Na urodziny Solidarności

  Na urodziny Solidarności

  Jarosław Zalesiński

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  W niedzielę kończy się w Gdańsku dwutygodniowy Festiwal Solidarności. Finał nastąpi w 28. rocznicę podpisania historycznych porozumień pomiędzy przedstawicielami komunistycznej władzy i zbuntowanych robotników. To wydarzenie doprowadziło do powstania Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Solidarność, pierwszej legalnej i masowej organizacji opozycyjnej w krajach obozu komunistycznego i w konsekwencji do upadku tego systemu i odrodzenia demokracji w Polsce.
  Ta rocznica wymaga głośnej i pamiętnej oprawy, a taką z pewnością będzie koncert finałowy Festiwalu pod hasłem Urodziny Solidarności. Rozpocznie się o g. 20.00 na terenie Stoczni Gdańskiej w miejscu, w którym powstanie Europejskie Centrum Solidarności. W programie znajdzie się pierwsze publiczne wykonanie fanfary, utworu Krzysztofa Pendereckiego skomponowanego specjalnie dla Europejskiego Centrum Solidarności, dwa recitale - Stanisława Soyki i zespołu Perfect - oraz Wielki Finał, czyli spektakularny pokaz świateł, laserów i fajerwerków połączony z muzyką.

  Może to być duże przeżycie dla gdańszczan, będące świętowaniem historycznej rocznicy i symbolicznym pożegnaniem wakacji.
  Program koncertu został ułożony w taki sposób, że wypełnią go wyłącznie artyści, którzy byli aktywni twórczo już w okresie sierpnia 1980 r., świadomie przeżywając robotniczy protest i opowiadając się po jego stronie.

  Krzysztof Penderecki, najwybitniejszy i najsłynniejszy polski kompozytor współczesny napisał utwór, który zostanie z nami na całe lata, będzie bowiem wykonywany przy uroczystych okazjach związanych z działalnością ESCS, a takich okazji, mamy nadzieję, nie zabraknie. Soyka, występujący wówczas jeszcze pod rodowym nazwiskiem Sojka, był doskonale zapowiadającym się skrzypkiem i wokalistą jazzowym, dziś jest w polskiej muzyce instytucją, grał jazz, rocka, muzykę pop, śpiewał ballady, obecnie chętnie eksperymentuje - jednym słowem na tym koncercie może zaskoczyć.
  1 »

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo