Na Stogi w Gdańsku powróci hala plażowa? Ogłoszono konkurs na opracowanie koncepcji urbanistyczno-architektonicznej

Kamil Kusier
Kamil Kusier
Przemyslaw Swiderski
Udostępnij:
Plaża na Stogach w Gdańsku ponownie zyska na atrakcyjności? Ogłoszono konkurs studialny, którego celem będzie opracowanie koncepcji urbanistyczno-architektonicznej strefy wejściowej na plażę na Stogach. Czy zniszczona pod koniec II wojny światowej Hala Plażowa ponownie wróci na swoje miejsce?

Ogłoszenie konkursu na nowe zagospodarowanie wejścia na plażę na Stogach to efekt zakończenia wieloletniej umowy dzierżawy na prowadzenie działalności gospodarczej na terenie przyplażowym. Planowanym zmianom na Stogach sprzyja również fakt, że w 2021 roku zakończono trwający kilka lat remont i modernizację linii tramwajowej, dzięki któremu plaża ponownie zyskała bardzo dobre skomunikowanie z centrum miasta.

- Przy wyłonieniu w drodze przetargu nowego dzierżawcy tego terenu priorytetem dla władz miasta jest, by uzyskana w wyniku nowego zagospodarowania przestrzeń była wysokiej jakości - czytamy w treści regulaminu. - Stąd inicjatywa rozpisania konkursu, poprzedzonego procesem partycypacyjnym i przygotowaniem opracowań studialnych mających na celu określenie założeń do projektowania, w tym ramowych wytycznych do programu funkcjonalno-użytkowego dla nowej zabudowy. Zostały one opracowane w oparciu o przeprowadzone konsultacje społeczne z mieszkańcami, analizę aktualnego użytkowania i porównanie z programami użytkowymi innych kąpielisk. Szczegółowe dopracowanie programu funkcjonalno-użytkowego spoczywać będzie na inwestorze, który będzie ponosić ryzyko i odpowiedzialność za sukces finansowy przedsięwzięcia.

Jedną z rozważanych koncepcji na zagospodarowanie przestrzeni przy plaży na Stogach jest przywrócenie jej hali plażowej, a więc obiektu, który jeszcze w latach 40. ubiegłego wieku cieszył się ogromną popularnością wśród mieszkańców oraz turystów odwiedzających Gdańsk.

Granice opracowania projektu
Granice opracowania projektu | fot. UM w Gdańsku

Jak czytamy w regulaminie konkursu, zamierzeniem władz miasta jest, by urządzona na nowo strefa wejściowa na plażę Stogi stała się lokalną atrakcją zarówno w sezonie letnim, jak i dzięki nowemu programowi użytkowemu, zyskać użytkowników przez cały rok.

Nad wyłonieniem zwycięzcy konkursu odpowiadać będzie jury, w skład którego weszli:

 • prof. dr hab. inż. arch. Sławomir Gzell – Warszawa (przewodniczący jury)
 • dr inż. arch. Bartosz Macikowski – Gdańsk
 • dr hab. inż. arch. Magdalena Staniszkis – Warszawa
 • mgr inż. arch. Paweł Wład. Kowalski – Gdańsk
 • dr hab. inż. arch. Katarzyna Zielonko-Jung – Gdańsk
 • prof. dr hab. inż. arch. Piotr Lorens – dyrektor Biura Architekta Miasta, Urząd Miejski w Gdańsku
 • Leszek Paszkowski – dyrektor Gdańskiego Ośrodka Sportu

Pula nagród w konkursie wynosi 120 tysięcy złotych brutto. W pierwszym jego etapie wyłonione zostaną trzy najwyżej ocenione prace studialne, które ogłoszone zostaną 14 kwietnia 2022 roku. Zwycięzcę konkursu poznamy 9 czerwca 2022, na ten dzień zaplanowano bowiem ogłoszenie wyników drugiego etapu konkursu.

Jak informuje Miasto Gdańsk maksymalny planowany łączny koszt realizacji przedsięwzięcia, tj. wykonania dokumentacji projektowej i realizacji inwestycji wynosi 10 milionów złotych brutto i może stanowić maksymalnie 6,25 procent wartości realizacji inwestycji.

Co znajdzie się w odświeżonej wersji wejścia na plażę w Gdańsku Stogach? Jak wynika z informacji zawartych w regulaminie w ramach programu funkcjonalno-użytkowego powinny zostać uwzględnione:

 • Miejsca o różnorodnej ofercie gastronomicznej (menu i cena), sklepiki z akcesoriami plażowymi itp.
 • Przebieralnie i przechowalnie rzeczy.
 • Sale wielofunkcyjne, umożliwiające organizację imprez okolicznościowych (chrzcin, komunii, wesel, styp, etc.), imprez szkoleniowo-integracyjnych (z opcją noclegu), spotkań sąsiedzko-warsztatowych dla lokalnej społeczności i jej animatorów, ekspozycji komercyjnych, a także stanowiących zaplecze dla wydarzeń przestrzeni otwartej: kina letniego i plenerowego lodowiska w sezonie zimowym.
 • Miejsca noclegowe, w szczególności dla gości organizowanych imprez.
 • Toalety oraz łaźnie, sauny mokre i suche, siłownie, zaś w przestrzeni otwartej miejsca do ćwiczeń w terenie.
 • Dostępność dla osób o ograniczonej sprawności ruchowej, osób starszych i osób z małymi dziećmi (plaża Stogi, jako pierwsza w Gdańsku, została wyposażona w sprzęt umożliwiający kąpiel w morzu osobom poruszającym się na wózkach inwalidzkich).
 • Wpięcie miejsca w istniejące i oczekiwane trasy spacerowe dla seniorów z kijkami, rolkarzy, rowerzystów i rodziców z wózkami dziecięcymi.

Pierwsza hala plażowa na Stogach powstała niedługo po 1884 roku. Zapleczem kąpieliska morskiego był zespół kuracyjny przy Pustym Stawie. Złote czasy dla plaży na Stogach przypadają na oddanie do użytku Mostu Siennickiego, a więc na rok 1912. Piętnaście lat później do plaży zaczął dojeżdżać tramwaj, co w jeszcze większym stopniu ułatwiło dostęp do kąpieliska.

Jak możemy przeczytać w rysie historycznym dołączonym do regulaminu konkursu w 1920 roku wybudowano nową halę plażową, a sześć lat później nastąpiła jej dalsza rozbudowa.

"Stogi zaczęto świadomie przekształcać w ośrodek o charakterze kąpieliska ludowego (Volksbad). Za pasem wydm powstał nowy wielki budynek hali plażowej (Strandhalle) z tarasami i dwoma przeszklonymi skrzydłami, mieszczący kawiarnię, hotel i w przyziemiu restaurację z widokiem na morze. Do tego powstał ogród kuracyjny z rozległymi trawnikami i rabatami kwiatowymi. W 1939 roku, hala zwana Strandhalle Dünenschloss, była własnością Druga nowa hala plażowa z tarasami i restauracją oddana została do użytku 17 II 1939. Oba obiekty zostały zniszczone w 1945."

Czy nowa zabudowa na wejściu do plaży na Stogach przywróci blask temu miejscu? Najwcześniej przekonamy się o tym w czerwcu 2022 roku, kiedy to wyłoniony zostanie zwycięzca konkursu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wyspa zamieszkała przez dzikie plemię

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Bałtycki
Dodaj ogłoszenie