MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Na Zatoce Gdańskiej zdetonowano dwie miny. Leżały w kanale Wisły Śmiałej od II wojny światowej

Rafał Mrowicki
Rafał Mrowicki
W poniedziałek i wtorek (14-15 września 2020) zaholowano dwie miny z czasów II wojny światowej z dala od brzegu i zdetonowano na Zatoce Gdańskiej
W poniedziałek i wtorek (14-15 września 2020) zaholowano dwie miny z czasów II wojny światowej z dala od brzegu i zdetonowano na Zatoce Gdańskiej Marynarka Wojenna RP
Zakończyła się dwudniowa operacja unieszkodliwiania min z okresu II wojny światowej na Zatoce Gdańskiej. W poniedziałek i wtorek (14-15 września 2020) zaholowano oba obiekty z dala od brzegu i zdetonowano. Oba ładunki zawierały łącznie ok. 2 tony materiałów wybuchowych.

W ubiegłym tygodniu Urząd Morski w Gdyni poinformował o zlokalizowaniu dwóch niemieckich min morskich typu GC w kanale Wisły Śmiałej na terenie Gdańska. Operację ich neutralizacji rozpoczęto w poniedziałek 14.09.2020 ok. godz. 8:00.

W celu zapewnienia bezpieczeństwa akcji oraz otoczenia, Urząd Morski wydał zakaz kąpieli morskich i korzystania z plaży na odcinku między Brzeźnem a Mikoszewem w gminie Stegna, a także miejscowe zakazy nurkowania, przepływu statków oraz prowadzenia prac przy użyciu aparatury pomiarowej.

Pierwszy z ładunków został zaholowany na wody Zatoki Gdańskiej ok. 2,1 mili morskiej (1 mila morska = ok. 1850 metrów) na północny wschód od kanału Wisły Śmiałej. W ciągu kilku godzin mina została zneutralizowana. Jej elementy, które uległy procesowi deflagracji (rozkładu) zostały wypalone, a następnie ładunek został zdetonowany ok. godz. 13:30.

We wtorek powtórzono te czynności z drugą z niemieckich min wojennych. Działania zakończono ok. godz. 11:30.

Jak podaje rzecznik prasowy 8. Flotylli Obrony Wybrzeża Marynarki Wojennej kmdr ppor. Grzegorz Lewandowski, w operację byli zaangażowani nurkowie i minerzy z 13. Dywizjonu Trałowców z Gdyni. W akcji brały udział załogi dwóch okrętów niszczycielskich Marynarki Wojennej: ORP Czajka i ORP Wigry.

- Cała operacja przebiegła sprawnie. W ciągu 2 dni zneutralizowano i zdetonowano 2 tony materiału wybuchowego - mówi kmdr ppor. Grzegorz Lewandowski.

Oprócz Marynarki Wojennej i Urzędu Morskiego w Gdyni w akcję w Gdańsku były zaangażowane również Pomorski Urząd Wojewódzki, Urząd Miejski w Gdańsku, Kapitanat Portu Gdańsk, Policja, Straż Graniczna, Straż Pożarna i Straż miejska.

To druga w tym roku taka operacja na wodach Zatoki Gdańskiej. W czerwcu Grupa Nurków Minerów 8. Flotylli Obrony Wybrzeża unieszkodliwiła minę morską, która zalegała przy wejściu do portu w Gdyni. Wówczas zamknięto marinę gdyńską oraz plaże od Rewy po Westerplatte. Podczas detonacji tamtego ładunku wybuch był cichy, jednak odczuwalny w Śródmieściu Gdyni.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Studio Euro odc.4 - PO AUSTRII

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki