Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nagroda Człowiek Pojednania. Laureatami Adam Daniel Rotfeld i ks. Johannes Goedeke

MA
Profesor Adam Daniel Rotfeld i ks. Johannes Goedeke to laureaci nagrody Człowiek Pojednania. Wyróżnienie przyznała kapituła pod przewodnictwem metropolity gdańskiego abp. Sławoja Leszka Głódzia.

Ustanowienie honorowego wyróżnienia to kolejna inicjatywa ks. Grzegorza Rafińskiego, kustosza Sanktuarium Pojednania w Łęgowie pod Gdańskiem, która ma służyć umacnianiu dialogu międzykulturowego i międzyreligijnego. Wsparli ją przedstawiciele innych kościołów i związków wyznaniowych działających na Pomorzu.

Oprócz metropolity gdańskiego abp. Sławoja Leszka Głódzia, w skład kapituły przyznającej nagrodę wchodzą: bp. diecezji wielkopolsko-gdańskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego Marcin Hinz, proboszcz parafii prawosławnej w Gdańsku ks. Dariusz Jóźwik, przewodniczący Niezależnej Gminy Wyznania Mojżeszowego RP Jakub Szadaj, przedstawiciel gminy muzułmańskiej prof. Selim Chazbijewicz oraz prof. Grażyna Świątecka. Funkcję sekretarza pełni ks. Grzegorz Rafiński.

Decyzją tego właśnie grona wyróżnienie otrzymały dwie osoby. Pierwszą jest urodzony w 1914 r. w Kłodawie ks. Johannes Goedeke. Duchowny był świadkiem tragicznych wydarzeń XX w., jednak swoim życiem dawał świadectwo wierności Bogu. Zawsze też starał się służyć drugiemu człowiekowi.

Święcenia kapłańskie ks. Goedeke otrzymał w 1939 r. Po wybuchu wojny został wcielony do Wehrmachtu jako sanitariusz. Będąc na froncie wschodnim opiekował się nie tylko żołnierzami, ale też ludnością cywilną. Wzięty do niewoli radzieckiej, wrócił do Niemiec w 1949 r.

Ksiądz Goedeke był orędownikiem pojednania polsko-niemieckiego. Nie na darmo prezes Instytutu Kaszubskiego w Gdańsku, prof. Józef Borzyszkowski, nazywa duchownego "budowniczym mostów".

W imieniu zmarłego w 2012 r. ks. Goedeke nagrodę odebrała jego krewna Angela Hildebrandt. 
Drugą osobą wyróżnioną tytułem Człowiek Pojednania jest prof. Adam Daniel Rotfeld. Urodzony w 1938 r. w Przemyślanach pod Lwowem, przeżył wojnę ukrywany przez duchownych greckokatolickich. Jego rodziców zamordowali Niemcy.

Jako naukowiec prof. Rotfeld poświęcił badaniom stosunków międzynarodowych. Angażował się w przedsięwzięcia na rzecz budowy pokojowego współistnienia narodów, był ministrem spraw zagranicznych w rządzie Leszka Millera. 
W ostatnich latach miejscem jego aktywności jest Polsko-Rosyjska Grupa do spraw Trudnych, której jest współprzewodniczącym. Kapituła nagrody Człowiek Pojednania doceniła przede wszystkim zaangażowanie prof. Rotfelda w przygotowanie ubiegłorocznej wizyty w Polsce patriarchy Moskwy i całej Rusi Cyryla I.

Treści, za które warto zapłacić!
REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI


Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki