Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na Westerplatte powstaną zbiorniki na ropę. Nowy Port boi się inwestycji

Łukasz Kłos
- Mieszkańcy mają prawo do niepokoju - podkreśla Łukasz Hamadyk. - Mieszkamy przecież w sąsiedztwie tej inwestycji
- Mieszkańcy mają prawo do niepokoju - podkreśla Łukasz Hamadyk. - Mieszkamy przecież w sąsiedztwie tej inwestycji G.Mehring/archiwum DB
Pomysł budowy olbrzymich zbiorników na ropę naftową zaniepokoił mieszkańców Nowego Portu. Tym bardziej, że inwestycja wiąże się z przesunięciem składowiska siarki. Bliżej Martwej Wisły, a przez to i budynków mieszkalnych Nowego Portu.

- Pokątnie dowiadujemy się, że w sąsiedztwie naszych domów ma powstać poważna inwestycja przemysłowa. Trudno więc dziwić się, że mieszkańcy się niepokoją - mówi Łukasz Hamadyk, przewodniczący zarządu Rady Dzielnicy Nowy Port. - Tym bardziej, jeśli z mediów dowiadują się, że konsultacje do planów już się odbyły.

Gdański magistrat przekonuje, że "gra w otwarte karty" a o przygotowywanych zmianach już rok temu informował właściwą radę osiedla, ta zaś nie wniosła zastrzeżeń. Tyle że adresatami urzędowego okólnika byli nie radni z Nowego Portu, ale z Przeróbki.

- Budynki mieszkalne Przeróbki oddalone są od planowanej inwestycji o jakieś 5 km. My mieszkamy w sąsiedztwie. Dzieli nas tylko rzeka - mówi Łukasz Hamadyk, szef zarządu Rady Dzielnicy Nowy Port. - Rejon twierdzy to historycznie część Nowego Portu. Urzędnicy miejscy powinni o tym wiedzieć. Naturalnym wydaje się, że konsultacje powinny odbyć się także u nas.

Gdański magistrat odpowiada, że cały proces zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego jest jawny. Podczas sesji w czerwcu 2013 roku Rada Miasta Gdańska formalnie rozpoczęła całą procedurę zmian.

- Prace dotyczą dwóch obszarów. Jeden to teren dawnego Siarkopolu położony w rejonie Twierdzy Wisłoujście. Drugi to Nabrzeże Obrońców Poczty Polskiej - informuje Dariusz Wołodźko z biura prasowego UM. - Intencją obu sporządzanych planów jest umożliwienie realizacji inwestycji polegającej na budowie II etapu Terminala Naftowego.

Na terenie Siarkopolu powstaną zbiorniki na ropę, zaś składowisko zostanie przeniesione bliżej nabrzeża. Magistrat przekonuje, że poza realizacją podstawowego celu - "zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego państwa" - inwestycja poprawi również funkcjonowanie składowiska siarki. Ma być znacznie mniejsze, za to nowocześniejsze.

Jak dowiedzieliśmy się wczoraj, inwestor porozumiał się z Radą Dzielnicy Nowego Portu - na początku czerwca odbędzie się spotkanie informacyjne z mieszkańcami.

Treści, za które warto zapłacić!
REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI


Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki