MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Na Pomorzu więcej bezrobotnych. Znamy szacunkowe dane o rynku pracy w sierpniu

Wojciech Frelichowski
Wojciech Frelichowski
123RF
W sierpniu w województwie pomorskim nastąpił wzrost liczby bezrobotnych. Najnowsze dane opublikował właśnie Wojewódzki Urząd Pracy.

Po, odnotowanym w lipcu 2020 r., niewielkim spadku stopy bezrobocia w województwie pomorskim, w sierpniu nastąpił jej lekki wzrost o 1,2 proc. tj. o 626 osób. Pod koniec sierpnia w rejestrach urzędów pracy na Pomorzu pozostawało 52,9 tys. osób bezrobotnych. Co prawda ta liczba jest niewiele wyższa niż w lipcu (52,4 tys.), ale w porównaniu do tego samego miesiąca ubiegłego roku bezrobotnych na Pomorzu jest aż o prawe 1/3 więcej.

- Choć sierpniu pracodawcy nadal nie ograniczali znacząco zatrudnienia, to często nie decydowali się również na zwiększanie etatów w swoich przedsiębiorstwach - mówi Katarzyna Żmudzińska, wicedyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Gdańsku. - Ponadto, co jest dość niepokojące, część osób na skutek pandemii przeszła do populacji biernych zawodowo. Zjawisko to było widoczne szczególnie wśród kobiet, które ze względu na pandemię koronawirusa częściowo się zdezaktywizowały z powodów rodzinnych, w tym związanych z opieką nad dziećmi i innymi osobami wymagającymi opieki.

Bezrobocie w regionie
W Słupsku w sierpniu zarejestrowano 222 bezrobotnych, wyrejestrowano zaś 181 osób. W powiecie słupskim zarejestrowano 248 bezrobotnych, a wyrejstrowano 182 osoby. Z kolei w powiecie lęborskim zarejestrowano 189 bezrobotnych, a wyrejestrowano 152 osoby. W tym samym miesiącu Powiatowy Urząd Pracy w Bytowie zarejestrował mniejszą liczbę bezrobotnych - 299 osób wobec 354 wyrejestrowanych.

W regionie stopa bezrobocia w sierpniu br., w porównaniu z lipcem, najbardziej wzrosła w powiecie słupskim - 8,5 proc. w sierpniu wobec 8,3 proc. w lipcu. Lekki wzrost nastąpił także w Słupsku: 5,2 w sierpniu (5,1 proc. w lipcu). Nieznaczny spadek stopy bezrobocia zanotowano w powiecie bytowskim: 10,1 w sierpniu wobec 10,2 w lipcu. Bez zmian jest w powiecie lęborskim - 9,5 proc. w sierpniu i lipcu.

Mniej ofert pracy sezonowej
W sierpniu na Pomorzu zmniejszyła się liczba ofert pracy. Spowodowane jest to m.in. końcem sezonu letniego i tym samem brakiem zapotrzebowania na pracowników sezonowych. W porównaniu do lipca br. wystąpił spadek o 0,9 tys. ofert, tj. o 12,2 proc. Jak wynika z badań Głównego Urzędu Statystycznego, nie wynika to jedynie z zakończenia się popytu na usługi turystyczne, ale także z obawy przed drugą falą pandemii.

W sierpniu zgłoszono zamiar zwolnienia aż 151 pracowników w województwie pomorskim (w ramach zwolnień grupowych). To o 49 osób więcej niż w lipcu i o 100 osób więcej niż w czerwcu tego roku. Jednak liczba ta jest znacznie mniejsza w porównaniu z danymi za maj (308 osób) i kwiecień (693 osoby). Od początku lockdownu w województwie pomorskim odnotowano łącznie aż 1305 zgłoszeń zwolnień grupowych.

Jak na razie nie zmienił się popyt na pracowników z zagranicy. W sierpniu 2020 r. pomorscy pracodawcy złożyli aż 11,7 tys. zgłoszeń o zatrudnianiu pracownika zza granicy. To nie tak dużo jak w lipcu, kiedy odnotowano ich rekordową liczbę - 13,8 tys., ale więcej niż średnio miesięcznie w ubiegłym roku. Najliczniejszą grupą obcokrajowców szukających zatrudnienia w województwie pomorskim są pracownicy z Ukrainy.

Zobacz także: Otwarcie call center w słupskim szpitalu

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Na Pomorzu więcej bezrobotnych. Znamy szacunkowe dane o rynku pracy w sierpniu - Głos Pomorza

Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki