Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nad przyszłym domem dla osób niepełnosprawnych w Sopocie zawisła wiecha. Kolejny etap budowy domu dla osób niepełnosprawnych

Ewa Andruszkiewicz
Ewa Andruszkiewicz
Symbolicznym zawieszeniem wiechy zainaugurowano w poniedziałek, 3.12.2018 r., kolejny etap budowy domu dla osób niepełnosprawnych na terenie Parku Herbstów w Sopocie.
Symbolicznym zawieszeniem wiechy zainaugurowano w poniedziałek, 3.12.2018 r., kolejny etap budowy domu dla osób niepełnosprawnych na terenie Parku Herbstów w Sopocie. Piotr Hukało
Symbolicznym zawieszeniem wiechy zainaugurowano w poniedziałek, 3.12.2018 r., kolejny etap budowy domu dla osób niepełnosprawnych na terenie Parku Herbstów w Sopocie. Budynek w stanie surowym zamkniętym już stoi, kolejny etap to prace wewnątrz obiektu. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, pierwsi mieszkańcy wprowadzą się do nowego domu jesienią przyszłego roku.

Na placu budowy stoi już budynek w stanie surowym zamkniętym, łącznie ze stolarką okienną i poszyciem dachowym. Przed nami prace wewnątrz obiektu, a więc tynki, posadzki, roboty wykończeniowe, docieplenie całego budynku od wewnątrz, ścianki działowe i wyposażenie pokoi i łazienek dla przyszłych mieszkańców. Docelowo powstanie tu 12 pokoi dla dzieci z porażeniem mózgowych i dla dzieci niepełnosprawnych intelektualnie. Na gotowym domu chcielibyśmy przeciąć wstęgę najpóźniej we wrześniu 2019 roku.

– mówi w rozmowie z „Dziennikiem Bałtyckim” Adam Lipczyński, właściciel firmy Lipczyński Sp. z o.o., generalny wykonawca inwestycji.

Szacuje się, że budowa domu dla osób niepełnosprawnych w Sopocie pochłonie blisko 3,5 mln zł. Inwestycja jest realizowana ze środków Fundacji Nasz Przyjazny Dom.

- Ten dom nie tylko będzie miejscem stałego zamieszkania dla grupy osób niepełnosprawnych. Grupa osób rzeczywiście zamieszka tu na stałe, co jest bardzo ważne, szczególnie dla ich rodziców, którzy – przykro to mówić – będą spokojnie odchodzić. Sama jestem rodzicem niepełnosprawnego dziecka i wiem, co się czuje, gdy nie ma się pewności, co będzie, jak mnie zabraknie. Ale oprócz tego chcemy, aby ten budynek służył wszystkim osobom niepełnosprawnym intelektualnie. Chcemy tu organizować różnego rodzaju zajęcia m.in. artystyczne, ćwiczenia, rehabilitację, ale nie tylko fizyczną, a przede wszystkim społeczną – mówi Urszula Dłutowska, wiceprezes Fundacji Nasz Przyjazny Dom.
Dom dla osób niepełnosprawnych w Sopocie zaprojektował zespół czterech architektów: Adam Drohomirecki, Mikołaj Ćwidak, Jakub Drohomirecki i Paulina Antoszkiewicz. Jak tłumaczą, forma budynku została dobrana tak, aby stanowiła neutralne tło dla historycznej zabudowy oraz zarówno istniejącej, jak i planowanej w tym miejscu zieleni.

W poniedziałkowej uroczystości zawieszenia wiechy udział wzięły także władze miasta.
- Determinacja członków Fundacji Nasz Przyjazny Dom pokazała, że można zrobić coś fajnego i że do opieki nad osobami potrzebującymi można podejść w zupełnie inny sposób, w sposób niezwykle nowoczesny. Myślę, że nie będzie to ostatni dom na terenie Sopotu dla ludzi, którzy potrzebują szczególnej opieki – mówił dziś Jacek Karnowski, prezydent Sopotu.

Przegląd najważniejszych wydarzeń ostatnich dni:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki