Na straży twoich praw

  Na straży twoich praw

  Karolina Kulaszewicz

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Jeżeli masz problemy z instytucjami publicznymi, uważasz, że twoje prawa są łamane, możesz poprosić o pomoc rzecznika praw obywatelskich. W Gdańsku działa Zespół Terenowy RPO.
  Jego pracownicy zajmują się sprawami, w których instytucje publiczne - np. urzędy - nadużywają swojej władzy wobec obywateli lub nie przestrzegają prawa. Szczegółowych informacji udzielano mieszkańcom w niedzielę podczas pierwszego w Gdańsku dnia otwartego z rzecznikiem praw obywatelskich.
  - Prokuratura umorzyła postępowanie w sprawie, a ja nie zgadzam się z tą decyzją. Poproszę rzecznika o zbadanie akt prokuratorskich i poproszę o złożenie wniosku o ponowne wszczęcie postępowania - mówi mieszkaniec Gdańska, który odwiedził biuro rzecznika.
  Warto jednak pamiętać, że pracownicy nie reprezentują nikogo przed sądami bądź też innymi organami administracji, a jedynie sprawdzają, czy dana instytucja działa zgodnie z prawem i nie łamie wolności obywatela.
  Wniosek możesz złożyć w dowolnej formie - pisemnej, ustnej lub przez telefon. Będziesz musiał jednak dokładnie przedstawić problem i jeżeli będzie taka konieczność, dostarczyć kserokopie dokumentów dotyczących sprawy. Choć nie ma określonego terminu, w jakim rzecznik powinien udzielić odpowiedzi, zwykle nie trwa to dłużej niż miesiąc.
  Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich Zespół Terenowy w Gdańsku, ul. Chmielna 54/57, tel. 058 764 73 06.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo