Na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu powstają kolejne strefy ochrony ostoi ptaków - bielika i bociana czarnego

OPRAC.:
Mateusz Kaluga
Mateusz Kaluga
Bielik
Bielik Zbigniew Woźniak
Na terenie Nadleśnictwa Ruda Maleniecka dotychczas utworzono dwie strefy ochrony ostoi wokół gniazd i miejsca bytowania cennych i chronionych gatunków ptaków, obydwie dla bociana czarnego. W tym roku leśnicy z tego nadleśnictwa we współpracy z przyrodnikami znaleźli jeszcze dwa gniazda ptaków objętych ochroną strefową.

Dzięki monitoringowi prowadzonemu przez Lasy Państwowe podczas rutynowych czynności odkryto nowe stanowisko bielika (Haliaeetus albicilla) oraz przy ścisłej współpracy z Mazowiecko-Świętokrzyskim Towarzystwem Ornitologicznym - Zbigniewem Fijewskim zlokalizowano kolejne gniazdo bociana czarnego (Ciconia nigra).

W związku z tym, że Lasy Państwowe prowadzą wielofunkcyjną gospodarkę leśną, Nadleśnictwo Ruda Maleniecka przystąpiło niezwłocznie w porozumieniu z Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska w Kielcach do wyznaczenia stref ochrony ostoi obu gatunków.

Obecnie granice stref zostały uzgodnione i w najbliższym czasie zostaną wydane decyzje administracyjne powołujące powyższą formę ochrony. W strefie ochrony całorocznej bielika i bociana znajdzie się łącznie około 17 hektarów lasów, natomiast w strefie ochrony okresowej około 71 hektarów, co daje sumaryczną powierzchnię około 88 hektarów. Zasięg stref uwzględnia potrzeby danego gatunku, a ich ustanowienie umożliwia skuteczną ochronę ptaków. Nowo wykryte gniazda zlokalizowane są w drzewostanach gospodarczych przy niedawno odnowionych powierzchniach leśnych, gdzie ptaki mają dobry dolot do swoich miejsc rozrodu.

Gospodarka leśna jest oparta na długoletnich obserwacjach i badaniach naukowych naturalnych procesów zachodzących w lasach. Jej prowadzenie w oparciu o powyższe zasady umożliwia spełnianie funkcji gospodarczych, przy stwarzaniu dogodnych warunków siedliskowych dla roślin i zwierząt występujących naturalnie na terenie Polski.

Nadleśnictwo Ruda Maleniecka jest jednym z 23 nadleśnictw wchodzących w skład Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu. Nadleśnictwo położone jest na terenie woj. świętokrzyskiego w zasięgu terytorialnym dwóch powiatów (kieleckiego i koneckiego) w obrębie 6 gmin: Końskie, Smyków, Radoszyce, Słupia Konecka, Ruda Maleniecka, Mniów.

Domowe syropy

Wideo

Materiał oryginalny: Na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu powstają kolejne strefy ochrony ostoi ptaków - bielika i bociana czarnego - Echo Dnia Radomskie

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie