Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nabór na etnofilologię kaszubską na Uniwersytecie Gdańskim tylko do poniedziałku 14 września 2020

Monika Jankowska
Przemysław Świderski
Jeszcze tylko do 14 września mogą zgłaszać się chętni na studia na kierunku etnofilologia kaszubska na Uniwersytecie Gdańskim. Ogłoszenie listy kandydatów nastąpi 16 września, a listy osób przyjętych – 24 września.

Etnofilologia kaszubska to studia stacjonarne I stopnia prowadzone na Uniwersytecie Gdańskim. W programie studiów zawarto m.in. naukę języka kaszubskiego, przedmioty językoznawcze, przedmioty literaturoznawcze i kulturoznawcze czy historię Kaszub i ruchu kaszubsko-pomorskiego.

Wśród studentów kaszubistyki są: poloniści, angliści, etnografka, archeolog, tłumacz, dziennikarka i przedstawiciele różnych obszarów sztuki: śpiewu i tańca, haftu, malarstwa. Warto wiedzieć, że aby zapisać się na studia, nie trzeba znać kaszubskiego, choć matura z tego języka daje więcej punktów podczas procesu rekrutacji.

Zasady naboru

Rekrutacja na etnofilologię kaszubską - jak na wszystkie kierunki studiów na UG - odbywa się w systemie Internetowej Rejestracji Kandydatów (irk.ug.edu.pl). Nabór został przedłużony i trwa do 14 września. Ogłoszenie listy kandydatów nastąpi dwa dni później, a 24 września dowiemy się, kto ostatecznie od października trafi do grona studentów etnofilologii.

Jak tłumaczy Beata Czechowska-Derkacz, rzecznik prasowy Uniwersytetu Gdańskiego, limit studentów na tym kierunku wynosi 25 miejsc. - Jest to jednocześnie minimalna liczba osób niezbędna do uruchomienia kierunku – podkreśla przedstawicielka uczelni.

Na obecnym etapie rekrutacji UG nie zdradza jednak, ile osób już zapisało się na te studia. W ubiegłym roku liczba kandydatów wyniosła 42 i tym samym kierunek został uruchomiony.
Nabór odbywa się na podstawie konkursu świadectw dojrzałości.

Pod uwagę brane są wyniki matury z:

  • j. polskiego
  • j. obcego,
  • a także jednego z przedmiotów do wyboru:
  • j. kaszubskiego
  • historii
  • historii sztuki
  • WOS-u
  • filozofii
  • matematyki
  • geografii
  • fizyki/fizyki i astronomii
  • biologii,
  • drugiego j. obcego
  • j. łacińskiego i kultury antycznej.

Dodatkowo, jeżeli kandydat zdał maturę z j. kaszubskiego na więcej niż 70 proc. otrzymuje w postępowaniu rekrutacyjnym dodatkowe 10 punktów.
10 punktów otrzymują także laureaci Dyktanda Kaszubskiego. Miejsce gwarantowane mają za to trzej laureaci Konkursu Wiedzy o Pomorzu organizowanego przez Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie.

Studia w formule hybrydowej

Ze względu na obecną sytuację, część zajęć, także na etnofilologii kaszubskiej będzie odbywać się online.

W nowym roku akademickim, w semestrze zimowym 2020/2021, zajęcia na Uniwersytecie Gdańskim będą się odbywały w systemie hybrydowym. Większość z nich będzie się odbywała online, a na uczelni będą organizowane tylko te, których nie można przeprowadzić zdalnie, np. laboratoria, zajęcia terenowe, wybrane warsztaty czy ćwiczenia – tłumaczy rzeczniczka UG.

Dodaje, że zawieszone są nadal wydarzenia naukowe, sportowe i artystyczne, organizowane na terenie Uniwersytetu Gdańskiego.

Na pierwszym roku studiów etnofilologii w budynku Uniwersytetu będzie odbywać się tylko praktyczna nauka j. kaszubskiego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

2024 Omówienie próbnej matury z matematyki z Pi-stacją

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki