Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nadchodzi reforma rynku pracy. Wiceminister Rozwoju, Pracy i Technologii Iwona Michałek dyskutowała w Gdyni z Powiatowymi Urzędami Pracy

Łukasz Kamasz
Łukasz Kamasz
Wiceminister Rozwoju, Pracy i Technologii Iwona Michałek dyskutowała w Gdyni z Powiatowymi Urzędami Pracy
Wiceminister Rozwoju, Pracy i Technologii Iwona Michałek dyskutowała w Gdyni z Powiatowymi Urzędami Pracy Łukasz Kamasz
To początek szerokiej dyskusji o rynku pracy. Iwona Michałek, wiceminister rozwoju, pracy i technologii, oraz jej współpracownicy spotkali się ze wszystkimi dyrektorami Powiatowych Urzędów Pracy z Pomorza. Rozmowa dotyczyła planowanej jeszcze na ten rok reformy rynku pracy.

Reforma rynku pracy. Spotkanie wiceminister Rozwoju, Pracy i Technologii Iwony Michałek z Powiatowymi Urzędami Pracy

Jak podkreślano, Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii planuje wprowadzić pod obrady Sejmu, jeszcze w tym roku, cztery nowe ustawy. Zmiany mają unowocześnić i dostosować polski rynek pracy do wymogów gospodarki.

– Przyjechaliśmy dzisiaj z prekonsultacjami dotyczącymi reformy rynku pracy, która jest przygotowywana przez Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii – mówiła Magdalena Sroka, posłanka Zjednoczonej Prawicy. – Cała reforma będzie obejmować 4 ważne obszary, zmiany dotyczyć będą m.in. ochotniczych hufców pracy i zatrudnienia cudzoziemców. To wyjątkowo potrzebna reforma, dzisiaj wszystkie Powiatowe i Wojewódzkie Urzędy Pracy domagają się tej reformy. Dostosujemy instytucje rynku pracy do wymogów dzisiejszej gospodarki. Reforma jest wpisana w Polski Ład i również z Krajowego Planu Odbudowy będziemy przeznaczać środki, właśnie na tę reformę.

Reforma rynku pracy. Już wkrótce cztery nowe ustawy

Czego konkretnie dotyczyć będą zmiany? Ministerstwo planuje skupić się m.in. na:

  • wyzwaniu związanym z pracą cudzoziemców w Polsce, bez których obecnie ciężko sobie wyobrazić funkcjonowanie polskiej gospodarki. Zmiany będą dotyczyć działania systemu legalizacji pracy cudzoziemców w Polsce. Efektem tego będzie nowa ustawa o zatrudnieniu cudzoziemców,
  • planowane są również zmiany w działaniu Powiatowych Urzędów Pracy, które mają zostać przekształcone w Centrum Wspierania Zatrudnienia.

Wiceminister podkreślała, że zewsząd dobiegają do niej głosy o pilnej potrzebie reformy rynku pracy w Polsce. Uproszczenie procedur oraz przeniesienie kwestii związanych z zatrudnieniem cudzoziemców z Urzędów Wojewódzkich na poziom powiatów, do Centrum Wspierania Zatrudnienia, ma znacznie przyspieszyć kwestie zatrudnienia osób z zagranicy w Polsce.

– Poznaliśmy sytuację na Pomorzu, rozmawialiśmy dzisiaj ze wszystkimi dyrektorami Powiatowych Urzędów Pracy z całego województwa – mówiła Iwona Michałek, wiceminister Rozwoju, Pracy i Technologii. – Przedstawiliśmy im nasze propozycje dotyczące rynku pracy. Przed nami ogromne zadanie, wiemy, że rynek pracy bardzo się zmienił. Dostosujemy go do nowych warunków, które się w tej chwili pojawiają.

– Chcemy wprowadzić cztery nowe ustawy dotyczące rynku pracy. Ostatnia, największa ustawa o rynku, ma już kilkanaście lat i była wielokrotnie nowelizowana. Wiemy, że nie spełnia już niczyich oczekiwań. Jeździmy po Polsce, spotykamy się w województwach z dyrektorami Urzędów Pracy. Wszędzie słyszymy to samo – czas na zmiany. Chcemy to zrobić jak najszybciej, staramy się, aby ustawy, o których mówimy, weszły pod obrady Sejmu jeszcze w tym roku.

Jak usłyszeliśmy, przygotowywane są ustawy:

  • o wspieraniu zatrudnienia,
  • o zatrudnieniu cudzoziemców,
  • o zawiązywaniu umów w sposób elektroniczny,
  • ustawa reformująca hufce pracy o Agencji ds. Młodzieży.

Planowane jest oddzielenie statusu bezrobotnego od ubezpieczenia zdrowotnego, po to aby w urzędach rejestrowały się osoby po pracę, a nie po ubezpieczenie zdrowotne, które ministerstwo planuje przenieść do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

– Chcielibyśmy przekształcić Powiatowe Urzędy Pracy w Centra Wspierania Zatrudnienia, żeby przychodziły tam osoby, które na prawdę chcą znaleźć pracę, a urzędnicy mieli czas i byli przygotowani do tego, aby te osoby właściwie aktywizować i umożliwić im powrót na rynek pracy – mówiła Ewa Flaszyńska, dyrektor Departamentu Rynku Pracy w Ministerstwie Rozwoju, Pracy i Technologii.

– Chcielibyśmy, żeby każdy mógł się zarejestrować w jakim tylko chce urzędzie, zrezygnujemy z właściwości miejscowej tj. zameldowania. Niech to będą centra z prawdziwego zdarzenia, które pomogą przyszłym pracownikom i pracodawcom. Bardzo nam zależy na rozmowach, ponieważ chcemy, aby te ustawy nie powstawały tylko z poziomu urzędniczego, ale również wsłuchiwały się w potrzeby pracowników urzędu pracy.

Najważniejsze propozycje zmian przygotowane przez Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii dotyczą:

  • usprawnienia i uspójnienia systemu instytucjonalnego odpowiedzialnego za dopuszczanie cudzoziemców do rynku pracy,
  • utrzymania preferencji geograficznych w dostępie do rynku pracy oraz rozważenia poszerzenia stosowania preferencji w stosunku do innych państw niż obecnie,
  • zapewnienia, by pracodawcy mogli łatwiej niż obecnie zatrudniać cudzoziemców na dłuższy czas i w sposób ciągły,
  • wdrożenia bardziej efektywnych procedur dopuszczania cudzoziemców do rynku pracy i skrócenia czasu postępowań
  • wprowadzenia pełnej elektronicznej ścieżki kontaktu pracodawca-urząd,
  • uproszczenia dla rolników zatrudniających pracowników sezonowych,
  • wprowadzenia regulacji ograniczających nadużycia i zmniejszających ryzyko zaniżania standardów na polskim rynku pracy.
Jak odpowiadać na pytania rekrutera, które wydają się trudne? Co zrobić, żeby nie zrazić do siebie przyszłego pracodawcy?  Podpowiadamy, jakie pułapki czyhają na kandydatów do pracy na rozmowie rekrutacyjnej.

10 podchwytliwych pytań na rozmowie rekrutacyjnej. Nie odpow...

POLECAMY NA STREFIE BIZNESU:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki