Nadchodzi grypa

  Jolanta Gromadzka-Anzelewicz

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  Już trzeci rok z rzędu starsi wiekiem mieszkańcy Gdańska korzystać mogą z bezpłatnych szczepień przeciw grypie. Gmina Gdańsk, jako jedyna na Pomorzu, funduje seniorom taką formę profilaktyki, która chroni przez zachorowaniem na tę niebezpieczną chorobę zakaźną.
  - Podobnie jak w roku ubiegłym, przeznaczyliśmy na ten program 170 tysięcy złotych - wyjaśnia Katarzyna Lewińska, inspektor do spraw profilaktyki i promocji zdrowia w Wydziale Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego w Gdańsku. - Kwota ta wystarczy na zaszczepienie 4250 osób, które ukończyły 60 lat lub w tym roku będą obchodzić 60. urodziny.

  W całym Gdańsku mieszka ponad 68 tysięcy osób, które spełniają to kryterium. To oznacza, że nie wszystkich seniorów obejmie akcja. Władze miasta starają się zwiększać pulę środków na program przeciwgrypowy, bo z roku na rok cieszy się on coraz większym powodzeniem.

  - Mieliśmy do dyspozycji 150 szczepionek - mówi Iwona Drozd, szefowa przychodni "Kilińskiego" we Wrzeszczu. - Rozeszły się jak świeże bułki, niewiele zostało.

  Teoretycznie akcja, która rozpoczęła się we wrześniu, potrwa do końca listopada. Praktycznie skończy się wraz z ostatnim opakowaniem szczepionki. Jeżeli więc jakaś osoba starsza chce się w ten sposób zabezpieczyć przed zachorowaniem, powinna zrobić to jak najszybciej.
  W programie bezpłatnych szczepień przeciw grypie uczestniczy 28, a więc większość przychodni podstawowej opieki zdrowotnej we wszystkich dzielnicach miasta.

  - Nie obowiązuje rejonizacja, nie potrzeba skierowania - zapewnia Katarzyna Lewińska.
  Częściej też w przychodniach niż w aptekach szukają szczepionki przeciw grypie ludzie młodsi. Za przeciwgrypowy zastrzyk muszą zapłacić, w zależności od przychodni - od 30 do 37 zł.
  Ze względu na pogodę panującą za oknem ze szczepieniem nie warto zwlekać.
  1 »

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo