Prace saperskie na Westerplatte realizowane są na zlecenie Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Prowadzi je pododdział wydzielony z 43. Batalionu Saperów Flotylli Obrony Wybrzeża wchodzący w skład 3 Flotylli Okrętów, a także od 7 września br. żołnierze Kompani Saperów 1. Batalionu Inżynieryjnego 2. Pułku Saperów z Kazunia Nowego.
Niewybuch na Westerplatte
Bomba FAB - 500 (promień rozrzutu odłamków 1350 m, waga materiału wybuchowego 250 kg) zalegała jedynie 30 cm od współczesnego poziomu gruntu, w odległości około 35 m od głównej drogi prowadzącej pod Pomnik Obrońców Wybrzeża i jedynie 25 m od ścieżki zwiedzania prowadzącej od pomnika do bramy historycznego budynku Elektrowni.
- Ze względu na duże niebezpieczeństwo, teren dojścia do pomnika został czasowo zamknięty przez wezwaną na miejsce policję, do chwili podjęcia i wywiezienia bomby, co nastąpiło w poniedziałek (14.09.) przed godz. 15 - mówi Hanna Mik-Samól, rzecznik prasowy MIIWŚ w Gdańsku. - Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku zdecydowało się na wykonywanie ww. prac, gdyż teren Westerplatte nigdy nie został kompleksowo oczyszczony z materiałów wybuchowych i niebezpiecznych pochodzenia wojskowego. Poprzednie prace saperskie prowadzone przez żołnierzy WP w 2009 r. objęły jedynie część działki nr 68 obr. 062 położoną wzdłuż drogi prowadzącej pod Pomnik Obrońców Wybrzeża oraz bezpośrednią okolicę Pomnika.
Aktualne prace obejmą swoim zasięgiem teren działki o powierzchni 3,6 ha. Do chwili obecnej saperzy wywieźli z terenu działki nr 68 obr. 062 Gdańsk Westerplatte i zniszczyli 60 pocisków artyleryjskich kaliber 88 mm, 2 pociski kaliber 152 mm, 2 pociski 122 mm, 7 szt. pocisków 37 mm, 14 szt. 20 mm, 15 granatów ręcznych, 1 bombę zapalającą, 2 granaty moździerzowe, 53 zapalniki do pocisków artyleryjskich, 1900 szt. amunicji strzeleckiej, 269 sztuk innych przedmiotów wybuchowych i niebezpiecznych.
CZYTAJ TAKŻE: Pięciu polskich żołnierzy z Westerplatte zostało zidentyfikowanych
Duża część tych przedmiotów zalegała jedynie kilka centymetrów pod powierzchnią terenu - jak podkreśla rzecznik muzeum - stanowiąc zagrożenie dla osób odwiedzających Westerplatte.
Prace związane z oczyszczaniem terenu Westerplatte z materiałów wybuchowych i niebezpiecznych pochodzenia wojskowego rozpoczęły się 10 sierpnia 2020 r. Działania prowadzone są na podstawie decyzji o zezwoleniu na realizację części inwestycji polegającej na „Budowie Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 - Oddziału Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku”, wydanej przez wojewodę pomorskiego.

W jakim kierunku powinna się zmieniać UE?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?