Naciągnięty na kredyt – Kolega miał pomóc, a okazał się oszustem

Materiał informacyjny Funduszu Sprawiedliwości
Po rozstaniu z żoną postanowił rozpocząć nowe życie – zmienić pracę i kupić nowe mieszkanie. Kolega, który miał mu w tym pomóc, okazał się być oszustem i zaciągnął na jego konto pożyczki, w sumie na kilkadziesiąt tysięcy złotych. Sytuacja bez wyjścia? Czy Pan Mariusz otrzymał właściwą pomoc?

Koniec długoletniego związku to jedna z najtrudniejszych sytuacji w życiu każdego człowieka. To czas trudnych decyzji i wielu zmian. Tak też było w przypadku pana Mariusza, który po rozstaniu z żoną postanowił ułożyć sobie życie na nowo. Zdecydował się przeprowadzić, znaleźć nową pracę i kupić mieszkanie.

Pomoc zaoferował mu kolega, który miał zorientować się w ofertach kredytowych. Pan Mariusz mu zaufał i na jego prośbę przesłał zdjęcia swojego dowodu osobistego - dane miały być potrzebne do wypełnienia niezbędnej dokumentacji. Po kilku miesiącach mężczyzna przeżył szok.

Oszustwo kredytowe – wystarczyło ksero dowodu

**

Jak się okazało – Pan Mariusz zalega ze spłatą kilkudziesięciu tysięcy złotych, mimo że nie wziął jeszcze kredytu na zakup wymarzonego mieszkania. Prawda szybko wyszła na jaw – pożyczki z użyciem kopii dowodu osobistego pana Mariusza zaciągnął jego kolega. Ten sam, który miał pomóc w znalezieniu kredytu na mieszkanie.

**

Mężczyzna się załamał, jego życiowe plany w jednej chwili zostały przekreślone. Już po raz drugi w życiu całkowicie zawiódł się na drugim – wydawało się – bliskim mu człowieku. „Jak mogłem być tak naiwny” - ta myśl nie dawała mu spokoju. Czuł się niczym emeryt oszukany przez fałszywego wnuczka czy policjanta, który pod wpływem emocji i manipulacji wykonuje polecenie złodzieja. Dotychczas słyszał o takich historiach tylko w telewizji, a teraz sam padł ofiarą bezwzględnego oszusta, który wykorzystał jego trudną sytuację życiową.

Oszustwa finansowe – kiedy ofiara traktowana jest jak przestępca

Na nic zdały się jego tłumaczenia, żadna z instytucji finansowych nie dawała wiary panu Mariuszowi – miał spłacać długi i koniec. Sprawa trafiła na policję, ale zadłużenie dalej rosło, przychodziły kolejne wezwania do pilnej zapłaty.

Sytuacja wydawała się dramatyczna, bo nie stać go było nawet na zatrudnienia prawnika.

Na szczęście udało mu się znaleźć pomoc. Ostatnią deską ratunku okazał się Lokalny Punkt Pomocy Pokrzywdzonym w Sianowie, który ze środków Funduszu Sprawiedliwości prowadzi Caritas Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej.

Oszustwa kredytowe – jak powinna wyglądać pomoc prawna?

Doświadczeni prawnicy szybko zajęli się sprawą oszustwa finansowego. W pierwszej kolejności zablokowano egzekucję komorniczą z mienia pana Mariusza. Jednocześnie skierowano wnioski o usunięcie jego danych osobowych z bazy dłużników. Przeciwko koledze-oszustowi toczy się postępowanie karne.

Pan Mariusz ma szansę na nowe, lepsze życie. Dzięki wyjaśnieniu sprawy przez prawników nie spłaca nieswojego długu i może bez obaw starać się o przyznanie kredytu na zakup nowego mieszkania.

Bezpłatna pomoc prawna i finansowa - skąd pomoc dla ofiar przestępstw

Punktów pomocy pokrzywdzonym przestępstwami, takich jak ten w Sianowie jest w całej Polsce prawie sześćdziesiąt. Tę sieć uzupełnia ponad 200 punktów lokalnych, a ma być ich aż 337. Aby otrzymać pomoc, wystarczy się do nich zgłosić – przyjść, napisać maila lub zadzwonić.

Oprócz pomocy prawnej, którą otrzymał pan Mariusz, ofiarom przestępstw oferujemy wsparcie psychologiczne i finansowe. Każdego miesiąca zgłasza się do nas kilkanaście osób, który poszukują pomocy. Najczęściej są to ofiary przemocy domowej – wyjaśnia Krzysztof Lewandowski z Lokalnego Punktu Pomocy Pokrzywdzonym w Sianowie.

To wsparcie jest finansowane z Funduszu Sprawiedliwości, który – dzięki reformie ministra Zbigniewa Ziobry – dysponuje budżetem liczonym w setkach milionów złotych.

Pieniądze te pochodzą m.in. z nawiązek nakładanych przez sądy na skazanych. „Dorzucają się” też więźniowie, którzy pracują podczas odbywania kary – część z ich wynagrodzeń trafia na konto Funduszu Sprawiedliwości.

Następnie pieniądze są kierowane do organizacji, które stają do konkursu o granty. Ostateczną decyzję o tym, kto dostanie środki, podejmuje Ministerstwo Sprawiedliwości.

Bezpłatna pomoc prawna i finansowa – jak ją uzyskać

Fundusz udziela przede wszystkim pomocy prawnej. To często kluczowe dla osoby pokrzywdzonej, która nie wie, jakie ma prawa, gdzie się powinna zgłosić, jakie dokumenty przygotować.

Można także otrzymać pomoc finansową. To np. bony zakupowe wymienialne na żywność, odzież czy środki czystości. Można dostać dopłaty do czynszu czy pomoc w znalezieniu lokum. Dzieci otrzymają dopłaty do wyprawki szkolnej czy inne potrzebne dofinansowanie.

Udzielana jest też pomoc psychologiczna.

Pierwszym krokiem jest zwykle spotkanie z tzw. osobą pierwszego kontaktu, a po przeanalizowaniu sytuacji pokrzywdzona osoba otrzymuje odpowiednie dla niej wsparcie.

Jak skontaktować się z punktami pomocy?

  • Adresy i kontakty do wszystkich ośrodków dla pokrzywdzonych w całej Polsce są dostępne na stronie internetowej Funduszu Sprawiedliwości.
  • Lista punktów pomocy jest też dostępna na interaktywnej mapie.
  • Można również zadzwonić i uzyskać wstępną poradę oraz adres najbliższego ośrodka (Linia Pomocy Pokrzywdzonym 222 309 900).

Materiał oryginalny: Naciągnięty na kredyt – Kolega miał pomóc, a okazał się oszustem - Polska Times

Dodaj ogłoszenie