reklama

Nagroda Księżnej Asturii już w Gdańsku. Mieszkańcy mogą zgłaszać pomysły, na co ma zostać wydana pieniężna część nagrody [zdjęcia]

Rafał Mrowicki
Rafał Mrowicki
Zaktualizowano 
Nagroda Księżnej Asturii w poniedziałek 21 października 2019 r. została zaprezentowana w Europejskim Centrum Solidarności. Karol Makurat
Mieszkańcy Gdańska będą mogli podpowiedzieć, na co zostanie wydana pieniężna część Nagrody Księżnej Asturii. Będzie to 50 tys. euro, czyli ok. 200 tys. zł. W ubiegłym tygodniu nagrodę w hiszpańskim Oviedo odebrała prezydent Aleksandra Dulkiewicz.

Nagroda Księżnej Asturii w ECS

Nagroda Księżnej Asturii określana jest mianem "hiszpańskiego Nobla". Gdańsk otrzymał ją w kategorii "Zgoda". W poniedziałek 21 października 2019 r. prezydent Gdańska zaprezentowała ją w Europejskim Centrum Solidarności. To statuetka nieżyjącego już hiszpańskiego rzeźbiarza Joana Miro, certyfikat zalakowany królewską pieczęcią oraz nagroda pieniężna.

- Stojąc w teatrze w Oviedo, odbierając nagrodę w imieniu wszystkich gdańszczanek i gdańszczan tę nagrodę, czułam wielką dumę i wdzięczność za to co nam się udało - mówiła w poniedziałek prezydent Aleksandra Dulkiewicz. - Co nie znaczy, że jest już doskonale.

Cały świat, po raz kolejny, usłyszał o Gdańsku, że to miasto, które nie tylko żyje swoją historią, ale z tej historii, dzięki aktywnym obywatelom i obywatelkom, umie wyciągać wnioski i współkształtować naszą rzeczywistość. To największa radość i zobowiązanie - podkreśliła Aleksandra Dulkiewicz.

Nagroda Księżnej Asturii już w Gdańsku. Mieszkańcy mogą zgła...

Prezydent Dulkiewicz zacytowała słowa króla Hiszpanii Filipa VI:

"Pragniemy aby wszyscy mieszkańcy Gdańska wiedzieli, że podziwiamy ich energię, postawę obywatelską i jedność. Chcę aby wiedzieli, że wyrażamy podziw ich dążeniu do doskonałości i umiłowania pojednania. Pokazali determinację w pragnieniu wolnego, pogodnego i spokojnego życia. Dlatego stają się dla nas prawdziwym przykładem" - mówił w piątek w Oviedo król.

Na co wydać pieniądze z nagrody Księżnej Asturii?

Aleksandra Dulkiewicz zapowiedziała, że wpływ na rozdysponowanie pieniędzy z nagrody będą mieli mieszkańcy.

Do piątku do północy można wysyłać swoje pomysły na adres mailowy: nagroda@gdansk.gda.pl.

- Życzeniem jury był cel związany z przyczyną, dla której dostaliśmy tę nagrodę. Marzyłaby mi się inicjatywa wspierająca pokojowe współistnienie w mieście. Później naradzimy się w gronie mądrych osób, który cel wybrać - powiedziała prezydent Gdańska.

W uzasadnieniu przyznania nagrody Gdańskowi zwrócono uwagę na to, że jest on "miastem, które powstało z ruin, po czym stało się symbolem pojednania, pokoju i rewolucji, która zmieniła Europę".

- To chyba jeden z największych komplementów w tak ważnym dla Gdańska roku, roku 30-lecia wolnych wyborów, 80-lecia wybuchu II wojny światowej i w roku śmierci Pawła Adamowicza - mówił dyrektor ECS-u Basil Kerski, który uczestniczył w ceremonii wręczenia nagrody. - Nagroda powstała w 1981 roku. Byłem pod dużym wrażeniem. Ona promuje dziedzictwo świata hiszpańskojęzycznego. Na początku była skupiona na nim, a dzisiaj wyraża więzi Hiszpanii z całym światem. To jest nadal kraj, który szuka równowagi, między królestwem, a demokracją nowoczesną. To było pierwsze wystąpienie księżnej Asturii, bardzo ważne wydarzenie dla Hiszpanów, bo w 1981 roku ustanowienie tej nagrody było też pierwszym wystąpieniem wówczas księcia, a dziś króla Hiszpanii Filipa. To nie jest tylko nagroda za współczesny Gdańsk, za historię, ale za dzieło wielu pokoleń gdańszczan.

- Społeczność Gdańska jest druga po Berlinie, która otrzymała tę nagrodę - dodał Basil Kerski.

W konferencji prasowej w ECS-ie uczestniczyli także przewodniczący Gdańskiej Rady ds. Równego Traktowania oraz Gdańskiej Rady ds. Imigrantów i Imigrantek.

- Ja się niesamowicie cieszę, że oba modele zostały tu docenione. Model to polityka miejska, która ma uczynić Gdańsk bardziej solidarnym dla każdego, żeby każdy w Gdańsku czuł się chciany. To było marzenie prezydenta Adamowicza, żeby tworzyć wspólnotę ludzi otwartych - mówiła Anna Strzałkowska z Rady ds. Równego Traktowania.

- Zdobycie nagrody księżnej Asturii to wielki honor dla Gdańska. To wielkie uznanie dla Pawła Adamowicza za jego wizję i wielki wkład pracy - mówił Majed Tinawi z Rady ds. Imigrantów i Imigrantek.

Prezydent Aleksandra Dulkiewicz odebrała nagrodę Księżnej As...

Szefowie obu rad otworzyli certyfikat od króla Hiszpanii, który trafi na ekspozycję ECS-u razem z rzeźbą Joana Miro. To nie pierwsze dzieło hiszpańskiego rzeźbiarza, które znajdzie się w ECS-ie. Poprzednio była to Nagroda Muzealna Rady Europy w 2016 roku. Była to jednak nagroda przechodnia. Nagroda Księżnej Asturii pozostanie w ECS-ie na stałe.

POLECAMY w SERWISIE DZIENNIKBALTYCKI.PL:

Od 11 listopada Polacy będą podróżować do Stanów Zjednoczonych bez wiz

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 5

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

R
Ryszard Riviera Oliwa/

ZAGOSPODAROWANIE FAJNEGO MIEJSCA w Oliwie w drodze na Pachołek za boiskiem SP Nr 23 super miejsce ,na plac relaxu dla mieszkańców -obecnie wszystkie projekty blokuje KTOS z Miasta dlaczego ????Rada Dzielnicy próbuje cos zrobić .przeznacza fundusze -KTOŚ blokuje ???? miejsce dla wszystkich Gdańszczan -tylko wyciąć chaszcze i zrobic piekne miejsce.KTOŚ z UM nigdy zapewne tam nie był i przeszkadza .Kochana Pani Prezydent liczymy na pomoc. Dzięki.

G
Gość

Wystarczy na rydwan i nawet zostanie na kawkę.

G
Gość

Dala nagrode ksiezna Asturii.

polowe miastu i pol dla kuri.

Nagroda wcale nie jest za wielka

bedzie dla Glodzia wodki butelka.

a Dudkiewiczke rozboli glowa

kiedy do torby trafi jej krowa.

G
Gość

Zadko ktora nagroda nie okazuje sie podarowanynm konikiem trojanskim. 50 tysiecy euro dla miasta to chyba kpiny?

s
szadółkiwurzędzie

Pani Dulkiewicz jaka zgoda ? Judzi Pani ludzi przeciwko innym

Dodaj ogłoszenie