Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na wdzydzkim szlaku. Wakacje na Kaszubach. Lato na Kaszubach

Joanna Surażyńska-Bączkowska
To dwugodzinne spotkanie z przyrodą z pewnością pozwoli oderwać się od codzienności.

Odkrywając kolejne zakątki ziemi kaszubskiej warto odwiedzić ciekawą ścieżkę przyrodniczą we Wdzydzach Kiszewskich, która rozpoczyna się w centrum wsi.

Okres wakacji to najlepszy czas, aby zbliżyć się do otaczającej nas „matki natury”, poczuć tętniące życie lasu, upajać się dobiegającą do nas mieszaniną zapachów ziół, kwiatów, żywicy i ziemi.

- Przechodząc tą ścieżką można w pełni poczuć charakter Pojezierza Kaszubskiego, rynnowe ukształtowanie terenu z widokiem na jezioro Jelenie, Niedźwiadek i otaczające je lasy - mówi Ewa Gołuńska z Nadleśnictwa Kościerzyna.

Ścieżka ma długość czterech kilometrów i czas przejścia został określony na ok. 2 godziny. Przebiega przez lasy Nadleśnictwa Kościerzyna oraz lasy własności prywatnej. Znajduje się na niej osiem przystanków, tablice edukacyjne, wiata i ławki. Trasa została oznakowana zielonymi znakami na drzewach i drogowskazach.

- To, co urzeka na ścieżce to widoki na jeziora i zetkniecie się z różnorodnością ekosystemów: leśnym, łąkowym, bagiennym, a wraz z tym niezliczoną ilością gatunków roślin, grzybów, porostów i zwierząt często rzadkich i znajdujących się pod ochroną - dodaje Ewa Gołuńska.

Warto przyjrzeć się napotkanym roślinom i dowiedzieć się o nich więcej np. o ich właściwościach leczniczych. Do jednych z ciekawszych roślin spotykanych na ścieżce należą m.in. storczyk szerokolistny, widłak spłaszczony, widłak goździsty, kaczeńce (knieć błotna), rzeżucha łąkowa, która kwitnąc łanowo nadaje białe zabarwienie łąkom, kobierce firletki poszarpanej barwiącej łąkę na fioletowo, jaskry rozłogowy i ostry wyróżniający się ostrą żółcią. Korzystając z opisów wraz ze zdjęciami znajdującymi się na tablicach nietrudno znaleźć interesujące nas rośliny i zwierzęta.

- Wytrawnych eksploratorów czy też początkujących zachęcam do korzystania z kieszonkowych przewodników do szybkiego i łatwego rozpoznawania roślin - mówi Ewa Gołuńska. - Takie samodzielne odkrywanie przyrody zaspokoi w nas ciekawość, a z czasem spowoduje większy szacunek do otaczającego nas świata. Przeczytane ciekawostki o roślinach i zwierzętach nie raz nas zaskoczą.

Ulotki dotyczące ścieżki dostępne są w Muzeum - Kaszubskim Parku Etnograficznym we Wdzydzach oraz w Nadleśnictwie Kościerzyna.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki