Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nabór na modernizację gospodarstw w 2021 roku jednocześnie we wszystkich obszarach. Do kiedy potrwa?

OPRAC.:
Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
Wnioski o pomoc na modernizację Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmowała przez 2 miesiące.
Wnioski o pomoc na modernizację Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmowała przez 2 miesiące. pixabay.com/Couleur
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa rozpoczęła kolejny nabór - na modernizację gospodarstw rolnych, który należy do najpopularniejszych wśród polskich rolników form wsparcia z PROW 2014-2020. Nowością jest to, że ARiMR będzie przyjmowała wnioski we wszystkich obszarach jednocześnie. Do kiedy można składać wnioski?

Od 21 czerwca można ubiegać się o wsparcie finansowe na „Modernizację gospodarstw rolnych” we wszystkich 5 jej obszarach. Wnioski ARiMR będzie przyjmowała do 19 sierpnia 2021 r.

Po raz pierwszy odbędą się w tym samym terminie nabory wniosków o przyznanie pomocy dotyczące wszystkich obszarów modernizacji, czyli:

 • rozwój produkcji prosiąt (obszar A),
 • rozwój produkcji mleka krowiego (obszar B)
 • rozwój produkcji bydła mięsnego (obszar C)
 • obszaru związanego z racjonalizacją technologii produkcji, wprowadzeniem innowacji, zmianą profilu produkcji, zwiększeniem skali produkcji, poprawą jakości produkcji lub zwiększeniem wartości dodanej produktu (obszar D)
 • nawadniania w gospodarstwie.

Ważne! Można złożyć tylko jeden wniosek + nawadnianie

ARiMR wyjaśnia: "W przypadku tegorocznych naborów na inwestycje w produkcję prosiąt, produkcję mleka krowiego, produkcję bydła mięsnego czy inwestycje związane z racjonalizacją produkcji, czyli mówiąc inaczej w przypadku inwestycji w obszary A, B, C czy D, można złożyć tylko jeden wniosek o pomoc.

Zatem jeżeli rolnik zdecyduje się starać o pomoc na inwestycje w produkcję prosiąt, czyli obszar A, nie może już ubiegać się o wsparcie w ramach działań z obszarów B, C czy D. Natomiast może złożyć wniosek na inwestycje w nawadnianie gospodarstwa".

Modernizacja gospodarstw rolnych - limity wsparcia

W całym okresie realizacji PROW 2014-2020 można otrzymać:

 • rozwój produkcji prosiąt (obszar A) – 900 tys. zł;
 • rozwój produkcji mleka krowiego (obszar B) – 500 tys. zł;
 • rozwój produkcji bydła mięsnego (obszar C) – 500 tys. zł;
 • racjonalizacja technologii produkcji, wprowadzenie innowacji, zmiana profilu produkcji, zwiększenie skali produkcji, poprawa jakości produkcji lub zwiększenie wartości dodanej produktu (obszar D) – 500 tys. zł, przy czym w przypadku inwestycji niezwiązanych bezpośrednio z budową, modernizacją budynków inwentarskich, w tym ich wyposażeniem lub budową, lub modernizacją magazynów paszowych w gospodarstwach maksymalna wysokość pomocy wynosi – 200 tys. zł;
 • nawadnianie w gospodarstwie – 100 tys. zł.

Modernizację gospodarstw rolnych - dofinansowanie na poziomie 50 lub 60%

Pomoc na „Modernizację gospodarstw rolnych” we wszystkich obszarach jest co do zasady, przyznawana w postaci dofinansowania wydatków przeznaczonych na realizację danej inwestycji. Standardowo wynosi 50% poniesionych kosztów kwalifikowanych. W przypadku gdy o wsparcie ubiega się młody rolnik lub gdy robi to wspólnie kilku rolników, poziom dofinansowania jest wyższy i wynosi 60%.

To też może Cię zainteresować

Wnioski należy składać:

 • osobiście lub przez upoważnioną osobę w biurach powiatowych i oddziałach regionalnych ARiMR.
 • przesyłką rejestrowaną nadaną w placówce Poczty Polskiej
 • elektronicznie – za pośrednictwem skrzynki podawczej ePUAP.

COMPONENT {"params":{"text":"Termin naboru na modernizację: 21 czerwca - 19 sierpnia 2021","id":"termin-naboru-na-modernizacje-21-czerwca-19-sierpnia-2021"},"component":"subheading"}

Zasady przyznawania pomocy i dokumenty potrzebne do ubiegania się o wsparcie na „Modernizację gospodarstw rolnych” można znaleźć: na stronie www.arimr.gov.pl, pod numerem bezpłatnej infolinii – tel. 800-38-00-84 oraz w punktach informacyjnych w placówkach ARiMR.

Źródło: ARiMR

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomocnik rolnika przy zbiorach - zasady zatrudnienia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Nabór na modernizację gospodarstw w 2021 roku jednocześnie we wszystkich obszarach. Do kiedy potrwa? - Gazeta Pomorska

Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki