Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na Pomorzu wykryto norki hodowlane zakażone koronawirusem! To pierwszy taki przypadek w naszym kraju

OPRAC.:
Piotr Kallalas
Piotr Kallalas
Na Pomorzu wykryto norki hodowlane zakażone koronawirusem! To pierwszy taki przypadek w naszym kraju
Na Pomorzu wykryto norki hodowlane zakażone koronawirusem! To pierwszy taki przypadek w naszym kraju Archiwum Polska Press / Otwarte klatki
Specjaliści z z Instytutu Medycyny Morskiej i Tropikalnej Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego i Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii Uniwersytetu Gdańskiego i GUMed zidentyfikowali zakażenie koronawirusem wśród badanych norek hodowlanych. Zwierzęta pochodziły z fermy znajdującej się na Pomorzu.

Potwierdzają się doniesienia z duńskich ferm, świadczące o możliwości transmisji wirusa SARS-CoV-2 z człowieka na norki. Przypomnijmy, że właśnie w tym kraju doszło do masowego uboju na skutek wykrycia mutacji patogenu u norek. Teraz badacze z Instytutu Medycyny Morskiej i Tropikalnej Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego i Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii Uniwersytetu Gdańskiego i GUMed poinformowali, że zakażenie koronawirusem zostało wykryte na jednej z pomorskich ferm.

- Wymazy z gardła pobrano od norek z fermy hodowlanej w województwie pomorskim. Materiał poddano badaniu RT-PCR przy użyciu testu dwugenowego opartego na protokole stosowanym w diagnostyce człowieka. Stwierdzono obecność RNA wirusa SARS-CoV-2 u ośmiu spośród badanych zwierząt - informuje Gdański Uniwersytet Medyczny. - Aktualnie prowadzone są pogłębione badania genetyczne, które pozwolą na określenie prawdopodobnego pochodzenia wirusa oraz umożliwią porównanie ze znanymi sekwencjami genetycznymi SARS-CoV-2.

Dr Maciej Grzybek z Zakładu Parazytologii Tropikalnej GUMed i dr Łukasz Rąbalski z Zakładu Szczepionek Rekombinowanych UG wraz ze służbami weterynaryjnymi przebadali łącznie przeszło 90 norek hodowlanych.

- Badania trójmiejskich naukowców potwierdzają konieczność wzmożonego monitoringu epizootiologicznego, prowadzenia intensywnych badań w poszukiwaniu możliwych przenosicieli chorób odzwierzęcych oraz podniesienia standardów bioasekuracji na fermach zwierząt hodowlanych - zaznacza Dr Maciej Grzybek z Zakładu Parazytologii Tropikalnej GUMed

Wysłaliśmy zapytanie do wojewódzkich służb weterynaryjnych dotyczące dalszych działań ochronnych. Obecnie czekamy na odpowiedź.

Bakterie odporne na antybiotyki stanowią rosnące zagrożenie dla zdrowia publicznego na całym świecie, w tym również w Polsce. Brak wrażliwości na dostępne leki sprawia, że bakterie (ale także wirusy, grzyby i pasożyty) nie dają się zwalczać, a geny tej odporności przekazują między sobą. Powodem jest nadużywanie i nieprawidłowe stosowanie antybiotyków i innych środków antymikrobowych oraz ich nadmiar w żywności i środowisku.Antybiotykooporne bakterie przyczyniają się do groźnych i śmiertelnych powikłań chorób zakaźnych, w tym zapalenia płuc, opon mózgowych, serca mięśniowego oraz innych układów i narządów. Powodują też śmiercionośną infekcję krwi w postaci posocznicy, czyli sepsy. Sprawdź, jakie bakterii odporne na antybiotyki są najbardziej niebezpieczne dla zdrowia Polaków.

Te bakterie są antybiotykooporne. Uwaga! Oto 6 najbardziej z...

Na Pomorzu wykryto norki hodowlane zakażone koronawirusem! To pierwszy taki przypadek w naszym kraju

Na Pomorzu wykryto norki hodowlane zakażone koronawirusem! T...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki