Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Na szerokich wodach. Opowieść o Polskim Klubie Morskim". Historia najstarszego klubu żeglarskiego w Polsce przedstawiona na zdjęciach

OPRAC.:
Kamil Kusier
Kamil Kusier
"Na szerokich wodach. Opowieść o Polskim Klubie Morskim". Historia najstarszego klubu żeglarskiego w Polsce przedstawiona na zdjęciach
"Na szerokich wodach. Opowieść o Polskim Klubie Morskim". Historia najstarszego klubu żeglarskiego w Polsce przedstawiona na zdjęciach Agnieszka Stawrosiejko / Muzeum II Wojny Światowej
27 lipca 2022 roku Polski Klub Morski (PKM) obchodził 100. rocznicę powstania. Z tej okazji Muzeum II Wojny Światowej przygotowało plenerową ekspozycję poświęconą najstarszemu klubowi jachtowemu w Polsce. Wystawę "Na szerokich wodach. Opowieść o Polskim Klubie Morskim" można podziwiać na Nabrzeżu Ziółkowskiego w Gdańsku, a więc w okolicy gdańskiej latarni morskiej w Nowym Porcie. Ekspozycja będzie dostępna dla zwiedzających do 30 września 2022 roku.

Wybór miejsca na prezentację wystawy nie był przypadkowy, bowiem funkcję komandora Polskiego Klubu Morskiego oraz kierownika sportowego w okresie 20-lecia międzywojennego pełnił sam kpt. ż.w. Tadeusz Ziółkowski, a więc patron nabrzeża przy latarni morskiej w Nowym Porcie.

Kapitan Tadeusz Ziółkowski to zasłużony działacz mniejszości polskiej w Wolnym Mieście Gdańsku. Brał czynny udział w budowie powojennej morskiej floty handlowo-pasażerskiej. Jako kapitan pilotów w Porcie Gdańskim odmówił wprowadzenia do akwenu niemieckiego pancernika Schleswiga-Holsteina, który pierwszego września skierował salwy w kierunku Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Półwyspie Westerplatte.

W konsekwencji podjętego działania został aresztowany, a następnie zamordowany przez hitlerowców w obozie koncentracyjnym Stutthof.

"Na szerokich wodach. Opowieść o Polskim Klubie Morskim" to ekspozycja przedstawiająca historię klubu żeglarskiego, którego tradycje sięgają czasów przedwojennych. Wszyscy chętni oglądający ekspozycję będą mogli zapoznać się z planszami przedstawiającymi moment powstania organizacji, pierwsze lata powojenne, funkcjonowanie klubu w okresie PRL, a także czasy współczesne.

Autorką wystawy jest Barbara Kosk z Muzeum II Wojny Światowej.

- Muzeum II Wojny Światowej w sposób konsekwentny upamiętnia wszystkie te ważne organizacje, które w okresie 20-lecia międzywojennego, ale i później utrwalały tożsamość patriotyczną, tożsamość narodową, tożsamość polską w Gdańsku - mówił dyrektor ds. naukowych Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku dr Marek Szymaniak. - Polski Klub Morski jest częścią utrwalania tego rodzaju ważnych wartości w życiu narodu i dlatego zdecydowaliśmy się poświęcić PKM odrębną wystawę.

Jak przyznał dyrektor muzeum, Polski Klub Morski to klub , który zajmował się nie tylko żeglarstwem.

-- Podobnie jak KS Gedania, Polski Klub Morski miał swój inny, bardzo ważny wymiar, który wiązał się z kształtowaniem polskości, zbudowaniem młodzieży w poczuciu siły, wiary w to, że Polska jest wartością nadrzędną - mówił dr Marek Szymaniak.

Losy Polskiego Klubu Morskiego przybliżył komandor PKM Piotr Mroczek, który przyznał, że wystawa jest kompendium wiedzy na temat klubu, zebranych materiałów i wspomnień jego członków.

Komandor Piotr Mroczek wręczył również zaproszonym gościom medale z okazji stulecia powstania Polskiego Klubu Morskiego. Odznaczenia otrzymali m.in. przedstawiciele Muzeum II Wojny Światowej oraz Kapitanatu Portu Gdańsk, który w trakcie uroczystości reprezentowała Anna Wypych-Namiotko.

Pamiątkowy medal otrzymał również kpt. ż.w. Leon Godlewski, najstarszy członek Polskiego Klubu Morskiego. 92-letni kapitan również w kilku słowach odniósł się do historii PKM, którego członkiem jest 1948 roku.

Wśród zaproszonych gości w wernisażu udział wzięła także Emilia Maćkowiak, prezes honorowego Stowarzyszenia Gdańska Rodzina Katyńska, która na prośbę komandora PKM przybliżyła pokrótce losy żeglarzy z Polesia, oraz złożyła serdeczne życzenia obecnym na wydarzeniu żeglarzom.

Otwarcie wystawy zwieńczyła minuta ciszy poświęcona marynarzom, którzy nie wrócili do macierzystych portów, a także złożenie kwiatów pod obeliskiem upamiętniającym kpt. ż.w. Tadeusza Ziółkowskiego.

Czytaj też na dziennikbaltycki.pl:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki