Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nagroda Lecha Wałęsy dla trzech Iranek

Ewelina Oleksy
Grzegorz Mehring/Archwium
Shadi Sadr oraz siostry Ladan i Roya Boroumand z Iranu to trzy kobiety, w ręce których trafi we wtorek Nagroda Lecha Wałęsy.

W tym roku członkowie kapituły byli jednogłośni. Swój werdykt argumentowali zasługami wszystkich trzech kobiet na rzecz walki o prawa człowieka, a także o wolność słowa i demokrację w Iranie.

- Tegoroczne laureatki od lat bez względu na zagrożenie życia, a często z poświęceniem własnej wolności, solidaryzują się z osobami niesprawiedliwie traktowanymi przez prawo oraz bronią ofiar konfliktów politycznych - mówi Piotr Gulczyński, prezes zarządu Fundacji Instytutu Lecha Wałęsy. Oprócz tytułów, dyplomów i statuetek panie dostaną czek na 100 tys. euro do podziału.

- 200 tys. zł z tej kwoty dostanie Shadi Sadr, a po 100 tys. zł siostry - wyjaśnia Gulczyński i dodaje, że nagrodzone już wczoraj zadeklarowały, iż pieniądze przeznaczą na wsparcie swojej działalności społecznej.

- Wybór kapituły to dowód na to, że Gdańsk myśli globalnie i upomina się o prawa człowieka, które łamane są w Iranie - twierdzi prezydent Paweł Adamowicz. - Nie bez powodu jesteśmy postrzegani jako miasto wolności i solidarności - podkreśla.

Shadi Sadr to prawniczka, dziennikarka i działaczka na rzecz praw człowieka. A szczególnie praw kobiet w krajach muzułmańskich. Od wielu lat jest zaangażowana w kampanię domagającą się zlikwidowania kary ukamienowania, stosowanej najczęściej wobec kobiet. Jej zasługi zostały już wcześniej docenione nagrodą Idy B. Wells, przyznawanej dziennikarzom wykazującym się niezwykłą odwagą cywilną.

Siostry Ladan i Roya Boroumand założyły natomiast własną fundację zajmującą się promocją praw człowieka i demokracji w Iranie. Sprzeciwiają się dyskryminacji ze względu na płeć, rasę, religię czy pochodzenie etniczne.

Wszystkie laureatki zaprezentują swoje wystąpienia wieczorem w salach Zielonej Bramy w Gdańsku. Wcześniej odbędzie się ceremonia przyznania nagrody w Dworze Artusa, poprzedzi ją sesja naukowa "Europa Wschodnia 39-89 Epoka w Życiu Narodów Kształtowanie się Człowieka Wolności". Goście obejrzą też projekcję filmu "Lech Wałęsa - Człowiek Wolności". Popołudniem w Filharmonii Bałtyckiej na Ołowiance odbędą się obrady Forum Młodych.

Tematem przewodnim tegorocznej odsłony są zagadnienia związane przede wszystkim z ekologią, ekonomią oraz świadomym i odpowiedzialnym obywatelstwem. Uczestnicy forum zajmą się problemem degradacji środowiska naturalnego oraz kryzysem społeczeństwa obywatelskiego, który wynika z braku współpracy nie tylko pomiędzy ludźmi, ale też i lokalnymi społecznościami.

- Uczestnicy dyskutować będą w trzech równocześnie się odbywających panelach - wyjaśnia Alicja Mongird z Biura Prasowego ECS w Gdańsku. Wspónie z nimi rozmawiać będą m.in. Jacek Bożek - prezes Klubu Gaja, Mirosław Gronicki - były minister finansów, czy Tomasz Lis reprezentujący publicystów. Zakończeniem obrad młodzieży będzie sesja plenarna z udziałem Lecha Wałęsy i tegorocznych laureatek.

Nagroda Lecha Wałęsy przyznawana jest już drugi raz. To wsparcie dla osób, instytucji lub ruchów społecznych walczących o wolność i demokrację.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki