Nagroda Pomorska Gryf Gospodarczy. Lokalny biznes doceniony za innowacje

Materiał informacyjny Agencji Rozwoju Pomorza S.A.

Przed nami finał 21 już edycji Nagrody Pomorskiej Gryf Gospodarczy. Już wkrótce poznamy tegorocznych laureatów w poszczególnych kategoriach.

Konkurs odzwierciedla aktualne wyzwania, jakie stoją przed gospodarką. Świadczą o tym zmieniające się na przestrzeni lat kategorie, w jakich przyznawane są wyróżnienia - Lider Innowacji to jedna z dodanych kategorii w ostatnich latach. Jak wynika z raportu Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) z 2019 pn. „Monitoring Innowacyjności Polskich Przedsiębiorstw”, progresywne firmy odnoszą spektakularne korzyści z zastosowania nowych rozwiązań - 80% wskazuje na ogólny rozwój, 76% na wzmocnienie marki, 78% na wzrost zysku.

Indywidualny sukces nowatorskich firm jest też w oczywisty sposób ożywczy dla całej gospodarki. Pojęcie innowacji nie jest jednoznaczne i obejmuje nowoczesność technologiczną, produktową, organizacyjną czy społeczną, a nawet marketingową, nie ograniczając się do branż i rodzaju usług. Tak jak szerokie są możliwości promowania nowych idei i rozwiązań, tak wśród laureatów Gryfa Gospodarczego znaleźli się przedstawiciele różnych sektorów pomorskiego biznesu.

Laureatem Gryfa z 2015 roku w kategorii "Innowacyjne Przedsiębiorstwo” była firma zajmująca się produkcją i wykonaniem instalacji wentylacyjnych i klimatyzacyjnych Ciecholewski-Wentylacje Sp. z o.o. Powstała w 1977 roku, zdobyła doświadczenie w latach osiemdziesiątych. Dynamiczny rozwój nastąpił na początku lat dziewięćdziesiątych, gdy firma uzyskała dostęp do rynków zastrzeżonych dla przedsiębiorstw państwowych - dziś zatrudnia około 400 pracowników. Spółka wyspecjalizowała się w produkcji elementów instalacji wentylacyjnych. Oferowane produkty mają zastosowanie we wszystkich gałęziach budownictwa - to skomplikowane, spełniające najwyższe wymagania systemy dla przemysłu farmaceutycznego, spożywczego, stoczniowego, a także instalacje w szpitalach, halach, biurach, centrach handlowych i w salach widowiskowych. Przedsiębiorstwo oferuje własne innowacyjne rozwiązania dostosowane do potrzeb klientów. Firma - laureat wielu nagród - jest przykładem na to, że doświadczenie i innowacyjność doskonale się uzupełniają. W 2019 r. Prezes Zbigniew Ciecholewski otrzymał wyróżnienie "Przedsiębiorca 30-lecia Wolności RP".

O zdobycie Pomorskiej Nagrody Gryf Gospodarczy za 2017 rok walczyła specjalizująca się w dziedzinie biotechnologii medycznej firma Biovico. Działalność - od 2008 roku - opiera na proponowaniu własnych innowacyjnych produktów. Główny cel to aktywizacja ruchowa pacjentów dzięki zaawansowanym produktom medycznym oraz materiałom wykorzystywanym w endoprotezoplastyce i traumatologii. We własnym laboratorium badawczo-rozwojowym opracowuje i testuje nowoczesne rozwiązania. Współpracuje z wieloma ośrodkami naukowymi i przemysłowymi - w kraju i za granicą. Miarą sukcesu jest przede wszystkim zdobyte zaufanie lekarzy i pacjentów.

Wyróżnienie pomorskiego Gryfa w dziedzinie innowacji w 2019 r. otrzymała gdańska spółka technologiczna Sescom S.A. Firma z sukcesem świadczy kompleksowe usługi Facility Management, polegające na utrzymaniu technicznym i optymalizacji funkcjonowania placówek sieci handlowych. Tego typu metodyka sprawdza się zwłaszcza w przypadku nieruchomości o wysokim nasyceniu technologią, gdzie nowoczesność i ludzie wzajemnie na siebie oddziałują. Firma jest mocno skoncentrowana na nowych możliwościach, oferuje rozwiązania dotyczące efektywności energetycznej, planuje wejście w technologie wodorowe oraz perspektywiczną fotowoltaikę. W firmie funkcjonuje wyspecjalizowany dział Innowacji i Technologii, w ramach którego prowadzone są prace B&R oraz aktywna współpraca z otoczeniem naukowym i start up’owym. Kierunki rozwoju obrane przez Sescom oparte są o prowadzone przez firmę analizy rynku. Oprócz wyróżnienia

Gryfem Gospodarczym w kategorii Lider Innowacji, firma otrzymała wiele innych nagród: Gepard Biznesu (2012, 2014, 2015, 2016, 2017), Gazele Biznesu (2016, 2017, 2018), Nagroda Specjalna Ukryty Czempion Roku XXVI Forum Ekonomicznego Krynicy, Brylant Polskiej Gospodarki (2017).

Jak wskazuje przywołany raport PARP, innowacyjność firmy związana jest z jej wielkością - im większa, tym częściej ponosi nakłady na tego typu działania. W konkursie zauważono przedsiębiorstwa, które pod względem innowacyjności mają różne możliwości i zasoby. W ostatnich latach oceniano je w dwóch osobnych kategoriach: Lider Innowacji Średnie i Duże Przedsiębiorstwo oraz Lider Innowacji Mikro i Małe Przedsiębiorstwo. Przykładem dużego przedsiębiorstwa może być Gdańska Stocznia Remontowa im. J. Piłsudskiego. Ta największa stocznia nad Morzem Bałtyckim jest światowym liderem w realizacji najbardziej innowacyjnych projektów dla żeglugi, w tym projektów proekologicznych. Sektor mniejszych firm reprezentuje Fido Voice, która jako jedna z pierwszych na świecie tworzyła chatboty umożliwiające ludziom interakcję z urządzeniami cyfrowymi za pomocą mowy. We współpracy z Politechniką Gdańską opracowała pierwszy na świecie system do wykrywania treści pedofilskich w Internecie (Cerber) oraz system do wykrywania agresji w sieci (Samurai).

Już na tych kilku przykładach widać innowacyjny potencjał pomorskiego biznesu. Nagroda i wyróżnienia pomorskiego Gryfa Gospodarczego trafiła już 14 razy do firm, które swoje sukcesy budują na wdrażaniu nowatorskich rozwiązań. Jeśli nowe, przełomowe pomysły mogą wzmacniać i rozwijać gospodarkę, to laureaci Gryfa w kategorii "Innowacyjna Firma" są szczególnie inspirującymi bohaterami dla lokalnej przedsiębiorczości. Rozstrzygnięcie tegorocznej edycji konkursu o Nagrodę Pomorską Gryf Gospodarczy już wkrótce.

*****

Nagroda Pomorska Gryf Gospodarczy to jedna z najbardziej cenionych regionalnych nagród. Przyznawana jest firmom, których działalność korzystnie wpływa na rozwój gospodarczy województwa pomorskiego, promuje ich aktywność i przedsiębiorczość. Organizatorem konkursu jest Pomorska Rada Przedsiębiorczości pełniąca rolę doradcy marszałka województwa pomorskiego w zakresie wspierania przedsiębiorczości, który jest patronem honorowym konkursu. Partnerem merytorycznym tegorocznej edycji jest PwC a sponsorami - mBank (sponsor główny) oraz Olivia Business Centre. Ich przedstawiciele są w składzie komisji konkursowej dokonującej wyboru laureatów.

Dodaj ogłoszenie