Na słowiańskim grodzisku w Sopocie spłonie marzanna. Wiosna zostanie powitana podczas festynu w sobotę. Moc atrakcji dla dzieci!

OPRAC.:
Stanisław Balicki
Stanisław Balicki
mat. pras. Muzeum Archeologiczne w Gdańsku
Powitanie wiosny na grodzisku w Sopocie już w sobotę, 25 marca. Kulminacyjnym punktem będzie spalenie marzanny o godzinie 14:30, ale atrakcje rozpoczną się już od 12:00. Oprócz wspólnego wykonania i unicestwienia symbolu odchodzącej zimy w programie jest ognisko, pokazy w osadzie z epoki kamienia i warsztaty dla dzieci. Można też będzie obejrzeć wystawę biżuterii z wczesnego średniowiecza.

Festyn „Powitanie wiosny” zacznie się w sopockim zabytku archeologicznym przy ul. Haffnera 63 w południe. Od 13:00 dla dzieci przewidziano warsztaty z wykonywania laleczek „Pani Zimy” lub „Pani Wiosny” – do wyboru. Symbole odchodzącej pory roku zgodnie z tradycją powinny zostać spalone razem z dużą kukłą marzanny. Przez półtorej godziny będzie można uczestniczyć w przygotowywaniu dużej rytualnej kukły. Wykonają ją pracownicy Grodziska w Sopocie, oddziału Muzeum Archeologicznego w Gdańsku, i zarazem rekonstruktorzy historyczni, przy udziale uczestników wydarzenia. O 14:30 symbol odchodzącej zimy zostanie spalony. Zwyczaj palenia lub topienia marzanny nawiązuje do mitologii słowiańskiej.

- Czas oczekiwania na powitanie wiosny upłynie w biesiadnym nastroju przy ognisku. Organizatorzy nie zapewniają jedzenia, ale każdy uczestnik wydarzenia może przynieść własny prowiant, na przykład kiełbaski do upieczenia – informuje organizator, Muzeum Archeologiczne w Gdańsku.

Przez cały czas trwania wydarzenia dostępne będzie również obozowisko z epoki kamienia. Tam odbędą się warsztaty i pokazy dotyczące trudnej sztuki przetrwania w czasach prehistorycznych.

Na grodzisku do 31 marca można również oglądać wyjątkową wystawę poświęconą ozdobom i strojom kobiet z wczesnego średniowiecza. Ekspozycję najlepiej opisuje jej tytuł: „Miała strój bogaty, malowany w różne światy”. Prezentowana jest też m. in. unikatowa kolekcja wczesnośredniowiecznej biżuterii. Wiele z eksponatów pokazano publicznie po raz pierwszy w historii muzealnictwa. Zobaczyć można stroje kobiece pochodzące z polskich muzeów, a także biżuterię odkrytą przez archeologów na cmentarzyskach w Ciepłem oraz Czarnej Wielkiej, skarb srebrny z Olbrachtówka, ozdoby z Gdańska i obszarów zamieszkiwanych przez Bałtów na Warmii i Mazurach oraz w granicach Litwy, Łotwy i Obwodu Królewieckiego. Kolekcję uzupełniają znaleziska związane z tradycjami skandynawskimi z Wolina i Truso. Kuratorką wystawy jest Karolina Czonstke-Świątkowska.

Bilet wstępu do grodziska w Sopocie kosztuje 12 zł (normalny) lub 10 zł (ulgowy). W sprzedaży są także bilety rodzinne. Muzeum honoruje karty uprawniające do wstępu ulgowego, takie jak Karta Sopocka czy Metropolitalna Karta do Kultury. Natomiast posiadacze aktywnej Gdańskiej Karty Mieszkańca mogą raz w roku skorzystać z wejścia bezpłatnego. Obywatele Ukrainy mają zapewniony wstęp wolny.

Grodzisko w Sopocie

iPolitycznie - 300 milionów Putina by skorumpować Świat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki
Dodaj ogłoszenie