Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na urodziny Solidarności

Jarosław Zalesiński
Wśród gwiazd koncertu finałowego znajdzie się zespół Perfect, który wystąpi z towarzyszeniem orkiestry symfonicznej.
Wśród gwiazd koncertu finałowego znajdzie się zespół Perfect, który wystąpi z towarzyszeniem orkiestry symfonicznej. Materiały promocyjne
W niedzielę kończy się w Gdańsku dwutygodniowy Festiwal Solidarności. Finał nastąpi w 28. rocznicę podpisania historycznych porozumień pomiędzy przedstawicielami komunistycznej władzy i zbuntowanych robotników. To wydarzenie doprowadziło do powstania Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Solidarność, pierwszej legalnej i masowej organizacji opozycyjnej w krajach obozu komunistycznego i w konsekwencji do upadku tego systemu i odrodzenia demokracji w Polsce.

Ta rocznica wymaga głośnej i pamiętnej oprawy, a taką z pewnością będzie koncert finałowy Festiwalu pod hasłem Urodziny Solidarności. Rozpocznie się o g. 20.00 na terenie Stoczni Gdańskiej w miejscu, w którym powstanie Europejskie Centrum Solidarności. W programie znajdzie się pierwsze publiczne wykonanie fanfary, utworu Krzysztofa Pendereckiego skomponowanego specjalnie dla Europejskiego Centrum Solidarności, dwa recitale - Stanisława Soyki i zespołu Perfect - oraz Wielki Finał, czyli spektakularny pokaz świateł, laserów i fajerwerków połączony z muzyką.

Może to być duże przeżycie dla gdańszczan, będące świętowaniem historycznej rocznicy i symbolicznym pożegnaniem wakacji. Program koncertu został ułożony w taki sposób, że wypełnią go wyłącznie artyści, którzy byli aktywni twórczo już w okresie sierpnia 1980 r., świadomie przeżywając robotniczy protest i opowiadając się po jego stronie.

Krzysztof Penderecki, najwybitniejszy i najsłynniejszy polski kompozytor współczesny napisał utwór, który zostanie z nami na całe lata, będzie bowiem wykonywany przy uroczystych okazjach związanych z działalnością ESCS, a takich okazji, mamy nadzieję, nie zabraknie. Soyka, występujący wówczas jeszcze pod rodowym nazwiskiem Sojka, był doskonale zapowiadającym się skrzypkiem i wokalistą jazzowym, dziś jest w polskiej muzyce instytucją, grał jazz, rocka, muzykę pop, śpiewał ballady, obecnie chętnie eksperymentuje - jednym słowem na tym koncercie może zaskoczyć. O wiele bardziej przewidywalny jest koncert Perfectu opatrzony podtytułem "Symfonicznie i Rockowo". Zespół wokalisty Grzegorza Markowskiego wykona przeboje, które towarzyszyły nam podczas solidarnościowego karnawału, w stanie wojennym i wszystkich następnych latach. "Niewiele ci mogę dać", "Chcemy być sobą", "Autobiografia", to wspaniałe, pokoleniowe hymny, które wspaniale brzmią w orkiestrowych aranżacjach. Te muzyczne doznania i feeria barw i dźwięków na koniec mogą uświetnić urodziny dorosłej panny Solidarności.

Wcześniej jednak, na Placu Solidarności w Gdańsku w g. 8.00-20.00 na telebimie będą wyświetlane filmy dokumentalne "Strajk" i "Świat i Solidarność" dokumentujące przebieg sierpniowych protestów i międzynarodowe reakcje na nie. Równocześnie będzie odbywał się program oficjalny obchodów 28. rocznicy Porozumień Sierpniowych, który rozpocznie uroczysta msza św. w Bazylice św. Brygidy o g. 11.00. W półtorej godziny później zacznie się przemarsz zaproszonych gości na Plac Solidarności, gdzie odbędą się uroczystości oficjalne.

W godzinę później w tym samym miejscu wystartuje trzygodzinny festyn "28 Urodziny Solidarności" z wyjątkową atrakcją, czyli możliwością przelotu balonem z jubileuszowym napisem. Będzie urodzinowy tort i poczęstunek według prostego, stoczniowego menu: bigos, chleb ze smalcem, grochówka. Zagrają orkiestry dęte.

Wiele atrakcji przygotowano jednak już na sobotę. O godz. 19.00 w sali teatru Wybrzeże w Gdańsku zostaną uroczyście ogłoszone wyniki otwartego konkursu na scenariusz filmowy "Solidarność, pierwszy wyłom w murze". Wyniki zakomunikuje światu przewodniczący jury Krzysztof Zanussi, któremu będą towarzyszyć jurorzy Mirosław Chojecki, Jan Dworak i Maciej Grzywaczewski. Jeśli doliczyć jeszcze do grona Agnieszkę Holland i Jerzego Stuhra, trzeba przyznać, że oceną scenariuszy zajęło się niezwykle zacne i fachowe grono.

Czy przy okazji urodzi się wybitny film? Bezpośrednio po wynikach odbędzie się przedpremierowy pokaz filmu dokumentalnego "Tischner: ksiądz na manowcach" Witolda Beresia i Artura Więcka i spotkanie z autorami, a na koniec recital Joanny Słowińskiej "A sen to miałam", na który złożą się piosenki m.in. Jacka Kaczmarskiego i Włodzimierza Wysockiego, nierozerwalnie związane z solidarnościowym wybuchem.
Urodzinowy koncert odbędzie się w niedzielę w Stoczni Gdańskiej, brama nr 2, wstęp wolny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki