Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

„Na rauszu” i inne filmowe perełki nie tylko na walentynki. Kino studyjne Gdyńskiego Centrum Filmowego otwiera się dla widzów

Ryszarda Wojciechowska
Ryszarda Wojciechowska
Wielki powrót do kina studyjnego GCF. Co można obejrzeć?
Wielki powrót do kina studyjnego GCF. Co można obejrzeć? Przemyslaw Swiderski
Kino studyjne GCF otwiera się dla widzów i przygotowało aż osiem produkcji filmowych, które pokaże premierowo bądź przedpremierowo. To m.in. głośny film „Na rauszu” z Madsem Mikkelsenem. Pojawi się też kilka tytułów, granych przed zamknięciem kin. Co można obejrzeć nie tylko w walentynki? Sprawdziliśmy!

Wielki powrót do kina studyjnego Gdyńskiego Centrum Filmowego

Nie wszystkie kina otwierają się od 12 lutego. Ale są wyjątki, jak kino studyjne w Gdyńskim Centrum Filmowym, gdzie, przy zachowaniu zasad bezpieczeństwa i przy sali tylko w połowie zapełnionej, będzie można oglądać filmy, których widzowie jeszcze na dużym ekranie nie widzieli.

Kino studyjne GCF przygotowało aż osiem produkcji filmowych, które pokaże premierowo bądź przedpremierowo. Pojawi się też kilka tytułów, granych przed zamknięciem kin.

Magdalena Jacoń, rzecznik prasowa Gdyńskiego Centrum Filmowego mówi, że udało się przygotować dla widzów kilka wartościowych premier.

– Profil repertuarowy Gdyńskiego Centrum Filmowego nigdy nie opierał się na hollywoodzkich produkcjach, więc mamy co grać. Pokażemy sporo kina europejskiego, w tym oczywiście nowe polskie tytuły. Cieszymy się z powrotu do oglądania filmów na dużym ekranie i powrotu Widzów, bo kino to przecież ludzie i wspólne przeżywanie emocji! – dodaje.

Co można obejrzeć w GCF? Repertuar

Produkcja polska

„ Zabij to i wyjedź z tego miasta”

Z filmów polskich zobaczymy głośny i nagrodzony Złotymi Lwami 45. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych film Mariusza Wilczyńskiego „Zabij to i wyjedź z tego miasta”. Ta pełnometrażowa animacja to wzruszający powrót do własnej przeszłości, terapeutyczna opowieść o rodzinie i przyjaźni, wywoływanie duchów ludzi i miejsc. Postaciom z animacji Wilczyńskiego głosu użyczyli między innymi: Barbara Krafftówna, Andrzej Wajda, Irena Kwiatkowska, Krystyna Janda, Gustaw Holoubek, Anna Dymna, Marek Kondrat, Daniel Olbrychski, Magdalena Cielecka czy Małgorzata Kożuchowska. Jednym z głównych „bohaterów” filmu jest muzyka Tadeusza Nalepy i zespołu Breakout.

Produkcje zagraniczne

Ale program kina obfituje przede wszystkim w produkcje zagraniczne.

„Na rauszu”

Na walentynki można się wybrać na przedpremierowy pokaz duńskiego filmu „Na rauszu” Thomasa Vinterberga – przebój festiwali w Cannes, Toronto i San Sebastián. W roli głównej charyzmatyczny Mads Mikkelsen. Jego bohater – nauczyciel historii, mąż i ojciec dwojga dzieci przeżywa kryzys wieku średniego tak bardzo, że jest na skraju załamania nerwowego. A jedynym lekarstwem na ten kryzys staje się dla niego alkohol. To psychologiczny dramat z elementami komedii, zaskakującym finałem i przede wszystkim z doskonałą – jak zawsze – grą Mikkelsena.

„Palm Springs”

„Palm Springs” to produkcja filmowa dwukrotnie nominowana do Złotych Globów – w kategoriach: Najlepszy Film Komediowy/Musical oraz Najlepszy Aktor. Beztroski Nyles (w tej roli Andy Samberg) i zadeklarowana singielka Sarah (Cristin Milioti) poznają się na weselu. Sztywna impreza niespodziewanie odsłania swój wybuchowy potencjał, kiedy okazuje się, że oboje zostali uwięzieni w pętli czasowej i w kółko przeżywają ten sam dzień. Niby to już znamy, ale zawsze komedie romantyczne, nie tylko w walentynki, ogląda się z przyjemnością.

„Jeszcze jest czas”

„Jeszcze jest czas” to reżyserski debiut aktora, muzyka, pisarza i malarza Viggo Mortensena, który w swoim filmie zagrał również główną rolę. Krytycy piszą, że to film szczery, poruszający i pełen czułości. Jego bohater wiedzie szczęśliwe rodzinne życie w Los Angeles. Kalifornia to przyjazny i otwarty dla wszystkich świat, zupełnie inny niż dom rodzinny Johna, w którym wciąż mieszka jego ojciec – farmer przywiązany do ziemi i konserwatywnych wartości. Czy ojciec i syn, których od lat dzieli wszystko, będą potrafili porozumieć się i zaakceptować dzielące ich różnice?

„Sound of Metal”

„Sound of Metal” to z kolei pełna emocji opowieść o losach pary, która z dnia na dzień musi zmierzyć się z wyzwaniem bezpowrotnie zmieniającym ich życie. Ruben jest pełnym pasji perkusistą, a Lu przebojową wokalistką. Gdy ruszają w trasę koncertową, a marzenie o wydaniu debiutanckiej płyty jest na wyciągnięcie ręki, Ruben z dnia na dzień zaczyna tracić słuch. W rolach głównych znakomici Riz Ahmed i Olivia Cooke, a jednym z twórców filmu jest Derek Cianfrance, reżyser „Blue Valentine”.

„Czarownica miłości”

Niezwykłe połączenie romansu, humoru i elementów horroru czyni z „Czarownicy miłości” – kolejnego filmu w repertuarze Kina Studyjnego GCF – idealne rozwiązanie na nietuzinkowe walentynki. Choć film pochodzi z 2016 roku, nigdy nie był pokazywany w Polsce ani w telewizji, ani na VOD, a został niezwykle ciepło przyjęty przez krytyków. Elaine to piękna i młoda wiedźma, która chce odnaleźć miłość swojego życia. Problem w tym, że przygotowywane przez nią zaklęcia i mikstury wywołują efekty nieco odmienne od oczekiwanych – potraktowani nimi kandydaci przypominają raczej nieszczęśliwe ofiary niż wymarzonych kochanków.

„Helmut Newton. Piękno i Bestia”

Bardzo interesująco zapowiada się film dokumentalny„Helmut Newton. Piękno i Bestia”. Obraz przybliża postać legendarnego fotografa mody, który łączył sprzeczności: romantyzm z perwersją, fantazję z realizmem, reklamę ze sztuką. Niemiecki Żyd urodzony w Berlinie w 1920 roku był jednym z najbardziej prowokacyjnych fotografów XX wieku, którego szczyt kariery przypadł na dwie dekady, od lat 60. do 80. Jego zdjęcia publikowały najważniejsze magazyny modowe, przede wszystkim „Vogue”, „Harper’s Bazaar”, ale też „Stern” czy „Playboy”. Kobiety pokazywał silne i dominujące. Często inspirował się kinem.

W repertuarze Kina Studyjnego GCF są także inne tytuły: m.in. „Szarlatan”, najnowszy film Agnieszki Holland, kandydat czeski do Oscara, a także „Tylko zwierzęta nie błądzą” czy „Czyściec”.

A dla dzieci od siedmiu lat jest „Tajemniczy ogród” – najnowsza ekranizacja słynnej powieści Frances Hodgson Burnett, z Colinem Firthem w roli ponurego wuja małej dziewczynki.

Gdyńskie Centrum Filmowe zostało otwarte 13 września.

Gdyńskie Centrum Filmowe zostało otwarte [WIDEO, ZDJĘCIA]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki