Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nadzwyczajne wsparcie w sektorze mleka i świń

Wiesław Zdobylak
Wiesław Zdobylak
18 lutego w Agencji Rynku Rolnego ruszył nabór wniosków o udzielenie tymczasowego nadzwyczajnego wsparcia finansowego dla producentów z sektora mleka i wieprzowiny. To efekt interwencji organizacji rolniczych, które walczyły w Ministerstwie Rolnictwa o pomoc państwa dla hodowców bydła mlecznego i świń, którzy szczególnie boleśnie odczuli skutki ubiegłorocz-nej suszy i późniejszego dramatycznego spadku cen mleka i wieprzowiny. Nabór wniosków potrwa równo miesiąc i zakończy się 18 rca. Trzeba się zatem śpieszyć.

Trzeba jednak uważać na datę złożenia wniosku! Agencja Rynku Rolnego ostrzega, że wszystkie wnioski, które zostaną złożone bezpośrednio w siedzibie Oddziału Terenowego ARR w Poznaniu przy ul. Marcelińskiej 90 (tel.: 61 852 14 33) lub nadane na poczcie przed dniem 18 lutego oraz po dniu 18 marca 2016 r. będą rozpatrywane negatywnie.

 

Wnioski należy składać  na  specjalnych formularzach opracowanych przez ARR. Jest ichkilka. Producent mleka składa wniosek o udzielenie wsparcia oraz zgodę współposiadaczy gospodarstwa rolnego. Z kolei producent wieprzowiny składa wniosek o udzielenie wsparcia oraz zgodę współposiadaczy gospodarstwa rolnego oraz oświadczenie małżonków o wspólności majątkowej gospodarstwa rolnego.

 

 O tymczasowe nadzwyczajne wsparcie mogą się ubiegać producenci mleka, którzy w roku kwotowym wprowadzili do do obrotu mleko w ilości nie mniejszej niż 15 tys. kg, a w dniu złożenia wniosku o udzielenie wsparcia posiadali co najmniej 3 krowy typu użytkowego w wieku przekraczający 24 miesiące, zgłoszone do rejestru zwierząt gospodarskich oznakowanych i siedzib stad tych zwierząt. Z kolei producenci wieprzowiny otrzymają wsparcie w wysokości nie większej niż 35 zł od jednej świni, pod warunkiem, że w dniu 30 września 2015 r. posiadali nie więcej niż 2000 świń według danych zawartych w rejestrze zwierząt gospodarskich oznakowanych i siedzib stad tych zwierząt i w okresie od 1 października do 31 grudnia 2015 r. sprzedali z przeznaczeniem do uboju co najmniej 5 i nie więcej niż 2000 świń objętych kodem CN 0103 92 19 lub loch objętych kodem CN 0103 92 11 oraz w okresie od 1 października 2015 r. do dnia 7 stycznia 2016 r. co najmniej5 świń sprzedanych przez tych producentów zostało poddanych ubojowi w rzeźni według danych zawartych w rejestrze zwierząt gospodarskich oznakowanych i siedzib stad tych zwierząt.

 

Formularz wniosku można uzyskać w Oddziale Terenowym Agencji Rynku Rolnego w Poznaniu, w Centrali Agencji Rynku Rolnego w Warszawie i na stronie internetowej Agencji Rynku Rolnego: www.arr.gov.pl.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Nadzwyczajne wsparcie w sektorze mleka i świń - Głos Wielkopolski

Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki