Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nadchodzi grypa

Jolanta Gromadzka-Anzelewicz
Już trzeci rok z rzędu starsi wiekiem mieszkańcy Gdańska korzystać mogą z bezpłatnych szczepień przeciw grypie. Gmina Gdańsk, jako jedyna na Pomorzu, funduje seniorom taką formę profilaktyki, która chroni przez zachorowaniem na tę niebezpieczną chorobę zakaźną.

- Podobnie jak w roku ubiegłym, przeznaczyliśmy na ten program 170 tysięcy złotych - wyjaśnia Katarzyna Lewińska, inspektor do spraw profilaktyki i promocji zdrowia w Wydziale Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego w Gdańsku. - Kwota ta wystarczy na zaszczepienie 4250 osób, które ukończyły 60 lat lub w tym roku będą obchodzić 60. urodziny.

W całym Gdańsku mieszka ponad 68 tysięcy osób, które spełniają to kryterium. To oznacza, że nie wszystkich seniorów obejmie akcja. Władze miasta starają się zwiększać pulę środków na program przeciwgrypowy, bo z roku na rok cieszy się on coraz większym powodzeniem.

- Mieliśmy do dyspozycji 150 szczepionek - mówi Iwona Drozd, szefowa przychodni "Kilińskiego" we Wrzeszczu. - Rozeszły się jak świeże bułki, niewiele zostało.

Teoretycznie akcja, która rozpoczęła się we wrześniu, potrwa do końca listopada. Praktycznie skończy się wraz z ostatnim opakowaniem szczepionki. Jeżeli więc jakaś osoba starsza chce się w ten sposób zabezpieczyć przed zachorowaniem, powinna zrobić to jak najszybciej.
W programie bezpłatnych szczepień przeciw grypie uczestniczy 28, a więc większość przychodni podstawowej opieki zdrowotnej we wszystkich dzielnicach miasta.

- Nie obowiązuje rejonizacja, nie potrzeba skierowania - zapewnia Katarzyna Lewińska.
Częściej też w przychodniach niż w aptekach szukają szczepionki przeciw grypie ludzie młodsi. Za przeciwgrypowy zastrzyk muszą zapłacić, w zależności od przychodni - od 30 do 37 zł.
Ze względu na pogodę panującą za oknem ze szczepieniem nie warto zwlekać.

Inwestycja dla zdrowia

Rozmowa z dr Grażyną Brzozowską z Przychodni Nadmorskiego Centrum Medycznego "Kilińskiego" w Gdańsku Wrzeszczu

Darmowe szczepienia przeciw grypie dla osób starszych - czy to dobry pomysł?

Bardzo dobry, bo dzięki niemu wiele osób starszych, przewlekle chorych, które sporą część domowego budżetu muszą przeznaczyć na lekarstwa, decyduje się na ten rodzaj profilaktyki. 35 złotych za szczepienie przeciw grypie to dla wielu moich pacjentów wydatek zbyt duży.

Osoby starsze powinny się szczepić?
Bezwzględnie, ponieważ ze względu na obniżającą się wraz z wiekiem odporność są bardziej narażone na infekcję i pogrypowe powikłania, przede wszystkim zapalenia oskrzeli, ale nie tylko.

Po szczepieniu też można zachorować...

Szczepionka chroni przed grypą, a przecież są też inne wirusy. Nawet gdy osoba zaszczepiona się przeziębi, choroba będzie miała łagodniejszy przebieg. Najpewniej będzie można obejść się bez antybiotyków. No i przede wszystkim nie będzie komplikacji groźnych dla zdrowia, a czasem nawet życia osoby starszej.

Czy ludzie młodzi też powinni się szczepić?

Szczepienia przeciw grypie cieszą się coraz większą popularnością, choć osoby poniżej 60. roku życia muszą ich koszt pokryć z własnej kieszeni. Moim zdaniem, to inwestycja dla własnego zdrowia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki