawaniu i działalności. Województwo pomorskie jest liderem w tym obszarze. Już samo położenie i specyfika są atrakcyjne, dlatego wielu młodych ludzi z innych części kraju decyduje się na rozpoczęcie studiów właśnie w Pomorskiem. Szczególnie Trójmiasto łączy w sobie zalety życia w dużym mieście - oferuje dobrą komunikację, bogatą ofertę uczelni, a także łatwy dostęp do kultury i rozrywki. Chcąc odpocząć od miejskiego zgiełku wystarczy zaledwie kilka chwil, by znaleźć się nad morzem czy w lesie. Atrakcyjne wydają się także koszty utrzymania, które wciąż są niższe niż np. w Warszawie.

W województwie pomorskim działa rozbudowana sieć instytucji otoczenia biznesu - te oferują start-upom wyspecjalizowane usługi oraz infrastrukturę. Należą do nich parki naukowo-technologiczne, uczelnie badawcze, inkubatory i akceleratory przedsiębiorczości, w których można skorzystać m.in. z usług księgowych, prawnych, PR-owych czy doradczych.

Region proponuje start-upom także przestrzeń do coworkingu, która nie tylko daje miejsce do pracy w postaci biurka, ale przede wszystkim przestrzeń do nawiązywania nowych kontaktów, poznania interesujących ludzi i wymiany idei, które często prowadzą do powstawania nieszablonowych projektów. Platformą do integrowania środowiska start-upowego, poszerzania horyzontów i czerpania inspiracji są organizowane różnorodne, cyklicznie eventy, jak choćby Gdynia Design Days, Europejskie Forum Nowych Idei czy Infoshare - największa w Europie Środkowo-Wschodniej konferencja technologiczna, która odbywa się w Gdańsku od 2007 roku.

W działania na rzecz rozwoju środowiska start-upów angażuje się także - na różnych płaszczyznach - Samorząd Województwa Pomorskiego. Z jednej strony oferuje młodym firmom wsparcie finansowe w ramach regionalnego programu operacyjnego czy lokalnych instytucji finansujących, np. Pomorskiego Funduszu Pożyczkowego, którego zadaniem jest wspieranie przedsiębiorczości m.in. poprzez ofertę pożyczek na preferencyjnych warunkach. Z drugiej strony zaś wyróżnia i promuje najlepsze regionalne firmy, czego przykładem jest m.in. "Gryf Gospodarczy". Otrzymanie tej nagrody to nie tylko prestiż i możliwość zaprezentowania swojej działalności, ale także okazja do nawiązania wartościowych kontaktów biznesowych i poznania interesujących ludzi. W ciągu ostatnich dwóch lat do konkursu zgłosiło się wiele ciekawych start-upów, które dzięki odwadze i determinacji swoich założycieli w krótkim czasie odniosły sukces. Laureaci "Gryfa" są też rekomendowani do udziału w ogólnopolskich konkursach.

Jedną z takich firm jest InfoShare Academy (ISA) z Gdańska, która w 2018 roku została wyróżniona w konkursie o Nagrodę Pomorską "Gryf Gospodarczy". Założony w 2015 roku start-up szkoleniowy powstał jako odpowiedź na - sygnalizowany przez pomorskie firmy technologiczne - problem braku wykwalifikowanych pracowników IT. Na otwartych kursach dziennych, wieczorowych i weekendowych ISA uczyło programowania od podstaw, przygotowując kursantów do wejścia na rynek IT, dając firmom dobrze przygotowanych do pracy Junior Developerów. Dziś firma jest jedną z bardziej rozpoznawalnych marek w swojej branży. Ze szkoleń i warsztatów korzystają nie tylko osoby pragnące zmienić swój zawód i wejść do branży informatycznej, ale także specjaliści, którzy chcieliby poszerzyć już posiadaną wiedzę. Prowadzone są też szkolenia dla firm. Tegoroczna sytuacja związana z pandemią wymusiła na InfoShare Academy zmianę sposobu nauczania i przejścia na tryb zdalny. Kursy nadal prowadzone są z trenerem „na żywo”, ale sala szkoleniowa została przeniesiona do internetu. Dla osób, które wolą się uczyć we własnym tempie, od tego roku dostępne są także kursy online - zamiast zajęć na żywo, uczestnik może zakupić nagrany kurs i uczyć się w dowolnym czasie. Przewagą kursów zdalnych i online nad stacjonarnymi jest to, że są tańsze oraz dostępne dla wszystkich zainteresowanych osób, niezależnie od miejsca zamieszkania. Okres pandemii okazał się dla ISA wyzwaniem, które firma bez wahania podjęła, pokazując w ten sposób, że jest elastyczna - szybko reaguje na zmiany i potrafi się do nich skutecznie dostosować.

W tym samym roku wyróżnienie w kategorii "Pomorski Start-up" zdobyła także gdańska firma VoiceLab (obecnie VoiceLab.AI), która - jako pierwsza w Polsce - opracowała autorską technologię rozpoznawania mowy oraz rozumienia języka naturalnego, cechującą się bardzo wysokim poziomem skuteczności. Poza rozwojem technologii oferuje aplikacje do automatyzacji procesów biznesowych, jak voice- i tekstboty, analizę i inteligentne wyciąganie wniosków z rozmów telefonicznych prowadzonych w sprzedaży i obsłudze klienta. VoiceLab.AI jest również autorem technologii biometrii głosu i diaryzacji wymaganej w automatycznym rozpoznawaniu mowy. Firma prowadzi prace badawczo-rozwojowe, tworząc nowe algorytmy oparte o uczenie maszynowe, wykorzystując głębokie sieci neuronowe i bardzo duże zbiory danych. Ostatnim produktem firmy jest aplikacja do automatycznego tworzenia notatek ze spotkań wordlify.ai. Z produktów VoiceLab.AI korzystają m.in. wiodące firmy z branży bankowej, ubezpieczeniowej czy transportowej w całej Polsce.

Statuetkę "Gryfa" w kategorii "Pomorski Start-up" w 2018 zdobyła z kolei, założona dwa lata wcześniej, firma Portman Lights z Gdyni, projektująca i produkująca profesjonalne oświetlenie sceniczne. Odkryła niszę na rynku i - oferując jeden produkt - szybko zaczęła zdobywać międzynarodowe rynki. W drugim miesiącu działalności rozpoczęła realizację pierwszych zamówień i pokazała się na branżowych targach w Las Vegas. Po kilku miesiącach od startu miała już kontrakty z dwunastoma dystrybutorami, a jej produkt oświetlał koncerty Stinga czy Eda Sheerana oraz studia telewizyjne BBC, FOX, TVP, TVN i wiele innych.
Obecnie spółka rozbudowała sieć dystrybucji w 43 krajach. W portfolio prezentuje cztery produkty. 95% obrotów generowana jest z eksportu, produkty spółki posiadają opatentowane wzory - wszystkie są produkowane w województwie pomorskim, są "made in Poland". Firma intensywnie kontynuuje procesy R&D, skupiając się na projektowaniu nowych urządzeń na scenę, a w związku z sytuacją pandemiczną wkrótce wprowadzi urządzenia do dezynfekcji światłem UV.

W roku 2019 liderem "Pomorskiego Start-upu" została firma Just Join IT z Gdańska. Jest to branżowy portal pracy dla polskich programistów w formie mapy rynku pracy, który w kilkanaście miesięcy od powstania stał się najpopularniejszym polskim job boardem, odwiedzanym miesięcznie przez ponad 200 tysięcy polskich programistów. Ogłoszenia prezentowane są na nim w innowacyjnej formie, z wykorzystaniem geolokalizacji, dzięki czemu każdy użytkownik może znaleźć odpowiadającą mu pracę w optymalnym dla siebie miejscu. Na Just Join IT popyt na pracę ze strony programistów chętnych do jej podjęcia spotyka się z podażą ze strony firm, które wyrażają go w postaci publikowanych ogłoszeń. Portal obsługuje ponad 3000 firm IT z całego świata, wspiera w rekrutacji niemal wszystkie polskie software house’y, start-upy, czy wielkie korporacje, które posiadają swoje działy IT. Organizuje unikatowe wydarzenia dla całej branży IT tj. live-stream’y z polskimi programistami z całego świata (w każdym z odcinków bierze udział ponad pół tysiąca programistów jednocześnie), a także jedyną w swoim rodzaju olimpiadę dla polskich programistów, która ma na celu zintegrowanie środowiska IT z dala od komputerów. Unikalność projektu Just Join IT polega również na tym, że najpopularniejszy portal pracy został stworzony bez jakiegokolwiek zewnętrznego finansowania.

Przedstawicieli wszystkich powyższych firm łączy nieszablonowe myślenie, kreatywność, pasja i determinacja w dążeniu do celu. Wyznaczają najnowsze kierunki w rozwoju gospodarki, a wychodząc naprzeciw potrzebom rynku pracy, osiągnęli sukces, zaczynając działalność często z bardzo niewielkim kapitałem początkowym. Spektakularne osiągnięcia ich firm świadczą o tym, że w konkursie o Nagrodę Pomorską "Gryf Gospodarczy" liderzy wybierani są nieprzypadkowo, a Pomorzanie to przedsiębiorcy otwarci na nowe wyzwania i realizujący z sukcesem swoje pomysły.

*****

Nagroda Pomorska "Gryf Gospodarczy" to jedno z najbardziej cenionych regionalnych wyróżnień. Przyznawane jest firmom, których działalność korzystnie wpływa na rozwój gospodarczy województwa pomorskiego. Organizatorem konkursu jest Pomorska Rada Przedsiębiorczości pełniąca rolę doradcy marszałka województwa pomorskiego w zakresie wspierania przedsiębiorczości, który jest patronem honorowym konkursu. Partnerem merytorycznym tegorocznej edycji jest PwC, a sponsorami - mBank (sponsor główny) oraz Olivia Business Centre, których przedstawiciele zasiadają w komisji konkursowej wskazującej laureatów.