Nagroda im. Kapitana Leszka Wiktorowicza wręczona

  Nagroda im. Kapitana Leszka Wiktorowicza wręczona

  Lechosław Dzierżak

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  Nagroda im. Kapitana Leszka Wiktorowicza wręczona

  ©Lechosław Dzierżak

  W tym roku nagrodę im. Kapitana Leszka Wiktorowicza trafiła do Kapitana Macieja Sodkiewicza, który wraz z załogą „Sekstant Expedition” w 2015 roku odbył rejs najdalej na północ i ustanowili nowy rekord świata w tej dziedzinie. Płynęli jachtem Berlovento II.
  Nagroda im. Kapitana Leszka Wiktorowicza wręczona

  ©Lechosław Dzierżak

  Nagroda została przyznana dopiero w tym roku gdyż kapituła nagrody czekała aż cała wyprawa zostanie zakończona, a rekord oficjalnie zatwierdzony. Członkowie kapituły zgłosili pięć różnych nominacji. Tą zwycięską, Kpt. Leszka Wiktorowicza zaproponował Waldemar Heflich redaktor naczelny miesięcznika Żagle, członek kapituły nagrody.

  - Nikt jeszcze nie popłynął tak daleko na północ jak właśnie oni.
  Osiągnęli rekord świata w dopłynięciu jak najdalej na północ na jachcie żaglowym. Kapitan Maciej Sodkiewicz od lat organizuje wyprawy jachtem Berlovento II, prowadzi szkołę żeglarstwa, na rejsy zabiera żeglarzy z całej Polski. Jest to jeden z młodszych kapitanów, ma 39 lat. Jest to wyjątkowa postać żeglująca również często na Zawiszy Czarnym i innych żaglowcach polskich – mówi Waldemar Heflich. Znany jest również z organizowanego na zatoce gdańskiej zlotu starych żaglowców „Próchno i Rdza”.

  Za otrzymaniem nagrody zadecydował jednak rekordowy rejs najdalej na północ. W ubiegłym roku nagroda trafiła do Kapitana Piotra Kuźniara, za rejs „Selma-Antarktyda-Wytrwałość 2014/2015” gdzie pokonano rekord świata w rejsie żaglowym najdalej na Południe.

  - Do nagrody nominowane były duże programy żeglarskie i wybitni publicyści żeglarscy, działacze na rzecz rozwoju żeglarstwa w Polsce. Najgroźniejszym kontrkandydatem był Kapitan Szymon Kuczyński, który odbył samotny rejs dookoła świata. Ponadto żeglarz i publicysta Wiesław Zajgler, Zachodniopomorski związek żeglarski, program „Kurs na Horn” z Cezarym Bartosiewiczem na czele. W ubiegłym roku w programie wzięło udział 2 tys. osób. Program się jeszcze rozwija, więc jeszcze przyjdzie czas aby go nagrodzić. Myślę, że to może nastąpić jak zwycięzca tego programu popłynie na Horn. Kandydatem był również Pomorski Związek Żeglarski stworzony przez Bogdana Witkowskiego znanego z programu „Pomorze na morze” - mówi Heflich.
  Kandydatur było łącznie pięć i były przeróżne. Kapitule trudno było wybrać zwycięzcę. Postanowiono przyznać dodatkowo nagrodę specjalną.


  Nagroda specjalna

  W tym roku nagroda specjalna im. Kapitana Leszka Wiktorowicza trafiła do Kapitana Aleksandra Kaszowskiego.

  Jest to polski jachtowy kapitan żeglugi wielkiej, żeglarz i autor książek poświęconych żeglarstwu, inicjator i budowniczy jachtów Euros, Zente, Solanos, wychowawca kilku pokoleń żeglarzy. Dwukrotny Grotmaszt Bractwa Kaphornowców. Żegluje od 1948 roku, 1969 roku jako kapitan. Jako pierwszy opłynął Islandię. Poprowadził jacht Euros na pełnym ożaglowaniu przez cieśninę Pentland Firth i to w czasie prądu syzygijnego. Również był w tym pionierem. W roku 1971 w samotnym rejsie na Eurosie bez samosteru i silnika, dwukrotnie przeszedł Cieśniny Duńskie. Ten wyczyn nigdy nie został powtórzony. Był wielokrotnie odznaczany za najlepszy rejs roku i różne wybitne sukcesy żeglarskie. Nagrodę specjalną im. Kapitana Leszka Wiktorowicza otrzymał za całokształt działalności na rzecz żeglarstwa.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Wideo

  Polecamy

  "Pomaganie przez gotowanie". Nasza akcja charytatywna!

  POMORZE - region wolności

  POMORZE - region wolności

  Program MiauCzat. Fit Lovers w nowym programie!

  Program MiauCzat. Fit Lovers w nowym programie!