Nadal grafik dyżurów na Srebrzysku dopinany jest na ostatnią chwilę - mówi dr Tadeusz Jędrzejczyk, dyrektor Departamentu Zdrowia UM

Dorota Abramowicz
Dorota Abramowicz
Zaktualizowano 
Sytuacja w Wojewódzkim Szpitalu Psychiatrycznym w Gdańsku jest nadal bardzo trudna. Lekarze, którzy w proteście przeciw warunkom pracy w izbie przyjęć szpitala złożyli wypowiedzenia z pracy, nadal ich nie wycofują. Jednak - choć w ostatnim dniu sierpnia minął termin ultimatum postawionego przez pracowników Srebrzyska - ciągle trwają rozmowy o warunkach pracy. O nadziei na pozytywne załatwienie sporu oraz o tym, co już zmieniło się w działalności szpitala, a co jeszcze trzeba zmienić rozmawiamy z dr. Tadeuszem Jędrzejczykiem, dyrektorem Departamentu Zdrowia Urzędu Marszałkowskiego.

Lekarze z Wojewódzkiego Szpitala Psychiatrycznego w Gdańsku dali władzom samorządowym  czas do końca sierpnia na poprawę warunków pracy w szpitalu. Jeśli by się to nie udało, zagrozili złożeniem wypowiedzeń.Jak na początku września wygląda  sytuacja w szpitalu na Srebrzysku?
Nadal utrzymują się trudności z zapewnieniem dyżurów na izbie przyjęć szpitala. Tak naprawdę grafik dopinany jest na ostatnią chwilę. Podobnie trudno znaleźć nowych specjalistów do pracy. Natomiast z informacji uzyskiwanych od dyrektora wiemy, że rozmowy  o warunkach pracy trwają. Podejmowane są również działania dotyczące współpracy z innymi podmiotami. Widać już pewne rezulty tej współpracy.

Mówimy o kierowaniu pacjentów nie tylko na Srebrzysko, ale także do innych oddziałów psychiatrycznych w Gdańsku?

Akurat w tym zakresie nie jest to pytanie do mnie, raczej do Centrum Powiadamiania Ratunkowego, podległego panu wojewodzie. Więcej na ten temat mógłby powiedzieć także lekarz wojewódzki. Bez wątpienia działania są jednak podejmowane.

Czy obciążenie izby przyjęć na Srebrzysku jest dziś mniejsze, niż np.  w maju i czerwcu?
Nie mam jeszcze twardych danych, ale wstępnie mogę powiedzieć, że ostatnie miesiące nie były tak trudne, jak bywało w poprzednim okresie. Trudno jednak porównywać okres wakacyjny z wcześniejszymi miesiącami. Zawsze podczas wakacji  do szpitali psychiatrycznych trafia mniej pacjentów. Ostatnio przeładowania nie było, ale zbliża się jesień i prawdopodobnie szczyt zgłoszeń pacjentów do szpitala przed nami. 

Lekarze wycofali wypowiedzenia?
Trwają negocjacje z załogą. Pewną przeszkodą jest fakt, iż wypowiedzenie złożyli zarówno dyrektor Leszek Trojanowski, jak i zastępca ds lecznictwa, dr Jolanta Ferszka - Bykowska.

Lekarze nie mają z kim negocjować?
Ciągłość zarządzania jest oczywiście zapewniona. Mam na myśli wyłącznie fakt, że zespół może odczuwać taką sytuację jako przejściową. Z pewnością jest przejściowa o tyle, że procedura przeprowadzenia konkursu na stanowisko Dyrektora jest procedowana.

Czytaj także

Z Ministerstwa Zdrowia  płyną zapowiedzi reformy polskiej psychiatrii.  Resort zapowiada, że wraz z początkiem nowego roku szkolnego rozpocznie się wdrażanie nowego modelu psychiatrii dzieci i młodzieży, a centra zdrowia psychicznego mają pomóc psychiatrii dorosłych.  Jest nadzieja?
Mogę potwierdzić informację, że szpital na Srebrzysku byłby jednostka odpowiedzialną za wdrażanie nowego systemu opieki psychiatrycznej dzieci i młodzieży. Niestety, na dzisiaj nie znamy więcej szczegółów. Natomiast druga informacja jest taka, że ze względów formalnych Wojewódzki Szpital Psychiatryczny nie przeszedł do drugiego etapu pilotażu psychiatrii dorosłych.
 
Czy poprawiło się finansowanie szpitala na gdańskim Srebrzysku?

Na razie trwają negocjacje dotyczące finansowania na kolejne półrocze. Szpital dostał podwyżkę sięgającą 5-6 proc. Dostaliśmy nieco więcej na izbę przyjęć, ale nadal jest to stanowczo za mało Potrzebujemy zdecydowanie większego wsparcia, by utrzymać obecny poziom.

Czytaj także

Jak dużego?
Rzędu 40 proc. Dopiero taka kwota, w połączeniu ze standardami obsady zapewniłaby nadzieję na zauważalną poprawę bezpieczeństwa pacjentów i ciągłość opieki.  

Niewiele jest optymizmu w pańskich słowach.
Można mówić o kilku pozytywnych zapowiedziach, niestety niewielu konkretnych decyzjach.Nadal psychiatria wymaga zwiększonej uwagi decydentów oraz znacznie lepszego, niż do tej pory, finansowania świadczeń. 

Kryzys w szpitalu na Srebrzysku. Lekarze zapowiadają masowe ...

POLECAMY w SERWISIE DZIENNIKBALTYCKI.PL:

Więcej leków refundowanych i szerszą opiekę w ramach BCU zapowiedział minister zdrowia Ł. Szumowski

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie